ח"כ שטרן "שכח" את הפצ"ר?

ח"כ אלעזר שטרן ("יש עתיד") נאם במליאה נגד מעמד הרבצ"ר בחוק, אך "שכח" כי גם לפצ"ר מעמד כזה בדיוק.

ערוץ 7 , י"ד בחשון תשפ"א

בסוף השבוע האחרון העלה ח"כ אלעזר שטרן הצעת חוק "פשוטה ופרוצדורלית" כלשונו, על פיה יש למנוע מהרב הצבאי וסגנו להשתתף כחברים בגוף הבוחר של הרבנים הראשיים לישראל.

שטרן נימק את הצעתו בכך שלא ראוי כי קצינים לובשי מדים יהיו מעורבים בבחירות "אשר במהותן סובבות סביב סוגיות פוליטיות."

אלא שבמהלך הדיון, העיר לו יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (ליכוד) כי גם הפרקליט הצבאי חבר בוועדה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל ואף משפיע על בחירת שופטי בית המשפט העליון, סוגיה פוליטית ונפיצה לא פחות.

"חבר הכנסת שטרן, אני חושב אגב – יש נקודה מעניינת ששווה לבדוק. אני זוכר מהימים שלי בלשכת עורכי הדין – אולי זה השתנה בינתיים – שהפרקליט הצבאי הראשי היה חבר במועצה הארצית של הלשכה, וכפועל יוצא – גם בגוף הבוחר של לא מעט בעלי תפקידים, כולל נציגים בוועדה לבחירת שופטים. אני לא יודע אם זה עדיין המצב, אין לי מושג, אבל זאת בהחלט שאלה מעניינת", העיר לוין.

שטרן השיב, "יכול להיות. יכול להיות. אני בא לזה מתוך עברי כלובש מדים, זאת אומרת בתור מי שגם היום, כשהוא מופיע בצה"ל או בגופי ביטחון אחרים – ואני מופיע יחסית הרבה – נזהר מאוד מאוד מאוד אפילו מרמז של נגיעה פוליטית. הדגשתי את זה כשהייתי מפקד בית הספר לקצינים או קצין חינוך ראשי. אלה מקומות שהרגישות הזאת צועקת מאוד".

למרות זאת, חבר הכנסת לא תיקן את הצעתו והותיר את ההצעה רק כנגד הרבצ"ר, ולא כנגד הפצ"ר אשר על פי חוק לשכת עורכי הדין (סעיף 9א) אכן משובץ כחבר מן המניין במועצה, חרף היותו קצין לובש מדים.

לוין השיב לשטרן כי "על דעת הממשלה יהיו תשובה והצבעה במועד אחר".

בארגון תורת לחימה שיגרו עם העלאת החוק בשבוע שעבר חוות דעת מפורטת לכלל חברי הכנסת מימין, בה דרשו להחיל באופן שווה, ולא סלקטיבי, את עקרון ה"ממלכתיות" על כלל הגופים הצבאיים:

"ח"כ שטרן מחיל את העיקרון על פיו קצינים בצה"ל מנועים מלעסוק בנושאים חברתיים ופוליטיים שנויים במחלוקת – אך ורק על הרב הצבאי הראשי, בעוד קצינים וגופים צבאיים שונים עושים זאת באופן שוטף ואינטנסיבי: אגף כוח האדם (עליו פיקד ח"כ שטרן בעצמו כקצין), דובר צה"ל, גלי צה"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (סגניתה אף הופיעה בכנס ההדתה של השדולה החילונית בכנסת) ועוד. לאור העלאת הנושא החשוב לצבא ולחברה בישראל על ידי חה"כ שטרן, אנו ממליצים לקיים דיון מקיף בנושא בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. לנושא זה השלכות חברתיות מקיפות ואף תקציביות בסעיפי תקציב הביטחון של ישראל ויחסכו עשרות מיליונים למשלמי המיסים בישראל".

"אנו תמהים על ח"כ שטרן אשר כקצין עסק בקשרים פסולים עם עיתונאים (דוגמת העיתונאי דאז יאיר לפיד) ואף נאלץ לשלם פיצויים לחייל חננאל דיין על התנהלותו זאת. גם כחבר כנסת נפגש שטרן עם קצין החשוד בפרשת זיוף נתוני גיוס החרדים (תא"ל אמיר ודמני, אשר בסופו של דבר ננזף במסגרת תחקיר הפרשייה) ואנו ממליצים לחבר הכנסת ליטול קורה מבין עיניו", לשון מכתבו של הארגון.

בתורת לחימה שיגרו אמש את חוק לשכת עורכי הדין לחברי הכנסת כלשונו, ואף הציגו את שמו של הפצ"ר הנוכחי אלוף שרון אפק מתנוסס באתר הלשכה האזרחית כחבר מן המניין, והודו לח"כ לוין: "על הייצוג הציבורי נאמנה וחשיפת צביעותו של ח"כ אלעזר שטרן, ולא בפעם הראשונה."