ד"ר חגי בן ארצי: שני המחנות חייבים בחשבון נפש

ד"ר חגי בן ארצי על התסכול של דליה רבין מהניסיונות שכשלו להתקרב לציונות הדתית: גם ממשיכי דרכו של רבין חייבים לעשות חשבון נפש

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בחשון תשפ"א

ד"ר חגי בן ארצי, אינטלקטואל ימני בולט וגיסו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מגיב הבוקר (שני) לראיון עם דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, שפורסם בעיתון "ידיעות אחרונות", בו קבלה על חוסר ההצלחה של ניסיונה להושיט יד לאנשי הציונות הדתית.

"קראתי את הריאיון והתרגזתי, כמו רבים מחברי בציונות הדתית", מספר ד"ר בן ארצי לערוץ 7, "היא כמובן טוענת שהיא ניסתה להגיע אל הציונות הדתית ולקרב ולהתקרב. אבל למעשה לא היא, לא משפחתה ולא אף אחד ממשיכי דרכו של רבין לא עשו אפילו צעד אחד אמתי בכיוון של פיוס אמתי וחידוש של אחדות העם".

"הבעיה שלנו עם רבין היא לא בעיה אישית אלא בעיה עם הדרך שלו, עם המורשת שלו, וצר לי להגיד שרבין סטה משלושה עקרונות יסוד יהודיים. טרם ניתנה תשובה וטרם נעשה צעד אפילו קטן כדי לתקן את הטעויות האיומות שלו", הסביר ד"ר בן ארצי, "הוא פגע בדמוקרטיה, הוא פגע בעם היהודי והוא פגע בציבור המתנחלים. בשלושת הנושאים האלה דליה רבין אפילו לא מבינה שהיא צריכה איזה שהוא שינוי, איזו שהיא בקשת סליחה, איזו שהיא התנצלות, אפילו לא מילה אחת של התנצלות".

ד"ר בן ארצי נזכר גם באירועי הימים שלאחר רצח רבין, "אני זוכר את התקופה הזו, זו כמובן היתה תקופה קשה, האשימו את כל הציבור הדתי ברצח. הציבור הדתי הוא הציבור הכי ממושמע במדינה, הוא ציבור שעבר את הטראומה הקשה של גוש קטיף, של גירוש אלפי אנשים ועשה את זה מתוך ציות, מתוך משמעת, תוך הרכנת ראש. אנחנו בעד הדמוקרטיה, אנחנו נגד האלימות. האשימו את כל הציבור שלנו וזה כמובן פגע בנו".

"דבר אחד ברור, במבט של עשרים וחמש שנה לאחור, הציבור הדתי צדק לפחות בדבר אחד. אנחנו נגד האלימות וכמובן נגד כל רצח פוליטי, זה מזעזע. אבל הציבור הדתי צדק בביקורת שלו על רבין. זו היתה ביקורת אמתית, נכונה ומוצדקת. רבין היה ראש הממשלה הראשון שפגע בדמוקרטיה. הוא הלך לבחירות ב-92' עם הסיסמה של 'לא ננהל משא ומתן עם אש"ף' ולא רק שהוא ניהל משא ומתן עם אש"ף הוא חתם הסכם עם אש"ף הוא הביא את ערפאת עם 30 אלף מחבלים רוצחים לתוך ארץ ישראל, לתוך לב הארץ, לתוך יהודה ושומרון. הוא לא הסכים לבחירות ולא הסכים למשאל עם. את הסכם אוסלו שהוא הביא העם לא החליט, זה היה מעשה אנטי דמוקרטי, מעשה של בריונות ולא מעשה דמוקרטי ועובדה שבבחירות של 96' מפלגת העבודה שהביאה את הסכם השלום לכאורה הזה הפסידה בבחירות, כי העם לא קיבל את הסכמי אוסלו", קובע בן ארצי.

בן ארצי ציין שמדיניותו של רבין אכן הביאה לזעם נגדו, "כעסו מאוד על רבין ואני חושב שהכעס התבטא בראש ובראשונה במה שהזכרתי שרבין לא נתן לעם להחליט. רבין הביא את הסכם אוסלו הארור שהביא עלינו אלפי הרוגים ופצועים, אסון נורא. אבל גם כשהוא הביא את ההסכם לכנסת הוא פעל נגד הרוב היהודי. המדינה היהודית הוקמה כדי שהעם היהודי יחליט על עתידו ועל גורלו. הסכם אוסלו, בעיקר החלק העיקרי, הסכם אוסלו ב', לא אושר עם רוב יהודי. היה רוב יהודי אפילו בכנסת נגד ההסכם. הכללים האלו נשברו ודליה רבין לא מוצאת לנכון להגיד אפילו מילה אחת של חשבון נפש ואלו שני נושאים מהותיים, הדמוקרטיה והיהדות".

"מעבר לנושאים העקרוניים יש עניין פשוט, אנחנו רוצים לאחד את העם ולהפסיק את ההסתה והלשון הבוטה, ובעניין הזה צריכה לבוא התנצלות מצד משפחת רבין. רבין כינה את המתנחלים בכינויים איומים. '"פרופלורים', 'משתפי פעולה עם החמאס', תחשבו מה זה. המתנחלים ותומכיהם הם יותר מחצי העם ואותנו הוא כינה משתפי פעולה עם חמאס. אלו אמירות ששוברות את אחדות העם. כמו שאנחנו צריכים לעשות חשבון נפש עד כמה אנחנו לא נזהרנו בביטויים ובאמירות שלנו, ואנחנו צריכים לעשות חשבון נפש, אנחנו דורשים גם מדליה רבין וממשפחתה, מתלמידיו ומממשיכיו של רבין שגם הם יתנצלו ויודו שמשני הצדדים היו ביטויים קשים. אם רוצים לפייס בין המחנות שני המחנות צריכים לעשות חשבון נפש, שני המחנות צריכים להכיר בזה שהם השתמשו בלשון קשה, שהם שברו עקרונות מקודשים, ואני מקווה שנמצא איזה שהוא מכנה משותף יהודי ודמוקרטי שיאחד בינינו", הסביר בן ארצי.