ח"כ תהלה פרידמן
ח"כ תהלה פרידמן צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

המציאות לא מפסיקה להפתיע והנה שוב עולה היום "תביעה חדשה" כי הרי המהפכה המשפטית חינכה אותנו מחדש - "שהכל שפיט".

עדי ביטי תובעת את חברת הכנסת תהלה פרידמן על הביקורת המוצדקת שהעלתה על מנת להזהיר את הציבור. פרידמן טענה כי הקליפ המפוקפק של ביטי מונגשת התנהגות לא הולמת וביקורת על השימוש בשירתה באיצטלה של "תרבות " ו"אומנות", אשר בדיעבד התוצאה של הקליפ פוגעת ברגשות וביצרים הבריאים של הנוער בעיקר, ואף מעודדת התנהגויות אינטימיות ללא שליטה כדוגמת אונס.

דבריה של ח"כ תהלה פגעו בעדי ביטי כקורבן לדיבה כתמימה - שכל מעשיה נטרליים או אולי אף נורמטיביים להרבה אנשים בסתר...או בגלוי [ראו את הביקורת של אבנר נתניהו על הצופים בזמרת מפורסמת אחרת] ומכיוון שכנראה יש לה כסף או מצאה כמה עו"ד ממולחים שיכולים להרוויח כאן כסף ופירסום, היא מרשה לעצמה לתבוע את חברת הכנסת על דבריה הכנים כמנהיגת ציבור.

חשוב לציין כי חברי כנסת נהנים מחסינות מהותית בעבודתם הפרלמנטרית ועל כן, להוציא מקרים חריגים, לא ניתן להגיש תביעת דיבה נגד חבר כנסת בגין התבטאות שביצע במסגרת תפקידו.

כאן עולה ונשאלת השאלה אשר אני מפנה אותה באופן אישי גם לחברת הכנסת תהלה פרידמן בניסיון לבקש ממנה לחשב מסלול מחדש.

בימים אלו אנו נמצאים בעיצומו של ויכוח ציבורי על הדרך להשיג את טובת הציבור: האם חקיקת חוק למניעת אלימות כלכלית, תמנע אלימות או שתעודד תביעות מיותרות? הסיפור של עדי ביטי הוא דוגמא מוצהרת לאזהרות המתנגדים לחוק.

עקב המהפכה הרדיקלית של מר אהרון ברק ש"הכל שפיט" וסכסוכים פותרים בבית משפט לא ראתה לנכון עדי ביטי להסביר את דבריה לטענות שעלו כנגדה, אלא ישר לפנות לבית משפט בתביעת דיבה כי הרי מה יש לה להפסיד? אם אפשר לתבוע ולפגוע בחזרה.

עורכי הדין שלה ינצלו את כל דרכי פרשנות החוק לטובת מרשתם בטיעונים אינסופיים, שיגרמו לנתבעת להיות מוטרדת עם הוצאות כלכליות בעקבות התביעה התמימה, שבה ביטי מרגישה, שהופעלה נגדה סוג של אלימות שנקראת דיבה רעה.

אולי עו"ד מטעמה ינסו להוכיח שהדיבה היא סוג של אלימות ו"אלימותה" של ח"כ תהלה פרידמן אף פוגעת כלכלית בגברת הצעירה עדי ביטי, שמתחילה את דרכה בקריירה של זמרת בוגרת. אותו דבר בדיוק יעשה החוק למניעת אלימות כלכלית.

בפועל חוק זה יעודד תביעות מיותרות בתוך המשפחה וינסה להגדיר סכסוכים או ויכוחים בפרשנות של אלימות. החוק יגרום לנתבעים בתוך המשפחה הטרלות מיותרות הוצאות כספיות והכפשות של עו"ד שינסו להרוויח כמה שיותר מהאירוע.

לכן ח"כ תהלה פרידמן פונה אליך – כאמא, כרעיה, כסבתא, כאחות, כדודה, כבת להורי שיחיו לשנים טובות וארוכות: אל תצביעי בעד חוקים שיובילו למתיחויות משפטיות והוצאות כלכליות שבוודאי לא יפתרו סיכסוכים וויכוחים, ובוודאי לא יפתרו בעיות נפש של אנשים - כפי שבדיוק קורה לך כעת מול עדי ביטי.

בואי לא ניתן לעודף משפטיזציה לפתור קונפליקטים וויכוחים קשים – אפשר גם אחרת וחס ושלום לא נגדיר את ברי הוויכוח כאלימים אפילו ברמז.