בין עקיבא ליורם טהרלב ודדי גראוכר - פלייליסט לפרשת לך לך

מבשלים? מנקים? רוצים לשמוע שירים בעת ההכנות לשבת? הנה פלייליסט ישראלי קצר לפרשת לך לך.

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , י"ב בחשון תשפ"א

יורם טהרלב
יורם טהרלב
צילום: משה שי, פלאש 90

כמעט כל שיר ארץ ישראל הישנה והטובה אפשר לקשר איכשהו לפרשת לך לך, בכל זאת, מדובר בפרשה בה ה' מבטיח לאברהם אבינו את ארץ ישראל, אבל בכל זאת, בחרנו לכם שלושה שירים להעביר איתם את ההכנות.

רגע לפני שעקיבא תורג'מן פרץ בגדול עם השיר 'אל תעזבי ידיים', הוא הוציא שיר אחר, קצת פחות מוכר אבל לא פחות קסום. בשיר, שנקרא 'לך לך', עקיבא משתמש במוטיבים ואזכורים מתוך הפרשה והמדרשים, אבל מכוון את הכל אל מקום אישי יותר, פנימי יותר. לא אברהם הוא זה שהולך, אלא אתה. ולא אל ארץ לא נודעת אתה הולך, אלא אליך, פנימה.

"כשזה קורה זה קורה/ לא צריך להתבלבל / לך לך / מארצך ממולדתך מבית אביך / לך לך / לעצמך".

עוד מישהו שלקח את ציוויו של ה' לאברהם למקום האישי הוא יורם טהרלב, אבל הוא בחר בציווי אחר ובמטרה אחרת. את 'קום והתהלך בארץ' כתב יורם טהרלב ללהקת פיקוד צפון, וכך זכה שהפסוק מהפרשה לנצח נחקק יחד עם שמו. קרדיט על המילים הפותחות הוא אולי לא יכול לקחת, אבל על 'ו' החיבור דווקא כן. הפסוק המקורי היה 'קום התהלך בארץ', ובאמצעות שינוי של אות אחת כולנו יודעים מתי מישהו מצטט מהתנ"ך או את יורם קשישא...

ושיר לסיום, מישהו שלקח את המילים המקוריות, והשאיר להם את הכוונה המקורית. כמה מקורי... יש כל מיני ביצועים חסידיים לפסוקים מהפרשה, אבל הביצוע הזה, 'לך אתן את הארץ הזו' של דדי גראוכר, הוא אחד האהובים עליי. "כי את כל הארץ אשר אתה רואה לך אתננה ולזרעך עד עולם".

שבת שלום