פנייה למירי רגב:
הנציחי את הרב משה ומרים לוינגר בכביש 'עוקף אל-ערוב'

ראשי המועצות גוש עציון וקריית ארבע במכתב לשרת התחבורה: תפעלי לכך שהכביש החדש עוקף אל-ערוב ייקרא 'כביש משה ומרים לוינגר'.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בחשון תשפ"א

הרבנית מרים לוינגר ז"ל
הרבנית מרים לוינגר ז"ל
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בימים אלה מתחילות העבודות לסלילת כביש עוקף אל ערוב – מגוש עציון בואכה חברון – אשר יקצר את זמן הנהיגה לעיר האבות ויחבר את חברון אל ירושלים.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן וראש המועצה המקומית קרית ארבע אליהו ליבמן, שלחו מכתב לשרת התחבורה מירי רגב בדרישה שתפעל לכך שהכביש החדש עוקף אל-ערוב ייקרא 'כביש משה ומרים לוינגר', על שמם של מחדשי ההתיישבות ביו"ש הרב משה והרבנית מרים לוינגר שהלכו לעולמו.

עוד כתבו ראשי המועצות שלמה נאמן ואליהו ליבמן: "את "קשר האחיות" הזה לא המצאנו בעצמנו, אלא נתלים אנו באילן גדול, דוד בן גוריון, אשר אמר מיד לאחר שחרור הר חברון בשנת תשכ"ז כי 'נעשֶׂה מִשגֶׂה עצום ונורא אם לא ניישב את חברון, שכנתה וקודמתה של ירושלים, ביישוב יהודי גדול והולך בזמן הקצר ביותר. זה יביא גם ברכה לשכנים הערבים. ראויה חברון להיות אחותה של ירושלים'".

נאמן וליבמן הוסיפו: "כביש זה הוא זירוז נוסף ליישוב קרית ארבע היא חברון, למעלה מיובל שנים לאחר תקיעת היתד הראשונה וזו ההזדמנות להודות לך מקרב לב על תרומתך לכך שהתכניות קורמות עתה עור וגידים, במציאות, על הקרקע''.

''על כן, ראוי כי נזכיר על מפת ישראל, לכל נהג ולכל עובר אורח בכביש הזה – נזכיר ונזכור – את הראשונים, אשר בחזונם פרצו את הדרך לחברון ולקריית ארבע – הרב משה לוינגר הבלתי -נִלאֶׂ ה, ורעייתו הרבנית מרים, אשר הלכה לעולמה לאחרונה ממש נטמנה בבית העלמין העתיק. הרב משה, באותו ליל סדר בשנת תשכ"ח (1968), "עשה סדר" והורה דרך לכל מפעל ההתיישבות האדיר ביהודה ושומרון, ומרים – מכונת הכביסה שהיא הביאה אִיתה אל 'מלון פארק' לקראת פסח, היא שנתנה את האות ש"אנו מתכוונים ברצינות"...

''אשר על כן הננו פונים ומבקשים, כבוד השרה, שתפעלי לכך שהכביש החדש ייקרא 'כביש משה ומרים לוינגר'. לא רק הם ראויים לכבוד הזה, אלא אנו כולנו, הגרים באזור והנוסעים בדרכיו ואף עם ישראל כולו נביע בכך הכרת תודה, בנפנוף הצדעה, לשניים הללו אשר לעצמם לא בקשו דבר, רק נתנו את כל אשר יכלו לעמם ולארצם''.