אוטובוס
אוטובוסצילום: ISTOCK

צעירה בת 18 שסורבה לעלות על אוטובוס ביישוב כוכב יעקב בשל מכנסיה הקצרים תפוצה ב-150 אלף שקל.

המקרה אירע לפני כשנתיים ביישוב כוכב יעקב בקו 143 של חברת אגד תעבורה לירושלים.

לטענת הצעירה, הנהג סירב לאפשר לה לנסוע באוטובוס בעודה לובשת מכנס קצר בטענה כי קו השירות באוכלוסייה שרובה ככולה מהמגזר הדתי ו"יהיה בלגן באוטובוס". עוד טען כי יש להתייחס לעובדת היותו שומר מצוות ולבוש הצעירה היה חריג.

השופטת כוכבה לוי הדפה את טענותיו וקבעה כי "הנהג אם בתמימותו ואם באטימותו נתן עדיפות לאורחות חייו ואמונתו על פני חובתו המקצועית ליתן שירות כנהג אוטובוס ציבורי".

לטענת השופטת, "הצעירה הופלתה לרעה על ידי הנתבעת באמצעות הנהג מטעמה, מחמת אמונתה ואורח חייה החופשי עליו העיד לבושה – בהשוואה לאורח החיים הדתי של הנהג".

מאגד תעבורה נמסר בתגובה: "מדובר במקרה בודד וחריג שאינו מאפיין את החברה ונהגיה. מהרגע הראשון לא היה ספק שנהג האוטובוס שגה כשהפעיל שיקול דעת עצמאי, הנוגד את מדיניות החברה. עם זאת, אנו סבורים שהמניע לשיקול דעת זה נעוץ בפרשנות מוטעית של תקנות התעבורה ובוודאי שלא מתוך מניע של אפליה או הטרדה מינית. אנו נלמד את פסק הדין ונבחן את צעדינו".

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מיכל גרא מרגליות - שאף לקחה חלק בתיק בייצוג התביעה - מסרה כי ״בית המשפט אמר באופן ברור שלא ניתן לקבל ביזוי בוטה והשפלה כפי שספגה התובעת. ההתייחסות המבזה של הנהג כלפי הלבוש של מ' היא חלק ממגמה שנועדה לכסות נשים ולדחוק אותן מהמרחב הציבורי. דרישות צניעות הם אמצעי שליטה בנשים, ואסור לתת להם יד. אנחנו מזכירות שנשים יכולות לשבת היכן שירצו, בכל מקום ובכל לבוש - בכל אוטובוס בישראל".