ח"כ קוטלר-וונש: הפגנות או תפילות -אנחנו עם אחד

השדולה ליהדות-ישראלית בראשותן של חברות הכנסת תהלה פרידמן ומיכל קוטלר וונש התכנסה היום (שני) לראשונה בכנסת.

בכינוס השתתפו השר בני גנץ, שופט בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין, השר מיכאל ביטון, אשת התקשורת גל גבאי, הרבנית אסתי רוזנברג, מיקי גיצין, תמר אלעד אפלבאום, שרה העצני כהן וח"כ לשעבר יהודה גליק

ח"כ תהלה פרידמן אמרה "כבר שנים ארוכות שמעמידים אותנו זה מול זה. יהודים מול ישראלים. יהודית מול דמוקרטית. לאחרונה המסגור הוא הפגנות מול תפילות, אבל המהות היא אותה מהות. או יהודים או ישראלים. או יהודים או דמוקרטים. כאילו שאנחנו חייבים לבחור".

לדבריה, "'יהדות ישראלית' היא תפיסה הטוענת כי הדיכוטומיה הזו היא שקרית וכי רובינו המוחלט לא 'או-או' אלא גם וגם. אנחנו יהודים ישראלים, שני חלקי המקף הכרחיים לזהות שלנו כיחידים וגם כחברה. אין קיום למדינת ישראל בלי שניהם. זהו שיווי משקל משתנה בין מרכיבים שהכרחיים ולא בחירה בין חלופות".

ח"כ מיכל קוטלר-וונש אמרה בכינוס, "זכות וחובה להתחיל תהליך של שיח, גם בתוך הכנסת פנימה, בנושא קריטי זה המשפיע על החברה הישראלית פנימה, על יחסינו עם יהודי התפוצות ואף על מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית. מטרתן של שדולות הוא לייצר ולקדם שיח ושינוי תודעה ציבורית. היום אנחנו משיקות בכנסת את השדולה ליהדות ישראלית. שדולה שנועדה להניח על סדר היום הישראלי נקודת מבט יהודית-דמוקרטית המבררות את החיבור, בשאלות של יהדות, זהות וערבות הדדית".

"נדבר על מקרה הבוחן של דיכוטומיית ההפגנות אל מול תפילות והאופן שבו יחסי יהדות ומדינה משפיע על ההתמודדות של מדינת ישראל, גם בתקופת הקורונה. העוגן לדיון החיוני יכול וחייב להיות מגילת העצמאות כמסמך המעגן את חזון, ייעוד וערכי מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית", הוסיפה.