מה עושה השר לשעבר איוב קרא בדובאי?

השר לשעבר איוב קרא מביקורו בדובאי: יש במפרץ פוטנציאל כלכלי אדיר לישראל. יותר כלכלה תפחית את ההקצנה. גם הסיפוח עוד יהיה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ד בחשון תשפ"א

מה עושה השר לשעבר איוב קרא בדובאי?-ערוץ 7
השר לשעבר איוב קרא
צילום: הלל מאיר/TPS

השר לשעבר איוב קרא מבקר בימים אלה באיחוד האמירויות ובראיון לערוץ 7 הוא מספר על הביקור ועל הקשר שלו לטוויית הסכם השלום עם האמירויות.

השר לשעבר קרא מזכיר את העלבונות שוטחו בו כאשר האמין באפיק מדיני זה של איחוד האמירויות. היה זה כאשר הביא לישראל את הנסיכה מבחריין ובעלה לטיפול רפואי. "זו פעולה קטנה שממנה ממשיכים. אחר כך באו משלחות מפה. המשכתי לדחוף לזה", הוא אומר וקובע כי חלקו במהלך אינו מבוטל.

"הטוב שבזה הוא שאין כאן ויתורים. יש פה רק כלכלה. זה שלום כלכלי לטובת האזרחים", אומר קרא ומציע להיזכר בהתקפות הרבות שספג כאשר בביקור באו"ם החמיא לראש הממשלה על מפגשים עם גורמים מהמפרץ ומהעולם הערבי, "ראה כמה התקפות קיבלתי על אותו נאום שלי".

"הייתי הראשון והאחרון שהופיע באדמת דובאי כשר ישראל באופן גלוי לפני שנה ושמונה חודשים. היה ברור לאן זה מוביל ואני חלק מזה. זה שעזבתי את הממשלה לא אומר שאין לי יד בזה. אני היחידי שהאמנתי בזה. אנשים הרימו גבה כשדיברתי על כך. עכשיו מנסים לגמד את זה כשיש הישג לממשלה ולימין כי מישהו אחר עשה את זה בלי תמורה ובלי ויתורים".

את הטענות לפיהן ישראל נאלןצה לוותר על הריבונות בתמורה להסכם זה, דוחה קרא מכל וכול וקבוע כי "זה שקר וכזב. זו אג'נדה בימין כדי להוריד את משמעות ההישג הזה. ישבתי עם אנשי טראמפ בוושינגטון. כל המהלכים הללו התחילו מזמן, אבל האירופאים ואובמה היו נגד זה. גם כשהציג הנשיא טראמפ את התכנית שלו לא היה קשר למשהו שנוגד את האפשרות לספח. זה ממש שקר גס. המטרה הייתה לספח בלי שום קשר".

לטעמו של קרא המעלים את הטענות הללו מבקשים אך ורק "לקלקל הישג גדול של נתניהו. זו האמת. הוא תמך בכל מהלך שגם הייתי בו ולכן אני יודע את האמת. הייתי בתוך העניינים הללו. הסיפוח ייצא לפועל. אמרתי את זה בכל מפגש שהיה לי. זה לא קשור. לגבי הגושים אין מחלוקת ואין קשר למה שנעשה במפרץ".

ביקורו של קרא במפרץ מתמקד בסוגיות כלכליות. "זה שלום במבחן", הוא אומר. "זה יכול להביא אותנו להיות הכי פופולאריים במזרח התיכון. דרך הכלכלה נבודד את איראן שהיא האויב הקיומי היחיד לנו באזור הזה. לכן אני עושה כל מאמץ כדי לקדם בין חברות ישראליות לבין גורמים כאן (במפרץ) שאני מחובר אליהם כבר שנים, בעבר בחשאיות והיום בגלוי. אנחנו נעשה הכול כדי שההקצנה הזו תימחק דרך כלכלה. ככל שתהיה יותר כלכלה תהיה פחות הקצנה. שיתוף הפעולה הכלכלי הזה הוא דבר מתבקש".

לדבריו "יש אפשרות לעשות כאן עסקים בכל תחום. אנשים לא מבינים שזה לא יהודה ושומרון ופלשתינים. מדובר באימפריה כלכלית. יש במפרץ עושר שאנחנו לא רגילים אליו מהמדינות שאנחנו בקונפליקט איתם. החיבור בינינו הוא מצרך חשוב לישראל. אין כאן מה להפסיד, אלא רק שיהיה טוב לכולם".

על מעמדו האישי כמי שאינו כיום חבר בממשלה ובכנסת אומר איוב קרא כי הוא מעדיף שלא לעסוק בכף, ועם זאת הוא אומר: "צרי העין, אלא שאחרי שחזרתי מדובאי כיחידי שדרך על אדמת דובאי לפני שנה וחצי, חשבו שאני פוזל לעוד תפקידים שכנראה הם רצו אותם. אולי ביבי היה מעדיף אותי, וכך התחילה המלחמה בצמרת. עשו לי לינץ' גדול ומתואם, אבל הציבור בישראל אוהב אותי. אני מרגיש כמה הערצה יש לי, לדרך שלי ולחשיבה שלי. מהצמרת הוותיקה אני היחידי שלא גירשתי יהודים ולא הצבעתי אף פעם נגד ההתיישבות. מפרע להם שהפכתי לסמל הימין ולמי שמאמין בשלום וזה לא סותר".

עוד נשאל השר לשעבר קרא אודות כהונת נתניהו, האם היא צריכה להימשך, והוא קובע: "אני חושב שאין היום תחליף בימין לראש הממשלה נתניהו. בהחלט יכולים להתמודד מולו, אבל כל עוד הליכוד בוחר במישהו חובה על כולם להתייצב. אין משהו אחר. אני מכיר את כל הדמויות בשטח, כולם ליגה והוא ליגה. למרות כל המחלוקות שיש לי אתו, ויש לי מחלוקת גדולה אתו, לגביי כאזרח ישראלי אני יכול לישון בשקט כשהוא נמצא כראש ממשלה".