"טרור להט"בי סותם פיות"

היועץ החינוכי צביקה מור: ההגדרה 'טיפולי המרה' אינה רלוונטית מזה עשרות שנים ונועדה לייצר דה-לגיטימציה לטיפולי סיוע לגיטימיים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בחשון תשפ"א

"טרור להט"בי סותם פיות"-ערוץ 7
ייעוץ פסיכולוגי
צילום: איסטוק

בעקבות הדיון המיוחד היום (שני) בכנסת על הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה שוחחנו עם המאמן והיועץ החינוכי צביקה מור על סוגיית היחס ללהט"ב.

בפתח הדברים מסביר מור את המינוח 'טיפול המרה' שלמעשה כבר אינו רלוונטי לתקופתנו. "כבר עשרות רבות של שנים אנחנו בתוך הזרם ההומניסטי של הטיפול, ולכן אנחנו לא יכולים לתאר לעצמנו מטפל שמאיים ומשפיל את הלקוח שמשלם לו במיטב כספו. הדברים הללו חלפו מהעולם וגם אם הם נמצאים אי שם בעולם צריך להתנגד לטיפולים הללו מוסרית, אלא שלארגוני הלהט"ב יש עניין גדול להשאיר את כל הטיפולים שעוסקים בנטייה המינית בתוך הכותרת של טיפולי המרה, כיוון שיש זיכרון קולקטיבי מאוד שלילי לטיפולי המרה, ואם נקרא לכל הטיפולים כך צריך לאסור אותם ולקנוס את כל מי שמטפל באמצעותם".

מור מעריך כי החוק האוסר טיפולי סיוע לנוער שמבקש זאת לא יעבור במתכונתו המדוברת. "באים לשלול ממתבגר, שבא מתוך החופש הדמוקרטי לעסוק בנימי נפשו, לשלול ממנו את האפשרות לשנות את נטייתו המינית. בזה תתחזק התפיסה שארגוני הלהט"ב מנסים להטמיע בכולנו שלא ניתן לשנות נטייה מינית".

על התבטאותו בכנסת של יונתן קלנר, צעיר שהופיע בפני חברי הכנסת וסיפר כי עבר טיפוחי המרה שגרמו לו למכה נפשית, אומר צביקה מור כי גם הוא שולח חיבוק גדול ליונתן על מה שעבר, "אבל אני לא שולח לו חיבוק על כך שהוא משתף פעולה עם הארגונים הללו שבאים לשלול מאחרים את היכולת לשנות את נטייתם לכיוון הבריא ולהקים משפחות, כפי שהעידו אחרים לפניו בוועדה".

"הרבה מהאנשים הללו פוחדים כי יש היום טרור להט"בי שאסור להגיד את הדברים הללו ואסור לך להיות בצד של האנשים הללו, כי אחרת אתה לא מוסרי, לא מתקדם, לא פרוגרסיבי ולכן נוציא אותך מחוץ לגדר", אומר מור.

לטעמו של מור הבימה שניתנה לקלנר כבעל כיפה גדולה נועדה להפנות אצבע מאשימה לציונות הדתית כולה ככזו המובילה למשבר אצל צעירים מסוגו. "יש פה שקר. גם אנחנו מתנגדים לטיפולי המרה ואנחנו בעד הטיפולים הטובים והנעימים שרואים את הלקוח במרכז ועוזרים לו לשנות את נטייתו המינית כשהוא חפץ בכך. אנחנו הרי לא לוקחים אנשים מהרחוב ומטפלים בהם בכל טיפול שהוא, בין אם מדובר בהתמכרות ובין אם מדבור בשליטה בכעסים. אין דבר כזה".

מור מדגיש בדבריו כי הוא עצמו אינו מטפל מינית, אך יש רבנים העוסקים בתחום זה ומפנים צעירים למטפלים ופסיכולוגים המומחים לכך ועושים זאת מתוך נועם.

על מאמרו המפורסם של הרב בני לאו שעורר סערה גדולה בקריאתו לקהילות הדתיות להכיל את הצעירים הלהט"בים. "אני שואל תמיד מי עומד מאחוריך, איזה בית מדרש עומד מאחוריך, מי מזקני הדור עומד מאחוריך. אבל לעצם העניין, השאלה שהרב בני לאו הציף נוגעת גם לנו, כי הלהט"בים נמצאים בכל האוכלוסייה, מהלייטית ועד החרד"לית והיחס הנכון הוא כבוד לכל אדם, חביב אדם שנברא בצלם, אבל ברגע שהפרט מגיע כחלק מארגון ומדובר בארגונים שיצרו את מצעדי הגאווה בירושלים, לזה לא נוכל להסכים".

"כמו שאנחנו לא יכולים להתיר את הניאוף והגניבה ושאר עבירות, לקחת עבירה שאדם עושה ולצעוד עם בן הזוג ברחובות ירושלים ולומר שזה בסדר, אנחנו לא יכולים לקבל את זה", אומר מור ובהתייחס לסקר שבחן את עמדת הציונות הדתית על הסוגיה וממנו עלה כי כשישים אחוז אינם סבורים שיש לאפשר לבני הקהילה הלהט"בית תפקידים ציבוריים דתיים. מור אינו מופתע מתוצאות הסקר. "אני לא מופתע. הכלל חושב בצורה בריאה ואנחנו רוצים לשים בפרונט שלנו דמויות מופת ומי שמשמש כשליח ציבור לקהילה צריך להיות דמות מופת בהליכותיו, ואם הוא מתמודד עם קושי ולא חוטא בפרהסיה אז בוודאי שכן, אבל אם מדובר במציאות שאינה כזו לא נוכל לשים אותו בפרונט כמוביל וכשליח ציבור שאמור לשאת את הגנום והליבה של הציבור".