חכ"ל עידית סילמן: להילחם במגיפה שאחרי המגיפה

בכנסת הושקה הבוקר (שני) השדולה לבריאות הנפש ולמניעת אובדנות בראשות ח"כ קטי שטרית (הליכוד) וחברת הכנסת לשעבר עידית סילמן.

השדולה עסקה במצוקה הנפשית עקב משבר הקורונה ובדרכי ההתמודדות. הפזמונאי דורון מדלי הגיע במיוחד לשדולה ונשא דברים מחוויותיו האישיות.

יו"ר השדולה, ח"כ קטי שטרית, ציינה "הקמתי את השדולה לבריאות הנפש ומניעת אובדנות כי אפשר להציל חיים ואפשר להעניק לכל כך הרבה אנשים עתיד טוב ותקווה. אני מקווה שבעזרת השדולה הזאת נסיר את הסטיגמה והבושה שחווים אנשים המתמודדים עם מצוקה נפשית ושחווים משפחות שיקיריהם התאבדו, נעודד אנשים לפנות ולקבל עזרה, נקצר את תורי ההמתנה וכל אדם הזקוק לכך יקבל את הטיפול המגיע לו בזמן המתנה סביר. התכנסנו כאן כדי להציל חיים ואעשה ככל שביכולתי בשביל שנצא עם תוצאות בידיים".

ח"כ שטרית סיפרה כי הגישה שתי הצעות חוק בשיתוף עמותת "בשביל החיים" ובהן הקמת רשות למניעת אובדנות – שתתכלל את הטיפול באובדנות ובמניעתה, והקמת רשם לענייני אובדנות – שירכז בסיס ידע וכלים למניעת האובדן הבא.

חכ"ל עידית סילמן הוסיפה, "ההשלכות של מגפת הקורונה על הבריאות הנפשית של כולנו הן לא פחות מאשר איום חברתי שאסור להעלים ממנו עין - "המגיפה שאחרי המגיפה" זו שלא מצליחה להימדד כעת בכמויות ורובה סמויה מן העין. אם לא נתמודד ע"י הגדלת המשאבים העומדים לרשות מערכת בריאות הנפש, העלאת המודעות הציבורית ומיגור הסטיגמה אנחנו עלולים כחברה וכמדינה לסבול מהנזקים שנים רבות לאחר שננצח את הנגיף. אסור לנו לקבל התאבדות כמוות שלא ניתן למניעה".

בישראל מתאבדים בשנה רגילה כ-500 בני אדם וכ-6500 מגיעים לחדרי המיון לאחר ניסיון התאבדות משמעותי. לפי עמותת ״בשביל החיים״, העוסקת במניעת התאבדויות ברמה הלאומית ובסיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו, אחד הקשיים הגדולים והאבסורדיים העומדים בפנינו, הוא העובדה שרק עוד כשנתיים נדע האם הייתה עלייה במספר ההתאבדויות וניסיונות ההתאבדות בתקופת הקורונה. לדברי ד"ר שירי דניאלס, מנהלת מקצועית ארצית בער"ן בימי קורונה ענו 1,450 מתנדבים, בליווי הצוות המקצועי לכ-248,000 פניות של ישראלים במצוקה, לרבות 5,950 פניות עם תוכן אובדני.

דורון מדלי מספר על התקופה הקשה והמחשבות האובדניותדוברות הכנסת

הפזמונאי דורון מדלי סיפר שבעבר היה שרוי בעצמו במצוקה גדולה: "באתי כאדם פרטי להדליק את האפלה על בריאות הנפש, להגיע לכל אזרח. אני פונה לאנשים שחוו פעם ראשונה השנה מה זה חרדה ומה זה דכאון, הם לא יודעים מה זה. יש לי ידיד שהיה בטוח שהוא עבר התקף לב, והוא לא עבר התקף לב, אלא התקף חרדה. אנחנו צריכים לדבר, אנחנו צריכים לכתוב סיפור חדש".

בשדולה התארחו היוצר דורון מדלי, ד"ר צבי פישל יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל והשתתפו יו"ר הכנסת יריב לוין, השרה אורלי לוי, סגן שר הבריאות יואב קיש, חברי הכנסת מאיר כהן, עוזי דיין, עמית הלוי, יבגני סובה, אוריאל בוסו, אימאן ח'טיב, אורלי פרומן, קרן ברק, עידן רול עפר כסיף חכ"ל יהודה גליק ופרופ' גיל זלצמן יו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות.