הקבינט החליט:
בתי הכנסת ייפתחו ביום ראשון הקרוב, עד 10 מתפללים בלבד

ביום ראשון הקרוב ייפתחו בתי הכנסת, הצימרים, המספרות ומכוני הקוסמטיקה. חנויות הרחוב ייפתחו ביום ראשון בעוד שבוע.

ערוץ 7 , י"ב בחשון תשפ"א

בתי הכנסת ייפתחו ביום ראשון הקרוב, עד 10 מתפללים בלבד-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בתום דיון שנמשך ארבע שעות החליט הלילה (שישי) קבינט הקורונה כי ביום ראשון הקרוב ייפתחו בתי הכנסת עם הגבלה של עשרה מתפללים, הצימרים ייפתחו, המספרות וגם מכוני הקוסמטיקה.

ב-8 בנובמבר, ביום ראשון בעוד שבוע, ייפתחו חנויות רחוב בלבד. אם הירידה בתחלואה תגיע קודם לממוצע שבועי של 500 מאומתים חדשים ביום או פחות – תוקדם פתיחת חנויות הרחוב.

שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר האוצר ישראל כ''ץ הצביעו נגד ההחלטה. אדלשטיין דרש לבצע הקלות בכל שבועיים כפי שהוחלט בעבר, ורק כאשר רואים נתונים ברורים המעידים על המשך הירידה בתחלואה.

ההחלטה על פתיחת הצימרים התקבלה בעקבות לחציה של שרת התיירות אורית פרקש-הכהן. "לאחר מאמצים רבים שלי, אני שמחה מאוד על החלטת קבינט הקורונה מהלילה להקדים את פתיחת הצימרים למשפחות גרעיניות מיום ראשון הקרוב", אמרה השרה. "צאו ותיהנו ובכך גם תסייעו לענף התיירות הכפרית, רק על כולנו האחריות לשמור על הכללים ועל הבריאות של כולנו".

במהלך ישיבת הקבינט, ראש הממשלה בנימין נתניהו זעם על שר האוצר ישראל כ''ץ שפרסם ציוץ בטוויטר תוך כדי הדיון. "שמעתי על הדלפות בשידור חי מישיבת הממשלה. אבל לא שמעתי על ציוצים בשידור חי מישיבת הממשלה. אני מבקש מכם לחדול מיד. מי שעושה את זה לא ראוי שישב בממשלה", אמר נתניהו לשרי הקבינט. "תדליפו, אבל לא ככה''.

מה שהעלה את חמתו של נתניהו היה ציוץ שפרסם שר האוצר כ''ץ, בו תקף את שרי ''כחול לבן'' שלדבריו פועלים נגד פתיחת המסחר אחרי שהצהירו כי ייאבקו לטובת בעלי העסקים. ''כחול לבן עוד פעם נלחמים כאריות ונופלים כזבובים. סיפרו כל היום שיאבקו בעד החנויות והעסקים הקטנים וכעת מסתדרים בשלשות ופועלים נגד", כתב כ''ץ.

''אני מכבד את מי שיש לו עמדה אחרת מדעתי, אבל לא את המתקפלים והלא ישרים. אם העסקים הקטנים צריכים לסמוך עליכם, עדיף להם שיארזו", הוסיף שר האוצר.

קודם לכן נרשם עימות קצר בקבינט בין שר האוצר ישראל כ''ץ לשרת התחבורה מירי רגב. כ"ץ אמר כי ''צריך לסייע לעיר כמו באר שבע שתושבי שדרות באים אליה כדי לראות סרטים''.

השר עמיר פרץ העיר ''יש בשדרות סינמטק'' ומירי רגב הגיבה: ''כ"ץ לא ידע כי לא היה שם''. השר כ"ץ לא נותר חייב ועקץ: ''הייתי עשרות פעמים בשדרות. עשיתי דברים לפריפריה לפני שבכלל חלמת להיות שרת התחבורה''.

לפני ישיבת הקבינט התגאה ראש הממשלה נתניהו בהחלטתו להטיל סגר בישראל, וסיפר על מאמציו להביא חיסון למדינת ישראל.

''הצלנו חיים רבים באמצעות הסגר - קיבלנו החלטה קשה אך מוצדקת", אמר נתניהו. "בניגוד למה ששומעים בתקשורת, הרבה מומחים בעולם מעריכים את המדיניות שלנו. זה לא אומר שהקורונה מאחורינו - מצבנו השתפר, אך הוא מאוד שברירי".

"רק לפני כמה שבועות היו שדיברו בטון מנופח שישראל במצב על הפנים ואירופה במצב טוב, והיום המצב באירופה קשה עם תוצאות טראגיות", סיפר ראש הממשלה. ''חלק ממדינות אירופה בחשש לאיבוד שליטה".

''אנחנו עושים כל מאמץ לפתיחה זהירה של העסקים, נבדוק את מתווה החינוך בשבועיים הקרובים'', אמר נתניהו. ''רק חיסון יוכל להוציא אותנו לשגרת קורונה אחרת, אני פועל לכך ללא הפסקה''.

ראש הממשלה אמר כי אם התחלואה תעלה בעיר כלשהי, ימליץ לקבינט לסגור אותה, ''לא משנה איזה מגזר היא. אני גם שוקל לבקש הגבלות על ערים כתומות".