מטוס קרב מדגם 35-F
מטוס קרב מדגם 35-F צילום: אהרון קרוהן, פלאש 90

חבר הכנסת משה בוגי יעלון (יש עתיד תל''ם) הגיב להודעת מחלקת המדינה האמריקאית על הכוונה למכור לאיחוד האמירויות 50 מטוסי חמקן מסוג F35, בעקבות חתימת הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות.

''עכשיו זה רשמי: ארה"ב תמכור 50 מטוסי F-35 לאמירויות. ככה סתם, לפתע... בלי קשר להסכם הנורמליזציה... שוב נתניהו העלים מידע לאומי-ביטחוני קריטי מצה״ל, תוך שהוא מונע הבעת עמדה מקצועית, ופוגע בהערכותו מראש לשינוי האסטרטגי. עוד אירוע חמור של הפרת אמונים מצד הנאשם", אמר יעלון.

על פי ההערכות שוויה של העסקה הוא 10.4 מיליארד דולר. אליוט אנגל, ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים, אמר אתמול כי הוא מודאג שמכירת מטוסים אלו תפגע בעליונות האווירית של ישראל באזור, וכי טכנולוגיות אלו יכולות לזלוג ליריבותיה של ארצות הברית, רוסיה וסין, וכן להגדיל את מירוץ החימוש במזרח התיכון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול לעסקה בין ארה"ב לאמירויות, במהלך הצהרה במשרד ראש הממשלה בנושא גל הקורונה השני. "אנחנו כבר אחרי דיונים אינטנסיביים עם משרד הביטחון והפנטגון, וקיבלנו יותר מביטחון - ההתחייבות האמריקנית לשמור על היתרון האיכותי הצבאי של ישראל.

''אני חושב שזה הישג חשוב למדינת ישראל. אנחנו גם יודעים שכולנו עומדים מול איום משותף, ומבינים את זה היטב. חשוב שמערכת הביטחון קיבלה התחייבות מארה"ב לשמירת יתרונו באזור ובכלל", הוסיף נתניהו.