אולי הגיע הזמן ל'אחריות יהודית'

דרושה קבוצה שתקבץ בעלי תשובה, דתיים לאומיים ואנשים מסורתיים שמבינים שיכול להיות פה מזרח תיכון חדש.

הרב אהרון אגל-טל , ט"ז בחשון תשפ"א

אולי הגיע הזמן ל'אחריות יהודית'-ערוץ 7
הרב אהרון אגל-טל
צילום: באדיבות המצולם

היינו רוצים שתהיה מפלגה שתזקק את דברה של הציונות הדתית ברמה.

לא רק בנאומים, חשובים וטובים, אלא ביכולת לפעול באופן אפקטיבי מול ארגונים שבבנק המטרות שלהם ישנה מטרה אחת – להפחית את הערך היהודי של מדינת ישראל.

אנו חשים כעת חשופים וחסרי יכולת השפעה של ממש וכפי הנראה אין לנו הכוח המספיק לגבות מחירים.

התפיסה החרדית הקלאסית שרואה במדינה מעין טעות בניווט, מתבצרת בדרך כלל בבנית המערכות הנפרדות של הציבור הזה, כי מלכתחילה אין לה תקווה להוציא משהו מתוקן מן המערכת הזו.

אבל מי שהתחנך על ברכי הרב צבי יהודה, שלמד בבתי המדרש המושפעים מרוחו של הרב סולובייצ'יק זצ"ל ובטח מי שזכה לקבל ממרן הרב מרדכי אליהו זצוק"ל אינו יכול להשתמט מן האחריות על יהדותה של המדינה. התפילות שנוהגים לומר בכל שבת על ראשיה ויועציה, אינן צפצוף הזרזיר, אלא קודם כל הפנמת האחריות שלנו על המבנה הכללי של עם ישראל.

התפזרנו לכל העברים ומצאנו שסדר היום היהודי משעמם אותנו. כן שבת או לא שבת, אם יכנסו להטבי"ם לבתי הספר או לא, מעניינים אותנו פחות משאלות כלכליות או מדיניות. זה די ברור – השאלות המדיניות מיצרות סדר יום מלהיב שמחבר בין מיליוני בני אדם ואילו סדר היום ה'דתי' שייך לקבוצת נודניקים שמבקשים מהתלמיד החזק בכיתה שיגן עליה.

מדי פעם ראש הממשלה זורק 'בעזרת השם', או ציטוט יפה שכותב הנאומים מניח לפניו ואנחנו בפנים סמוקות מודים לו שזכר אותנו; שנתן לנו לגיטימציה לחוש יהודים במדינה שלנו.

הגיע הזמן להפעיל כוח. לגבש אנשים שמוכנים לקבל על עצמם את עולה של 'אחריות יהודית'. הם לא חייבים להיות שייכים לבית מדרש מסוים ואפילו טוב שיביעו את המגוון היהודי של עם ישראל, אבל מה שיחבר ביניהם הוא ההבנה שאין מי שיגן כעת על צורתה היהודית של המדינה, מלבד פעילות מגובשת ונחושה.

לא כי אין רצון, אלא כי אין כוח.

קבוצה שתקבץ בעלי תשובה, דתיים לאומיים ואנשים מסורתיים שמבינים שיכול להיות פה מזרח תיכון חדש, שאולי אפילו יסעו בו במכוניות מצופות יהלומים, כמו במפרץ, אבל הוא יהיה זר ומנוכר לכל מה שמגדיר אותנו כיהודים.

לא צריכים להקים מפלגה. די בקבוצת לחץ אפקטיבית. אם קבוצה כזו תתגבש, יש סיכוי שהיא תצליח היכן שהנציגות הקלאסית הצליחה פחות.

הכותב הוא יו"ר אסטרטגיה חינוכית יהודית ויו"ר משותף בפורום אחריות יהודית