מאיר חביב
מאיר חביב צילום: מתוך צילומי הדיונים של האסיפה הלאומית

ההתמודדות בצרפת עם נגיף הקורונה קשה עם התגברות הגל הנוכחי וחבר הפרלמנט הצרפתי, מאיר חביב, מספר ומרעיף דברי שבח על האופן בו הצליח ראש הממשלה, נתניהו, להביא את ישראל למצבה כיום.

"המצב מאוד חמור. יש לנו יותר מחמישים אלף נדבקים ביום. התחלנו בסגר חדש, הרבה פחות חזק מהראשון. חייבים ללמוד ממה שעשיתם. קורונה היא מגפה עולמית שפוגעת בכל העולם. אני רוצה להצדיע לראש הממשלה נתניהו ולשרים שהצליחו להדוף את ההדבקה. הגעתם לפחות מ-500 נדבקים ביום. אצלנו אנחנו בחמישים אלף ביום והמטרה היא להגיע לעשרת אלפים נדבקים ביום בתוך חודש. הבעיה אצלנו היא שבתי החולים קורסים".

"אין פתרון קסם וכנראה שלקחתם את הצדדים ההכרחיים מוקדם משאר העולם וכנראה שזה פועל. מקרון הזכיר את המדינות שבהן זה פועל ובהם ישראל. כל עוד אין חיסון החיים הם הדבר החשוב ביותר עם כל ההערכה לכלכלה. אנחנו מתקרבים לארבעים אלף מתים ואני מעריך שיש הרבה יותר כי לא ספרנו את עשרות אלפי המתים בבתי אבות".

"אצלנו ביהדות יש ערך מיוחד בשמירת חיי המבוגרים וההורים. אני מקווה שאנחנו נוקטים את האמצעים בצרפת. זה לא קל. אנחנו מחכים לתוצאות, אבל התחושה היא שהסגר הזה פחות סגור מהסגר הראשון כי שווקים פתוחים והחנויות פתוחות".

באשר לאופן בו הציבור הצרפתי מקבל את הסגר אומר חביב: "צרפת היא מדינת חוק. אין מרד אזרחי. אנשים מקבלים את המגבלות ואם לא, יש קנס. בארץ הקנסות יותר כבדים. כאן זה 135 יורו בפעם הראשונה".

"ההחלטה היא אישית פרסונאלית. חייבים לחיות בבועה ולשמור גם בתוך התא המשפחתי. השארנו את בתי הספר פתוחים. אצלכם סגרתם והרבה יותר נכון לסגור, כי הנגיף מתפשט דרך הילדים ומגיע לבתים. אין כאן פתרון קסם. חייבים להישאר עד שהשבועיים עוברים ומי שחולה יחלים עד שהוא לא מדבר. אנחנו מתפללים ומקווים שמהר מאוד יהיה חיסון, ועד אז כולנו חייבים להתמודד בכל יום".

"אני רואה את המתקפות על נתניהו, אבל זו הצלחה אדירה של נתניהו, ואני לא אומר את זה בגלל שאנחנו חברים. כיו"ר ועדת חוץ וביטחון יש לנו הרבה ישיבות על זה ואני מראה כדוגמא את מה שקורה בישראל ומי שמבקר את זה זו ממש בושה,, אומר חביב ומתייחס גם למהלכיו המדיניים האחרונים של נתניהו: "החלום של העם היהודי הוא לעשות שלום ואתם מצליחים לעשות שלום תמורת שלום מתוך הערכה הדדית ומדובר בשלום חם ולא בשלום קר כמו שיש כעת עם מצרים וירדן. אתם מצליחים בזה בארץ. הממשלה עושה דברים שחלמנו עליהם. זה נותן לנו תקווה שישראל מקבל הערכה בין המדינות ואפשר להגיע לשלום עם המדינות המוסלמיות,. להערכתו לו ינוטרל כוחו של חיזבאללה ניתן יהיה להגיע לשלום גם עם לבנון.