פרופ' איתן גלבוע:
"הבחירות הכי מטורללות בעידן המודרני"

מומחה לארה"ב על הקרב בין ביידן לטראמפ: "השמיים לא יפלו אם ביידן ינצח. הוא רוצה הסכם עם איראן ויהיה מוכן להוריד חלק מהסנקציות".

103FM , י"ד בחשון תשפ"א

"הבחירות הכי מטורללות בעידן המודרני"-ערוץ 7
ג'ו ביידן ודונלד טראמפ
צילום: רויטרס

פרופ' איתן גלבוע, מומחה לארה"ב מאוניברסיטת בר אילן, שוחח היום (ראשון) עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על החשש מתוצאות הבחירות, שעלולות להוביל לאירועי אלימות.

פרופ' גלבוע הסביר כי בשונה ממערכות בחירות קדומות, השאלה שמעסיקה רבים היא לא מי ייבחר לנשיאות ארה"ב, אלא מה יקרה ביום שאחרי. הוא הסביר כי "לבית הלבן אי אפשר להגיע לא מימין ולא שמאל, מדברים על גיוס משטרות, זה מאוד מעציב לראות שהדמוקרטיה הכי גדולה בעולם בזה מתעסקת ולמה? כי הם חושבים שיהיו כאלה שלא יקבלו את התוצאות וינסו להשתמש באלימות כדי לשנות את המצב". לדבריו, "יש מכל הצדדים אנשים שיכולים לעשות אלימות".

הנשיא טראמפ טען לאחרונה שהבחירות יזוייפו, ובכך למעשה הוא מכשיר את הקרקע לטעון ביום שאחרי כי 'גנבו לו את הבחירות' במידה ויפסיד. גלבוע הודה: "הכול יכול להיות בהחלט, הבחירות הכי מטורללות שהיו בעידן המודרני. קורה כאן משהו שלא הרבה אנשים חזו אותו וזו ההצבעה המוקדמת".

לדעתו, "יכול להיווצר מצב לא נורמלי שבשלישי בערב טראמפ ייקח יותר אלקטורים מביידן, ואחרי יום יומיים ביידן יהיה הנשיא".

הוא הסביר כי "לטראמפ אין סיכוי לנצח בניצחון סוחף אלא רק בנקודות. כל המגמות מראות שביידן מנצח. אי אפשר לשלול ניצחון של טראמפ ואני שומע מהדמוקרטים אומרים –'אנחנו מפחדים פחד מוות כי אנחנו חוששים מתסריט 2016'. קרתה תופעה שאני לא זוכר כמוה, הרפובליקנים הם בעלי ההון בד"כ, בחודש האחרון הדמוקרטים לוקחים את הרפובליקנים ביחס של 1:2 מבחינת המשאבים וטראמפ התלונן על זה. זה סימן נוסף לכך שבעלי ההון לא מאמינים שטראמפ יצליח לנצח.

''טראמפ מסתובב עם עצרות ההמונים וביידן מפציץ את תחנות הטלוויזיה והרשתות החברתיות, שופך כסף בלי הכרה. ביידן כל הזמן מדבר רק על הקורונה, כישלון הקורונה, וטראמפ מנסה לדבר על הכלכלה וזה לא עובד לטובתו כי הבורסות ירדו".

ומה יהיה גורלה של ישראל במידה וביידן יזכה בנשיאות? פרופ' גלבוע לא נשמע מוטרד: "אני חושב שיש הפרזה, השמיים לא יפלו, יהיו שינויים מסוימים. החשש הגדול צריך להיות מאיראן כי ביידן רוצה הסכם חדש ויהיה מוכן להוריד חלק מהסנקציות. בשנה שנתיים הקרובות לא משנה מי נבחר הוא לא יתעסק עם ענייני חוץ אלא עם משבר הבריאות והכלכלה של הקורונה. הוא יעסוק בענייני חוץ רק אם הוא יהיה מוכרח והנושא הישראלי הוא לא הכרח".