דליה רבין: עשינו ניסיון מאוד אינטנסיבי להושיט יד לציונות הדתית

"אנחנו יודעים שהרוצח בא מתוך ערוגה מסוימת, שתה ואכל ממקורות מסוימים, וקיבל גיבוי מרבנים", טענה דליה רבין.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ג בחשון תשפ"א

דליה רבין
דליה רבין
פלאש 90

25 שנים אחרי רצח אביה, ראש הממשלה יצחק רבין, דליה רבין מספרת על המאמץ שלא תמיד מצליח להביא צעירים דתיים למרכז רבין בניהולה.

"אני רוצה להנחיל לדורות הבאים שזה היה איש שרק רצה טוב לחברה הישראלית ולא להרחיק ציבורים שנתפסים כשמחים על הרצח שלו. עשינו ניסיון מאוד אינטנסיבי להושיט יד לציונות הדתית, ולהביא אותה לכאן, וזה עלה בהצלחה מאוד מוגבלת", אמרה לעיתון ידיעות אחרונות.

"הציונות הדתית מתבצרת מאחורי האמירה לפיה האשמנו ציבור שלם. לא לוקחים אחריות על הדברים של הרבנים, שזה לגיטימי להרוג בשביל לא לוותר על אף שעל. במקום להתמודד עם זה ולדבר איתנו פתוח, היו חלקים שהתבצרו בתוך האמירה הזאת: אתם האשמתם ציבור שלם ולכן אנחנו לא רוצים לדבר איתכם".

רבין הבת הדגישה "אף פעם לא נאמר על ידינו שום דבר מפורש שמטיל אשמה על ציבור שלם. אנחנו יודעים שהרוצח בא מתוך ערוגה מסוימת, שתה ואכל ממקורות מסוימים, וקיבל גיבוי מרבנים. אנחנו ראינו את זה. אבל אף פעם לא הייתה אמירה שאנחנו פוסלים ציבור שלם. ההפך".

נציין כי בשנים האחרונות בחר מרכז רבין במשרדם של אריק בן שמעון ואסי טלמון בניסיון להביא את אנשי הציונות הדתית למרכז ולנהל שיחות עמוקות על הרצח.

"הזמנו למרכז רבין קובעי דעה ומנהיגים בציונות הדתית ולא הצלחנו לשבור את ההתנגדות של החינוך הממלכתי־דתי. יש איזו סטיגמה שהמוזיאון הוא מוזיאון של אוסלו. המוזיאון הוא סיפור החיים של החברה הישראלית במקביל לחייו של יצחק רבין. הלכתי לבקר בישיבת מקור חיים אחרי האסון הגדול של שלושת הצעירים שנחטפו ונרצחו.

שמתי נפשי בכפי והלכתי לשם. הרב של הישיבה מאוד ליברלי והוא הזמין אותי להיפגש איתם. ישבתי שם, באש צולבת של שאלות קשות, ועניתי. כשסיימתי הרב אמר לי שהוא מעריץ אותי שעמדתי במתקפה הזאת. מאוחר יותר הם באו למוזיאון, ואז קם אחד מהם ואמר: ‘אחרי הביקור כאן אני לא מרגיש יותר מאוים, ולא מואשם, והמוזיאון שלכם בהחלט לגיטימי’. אז עם חלק הצלחנו, אבל לא הצלחנו להביא את כל החינוך הדתי. אבל אנחנו לא נוותר".

בדבריה ציינה "אני לא רואה את הסכנה בעוד רצח פוליטי. תחושה שיש המון אלימות כלפי מובילי המחאה, אבל אני חושבת שהלקחים הופקו, ושומרים על המנהיגים היטב. אני לא רואה את הרצח הפוליטי מתרחש בקרוב".