הרפובליקנים נוהרים
טראמפ מצמצם את הפער

המצביעים הרפובליקנים החלו לצאת לקלפיות בימים האחרונים ומצמצמים את הפער מהדמוקרטים בארבע מדינות מפתח.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ב בחשון תשפ"א | עודכן: 12:56

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

בשורות טובות לנשיא טראמפ. בימים האחרונים נרשמה עלייה משמעותית במספר המצביעים הרפובליקנים שהגיעו לקלפיות שנפתחו בבחירות המוקדמות, והפער שנרשם לטובת הדמוקרטים החל להצטמצם בהדרגה.

מדובר בארבע מדינות מפתח - פלורידה, צפון קרוליינה, נבאדה ואיווה, בהן נרשמה עלייה במספר המצביעים הרפובליקנים בימים האחרונים. בארבע המדינות הללו כבר הצביעו מעל 12 מיליון בני אדם, והן עשויות להיות המדינות המכריעות בקביעת הנשיא הבא.

לוחות הזמנים של שני המועמדים משקפים את ההתמקדות במדינות אלה. הנשיא דונלד טראמפ והמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן ביקרו בפלורידה ביום חמישי בניסיון לגייס את 29 האלקטורים של המדינה. מאוחר יותר הנשיא טראמפ אמור היה לנסוע לצפון קרוליינה, בעוד סגן הנשיא מייק פנס אמור היה לבקר באיווה ובנבאדה. ביידן אמור לבקר באיווה ביום שישי.

בפלורידה, שם ניצח טראמפ בפער של מעט יותר מאחוז אחד בבחירות הקודמות, נרשמה עלייה באחוז הבוחרים מעל גיל 30 בשבוע האחרון מ-8 אחוזים עד 10 אחוזים. גם בקבוצות גיל אחרות רואים כעת עליה קטנה, מה שמפחית את הדומיננטיות של המצביעים המבוגרים בני 65 ומעלה בפלורידה שמרביתם הצביעו עבור ביידן.

הרפובליקנים מצמצמים את הפער בהצבעה המוקדמת בפלורידה. כיום מובילים הדמוקרטים בארבעה אחוזים, אך לפני שבוע עמד הפער של תשעה אחוזים. סקרים שבוצעו לאחרונה מראים כי רפובליקנים רבים מעדיפים גם להצביע באופן אישי ביום הבחירות ולא מוקדם יותר.

בצפון קרוליינה, שם ניצח טראמפ ביותר משלושה אחוזים ב-2016, ממשיכים הצעירים מתחת לגיל 30 להגיע לקלפיות במספרים גבוהים יותר, והפער לטובת ביידן שעמד בשבוע שעבר על 12 אחוזים עומד כעת על שמונה אחוזים. 72 אחוזים מהמצביעים בצפון קרוליינה הם לבנים, ו-22 אחוזים מהמצביעים הם שחורים.

באיווה, שם ניצח טראמפ בתשעה אחוזים בבחירות הקודמות, ממשיכים מצביעים דמוקרטים לפקוד את הקלפיות באחוזים גבוהים יותר מהרפובליקנים, אך גם שם נרשם צמצום של ארבעה אחוזים בפער לטובת הדמוקרטים בימים האחרונים.

בנבאדה, אותה הפסיד טראמפ להילארי קלינטון לפני ארבע שנים, נרשמה עלייה משמעותית במספר המצביעים הצעירים מתחת לגיל 30 בימים האחרונים, מה שהוביל לצמצום הפער לטובת הדמוקרטים מ-12 אחוזים בשבוע שעבר עד לשבעה אחוזים כעת.