המדינות הערביות מבינות שטראמפ יקדם את מטרתן

ד"ר יחיאל שבי מתייחס לניסיון ההפיכה בסודן אחרי הנורמליזציה ומסביר מה האינטרס של האמירויות ובחריין לתמוך בנשיא האמריקני המכהן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד בחשון תשפ"א

המדינות הערביות מבינות שטראמפ יקדם את מטרתן-ערוץ 7
טראמפ עם מנהיג איחוד האמירויות
Reuters

בסוף השבוע דווח על סיכול ניסיון הפיכה בסודן, זמן לא רב אחרי הצהרת הכוונה לחתום על הסכם הנורמליזציה עם ישראל.

ד"ר יחיאל שבי, מזרחן ומרצה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, העריך כבר לפני שבוע שיש מי שמחפשים את ראשם של ראשי השלטון בסודן.

"סודן היא מדינה מאוד מועדת לפורענות והיציבות ממנה והלאה. היא מורכבת מגורמים וכוחות שונים. הדרום שנפרד מסודן היה נוצרי, אזורי המוסלמים סמוך לדרפור, מילציות ערביות. יש שם כוחות שתומכים בקטאר, באיראן ובאחים המוסלמים והן היו תנועות מועדפות כחלק מהשלטון האיסלאמיסטי", מסביר שבי.

''ישנם גורמים שהיו בעבר בכירים בצבא ורוצים להעביר לידם את המושכות כדי ליהנות ממנעמי השלטון. האנשים הללו ככל הנראה פנו לעזרת מדינה עוינת באזור, חדרו לסודן, ניסו לקדם הפיכה והשלטון עצר אותם. לפני כשבוע אמרתי שהנורמליזציה עלולה לקדם ניסיונות הפיכה בתירוץ הזה"'.

שבי מתייחס לפרסום ב'ישראל היום' לפיו באיחוד האמירויות ובבחריין מעוניינים שהנשיא טראמפ ימשיך לארבע שנים נוספות ואף עשו צעדים משמעותיים לשם כך כולל השפעה על קהילות מוסלמיות בארה"ב.

"בעולם האסלאמי מאמינים שאם ביידן ייבחר הוא יחזק את 'הסדר הישן'. מדובר בתפיסה לפיה צריך ללכת לפלורליזם ולאפשר לכל הזהויות השונות במזרח התיכון להרים ראש ולקבל ביטוי. כאשר אנחנו מדברים על המזרח התיכון, הגורמים האסלאמיים הרדיקליים הם הרוב הבולט. אנחנו מזהים גם זרמי עומק בעולם הערבי והאסלאמי שבאים ואומרים הפוך: הליברליזם והקנאות האסלאמית חברו יחדיו והם מטפחים שלטונות קשים, שיוצאים נגד היכולת של האזרח להתפתח, כמו בטורקיה או באיראן".

"בבחריין ובאמירויות אומרים לעצמם – אם אנחנו רוצים להרים את האזור ולקדם שיתופי פעולה כלכליים – עלינו להוציא מחוץ לחוק את האסלאם הקיצוני ולהתנגד לכוחות הליברליים באירופה ובארה"ב שביידן מייצג אותם", מוסיף ד"ר שבי.

הוא מציין כי "היום התפרסם מאמר של פובליציסט בסודאן שאומר 'כן לברית עם ישראל'. הוא טען שכל הניסיון ללכת נגד היהודים פגע בעולם המוסלמי ופגע בפלסטינים שביקשו מלחמה בישראל. לדבריו – העולם הערבי הולך ודועך - בעוד המדינות שהולכות עם ישראל רק מתחזות. המשמעות היא שהם רוצים להתקדם עם 'הקטר' שמוביל טראמפ שייקח אותם לעידן של דמוקרטיה אמיתית ולעידן של שגשוג והצלחה".

"בעולם הערבי, מי שמצליח זה החזק. זו לא קלישאה. באיחוד האמירויות אומרים – טראמפ ונתניהו מבינים את המשחק – אז בואו נילחם למען מצב בו טראמפ ימשיך כי אז איראן תיחלש, האחים המוסלמים ייחלשו ונראה את האזור מתפתח באמצעות שיתופי פעולה. לצד זאת ימוגר כוח התנועות האסלאמיות, כי ההמונים ירגישו את פירות הקידמה, הנורמליזציה ושבמקום להילחם הרווחים מופנים לטובת העמים", מסכם ד"ר שבי.