כלבים
כלבים צילום: iStock

חוקרים במכון הביו-רפואי "פרנסיס קריק" בלונדון ביצעו מחקר על ה-DNA של כלבים, ומצאו כי "ידידו הטוב ביותר של האדם" מעולם החי, הוא ככל הנראה גם החבר הוותיק ביותר של האדם.

על פי המחקר עולה כי ניתן לייחס את הביות של הכלבים כבר לתקופה של לפני 11 אלף שנים, סוף עידן הקרח האחרון. הנתונים מאשרים כי כלבים בויתו לפני כל מין ידוע אחר מעולם החי.

המחקר מאשר גם כי הכלבים היו נפוצים ברחבי חצי הכדור הצפוני בשלב זה, וכבר התפצלו לחמישה סוגים שונים אז.

ד"ר פונטוס סקוגלונד, אחד ממחברי המחקר החדש שבוצע במעבדת הגנומיקה העתיקה במכון קריק בלונדון, אמר לרשת בי.בי.סי כי "כלבים הם באמת ייחודיים. אם חושבים על זה, כאשר כל האנשים היו עדיין ציידים, הם בייתו את הטורף הזה. השאלה מדוע אנשים עשו זאת? איך זה קרה? זה מה שאנחנו בסופו של דבר מעוניינים לגלות".

הוא הוסיף כי "במידה מסויימת, דפוסים גנטיים של כלבים משקפים דפוסים אנושיים, מכיוון שאנשים לקחו איתם את חבריהם בעלי החיים בעת שעברו ממקום למקום".

במסגרת המחקר, ניתח צוות בינלאומי את כל הגנום של 27 שרידי כלבים קדומים הקשורים למגוון תרבויות ארכיאולוגיות. הם השוו את הגנום של הכלבים העתיקי לזה של כלבים מודרניים. התוצאות מגלות כי גזעים כמו הרידג'בק הרודזי בדרום אפריקה והצ'יוואווה וקסולוצ'ינטלי במקסיקו שומרים על עקבות גנטיים של כלבים ילידים קדומים מהאזור.

גרגר לארסון מאוניברסיטת אוקספורד, אמר כי "כלבים הם בעל החיים השותף הוותיק והקרוב ביותר שלנו. השימוש ב- DNA מכלבים קדומים מראה לנו כמה רחוק ההיסטוריה המשותפת שלנו הולכת ובסופו של דבר תעזור לנו להבין מתי ואיפה הקשר העמוק הזה התחיל".

ההערכה היא כי כלבים התפתחו מזאבים שהעזו להתקרב למחנות אנושיים, אולי בחיפוש אחר מזון, ותואצואת מחקרים הראו כי הכלבים הם תוצאה של ביות זאבים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו