הרב דוד לאו באזכרה
הרב דוד לאו באזכרה צילום: מכון צומת

מכון צומ"ת ערך הערב (ראשון) אזכרה לרב ישראל רוזן, מייסד המכון ולשעבר ראש מערך הגיור, במלאת שלוש שנים לפטירתו.

האזכרה נערכה ב"זום" והשתתפו בה הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, הרב יעקב אריאל, ראש מכון צומ"ת הרב מנחם פרל, יו"ר עמותת צומ"ת השר לשעבר זבולון אורלב, רבה של אלון שבות הרב גדעון פרל, סגן שר הביטחון לשעבר הרב אלי בן דהן, אנשי המכון ומשפחת רוזן.

במהלך חייו, הרב רוזן שם דגש משמעותי על חיבור ההלכה והטכנולוגיה. הרב בדמותו ובמפעל חייו פרץ דרך, צפה למרחוק וידע לחבר את מאפייניה של המציאות הישראלית המורכבת, התפתחות הטכנולוגיה והעולם המודרני יחד עם ההלכה היהודית. כל זאת על מנת לאפשר שמירת תורה ומצוות בדור הטכנולוגיה והאלקטרוניקה הדיגיטלית.

לאחר שנים של עיסוק בתחומי רפואה, ביטחון וטכנולוגיה במגזר הציבורי. ולאור הקידמה שחדרה לכל בית בישראל, אנשי צומת רואים צורך גדל במתן מענה למשקי הבית הפרטים בתחום טכנולוגיה ושבת. מכון צומת משקיע את מירב המאמצים במטרה לקדם מוצרים חדשניים שיתאימו לעולם הטכנולוגי הביתי המתקדם, יחד עם עולם ההלכה. דוגמת בית חכם, מדיח כלים הבטוח לשימוש בשבת, אזעקה לבית ועוד.

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל סיפר באזכרה על כוונת מכון צומת להקים מחלקת הלכה מורחבת במטרה להמשיך את תורתו של הרב רוזן ולהרחיב אותה. "מחלקת ההלכה תעסוק בהרחבת תחום המחקר של יסודות ההלכה, במוצרים הקיימים בצומת והנגשתם לציבור כמו גם העמקה בצרכיי המגזר כיום ומענה על שאלות הלכתיות בוערות".

הרב הראשי לישראל דוד לאו הזכיר את הרב רוזן "כמי שהראה שאין סתירה בין הלכה וטכנולוגיה וכל הדברים הללו רק מוסיפים להגדיל שם שמיים". הרב הראשי הוסיף וברך על עבודת מכון צומת והדגיש: "האדם הוא עולם שלם ואנחנו חייבים למצוא בעצמינו חיים רוחניים יותר עם כל הידע הטכנולוגי שקיים לנו. כל עוד אני מבין את התפקיד שלי כאן הטכנולוגיה היא צעד בדרך לתיקון כולו".

הרב יעקב אריאל, אשר נשא דברים, ציין: "שבת פעם נתפסה רק כמנוחה פיזית, אבל היום כשלא כולם עובדים עבודה פיזית קשה זה בעיקר ניתוק מחיי החולין תעשייה מסחר, ייצור ותחרות. יום שבו אין פעילות ועוסקים רק ברוח. לכן צריך לשאול האם האמצעים הטכנולוגים מוסיפים מנוחת שבת או גורעת ממנה ... מעלית שבת של מכון צומת היא לא רק לחולים היא לאנשים מן המניין... וודאי שאי אפשר לבקש אפילו מאדם בריא לעלות מעל שלוש קמות כלומר אל תטרח טרחה מיותרת אם יש לך כאן מכשיר של מכון צומת שמאפשר לך לעלות בשבת על פי ההלכה בצורה נוחה ללא טרחה".

הרב אריאל ציין כי "רכב אוטונומי מצויין להסעת צוותי רפואה בשבת, אבל יאסר לשימוש שגרתי רגיל".