צה"ל חנך את מצודת דוד - מרכז הנתונים הרב זרועי הראשון מסוגו

הרמטכ"ל אביב כוכבי: ''הבסיס הזה יאפשר לייצר יותר מודיעין, יותר מטרות, להנגיש את המידע ליחידות ולהגדיל את הכושר ההתקפי של צה״ל.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ד בחשון תשפ"א

צה"ל חנך את מצודת דוד - מרכז הנתונים הרב זרועי הראשון מסוגו-ערוץ 7
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

מתקן הדאטה סנטר 'מצודת דוד', מרכז הנתונים הרב-זרועי הראשון מסוגו בצה"ל, נחנך היום (א׳) במעמד הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וראש אגף המודיעי האלוף תמיר הימן.

המתקן הינו מרכז הדאטה הגדול ביותר שהוקם בצה"ל. המתקן מאופיין בתכנון הנדסי ברמה גבוהה החל מתשתיות ייחודיות עליהן מבוסס המתקן, דרך חומרה חדשנית ומתקדמת, ועד לאגירת יישומים מודרניים כחלק מתהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית בצה"ל.

תפקיד המתקן לאחסן את מערכות המידע המבצעיות של צה״ל. המתקן מאפשר קפיצת מדרגה משמעותית ברציפות התפקודית של צה"ל ומאפשר גמישות לשינויים ולהתעדכנות טכנולוגית.

המערכות שנמצאות במתקן הינן המערכות המבצעיות ביותר של צה״ל, אשר בליבת התהליך המבצעי - אש, מודיעין ופיקוד ושליטה.

המתקן מממש את אסטרטגיית המידע הצבאית המובלת ע"י מנהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית באגף התקשוב וההגנה בסייבר, כמו גם מאפשרת את עליונות המידע של צה"ל המובלת על ידי אגף המודיעין.

המתקן ממוקם בדרום הארץ, מנוהל על ידי יחידה טכנולוגית מסווגת באגף המודיעין, ומהווה אבן דרך משמעותית למעבר אמ״ן לנגב.

צילום: דובר צה"ל


הרמטכ''ל כוכבי אמר כי "צה"ל עלה לנגב מזמן, האיץ את העלייה לנגב בעשור האחרון וימשיך לעלות לנגב ולהתרחב. הבסיסים החדשים של אגף המודיעין ואגף התקשוב שאנו חונכים, כמו גם המכלול המודיעיני הייחודי שהוקם כאן בנגב הם ביטוי מובהק לכך.

''הבסיס הזה יאפשר לצה"ל לייצר יותר מודיעין, לייצר יותר מטרות, להנגיש את המידע ליחידות בשטח, ויגדיל את הכושר ההתקפי של צה״ל שהוא נושא מרכזי שהצבנו בתכנית הרב שנתית.

בעשור האחרון צה"ל העביר עשרה בסיסים וגופים לנגב, למעלה משניים עשר אלף חיילים ואנו הולכים להמשיך זאת. אנו מתכוונים לעשות שתי משימות מרכזיות בנגב- האחת, להגן על הדרום ועל הנגב, והשניה, ברוח דוד בן גוריון וממשלת ישראל- לעזור בפיתוח של הדרום ושל הנגב. אנו רואים יום יום בזכות המודיעין המשובח של אמ״ן, איזה קו הגנה המודיעין מייצר לנו, אילו יכולות תקיפה בחזית ובעומק המודיעין מייצר לנו, איזה פיגועים המודיעין מונע ואיזה יכולת קבלת החלטות זה מייצר לנו. אבל אסור ואי אפשר שהציונות פה תהיה חד צדדית''.

כוכבי הדגיש: ''לכל המשרתים באמ"ן ובצה"ל בכלל, מגיעים תנאי שירות סבירים כשהם משרתים בדרום ובנגב בפרט. אני קורא לכל מי שיש לו יד ורגל, להשפיע על העניין הזה כדי שאנשים שמשרתים 10 ,15 ו-20 שנים ברציפות, באותו בסיס יהיו עם תנאים סבירים. אנחנו הולכים להרחיב את ההתבססות בנגב, אנחנו הולכים להעצים את היכולות שלנו בנגב ואגף המודיעין הולך להיות חוד החנית של העניין הזה".

ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן: "היום הוא יום מרגש ומשמעותי עבור אגף המודיעין. היום אנו חונכים את 'אבן הראשה', הראשון בבסיסים הרב תחומיים ובטרנספורמציה הדיגיטלית של צה"ל. 'היסוד החמישי' כך אנו קוראים לתהליך השינוי האסטרטגי. ישנם ארבע ממדי לחימה בצה"ל- אוויר, ים, יבשה והממד הקיברנטי. אבל אלו שווים הרבה פחות בלי מודיעין מאפשר, שמהווה כופל עבור כל אחד ואחד מממדי הלחימה האלו.

''אגף המודיעין שש לקראת הירידה לנגב. מעבר לסיפור הארגוני והדיגיטלי, יש עניין ציוני שאנחנו לא מתביישים לדבר עליו- מימוש חזונו של דויד בן גוריון והגשמת ההתיישבות וקידום הטכנולוגיה בנגב מהווה מרכיב מרכזי במוטיבציה של אמ"ן לרדת לנגב. אנחנו נעשה את זה ונפתור את כל הבעיות שבדרך", הוסיף הימן.