"מיניות בריאה נעוצה בתקופת הרווקות"

יסכה ויהונתן שומר פותחים בסדרת הרצאות מיוחדת על אינטימיות גופנית ורגשית בפרויקט 252. שוחחנו איתם רגע לפני סדרה מרתקת ומסקרנת

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשפ"א

"מיניות בריאה נעוצה בתקופת הרווקות"-ערוץ 7
יסכה ויהונתן שומר
צילום: עצמי

יסכה ויהונתן שומר הקימו את מרכז 'כלים שלובים' לזוגיות טובה ומיניות בריאה. מחר (רביעי) הם יפתחו בסדרת הרצאות מיוחדת במסגרת פרויקט 252. שוחחנו איתם לקראת ההרצאה הראשונה על הצפוי בסדרה כולה.

"אנחנו בוחרים לגעת בסיפור של המיניות", אומרת יסכה. "זה סיפור שמתחיל כבר בתקופת הרווקות: באמונות שלנו, בשפה, איך המיניות מדוברת, וללמוד איך להתחבר לסיפור שמסופר בתוכנו, לחוות את המיניות לא כציפייה חברתית או תכתיב מבחוץ". בנוסף יעסקו בני הזוג שומר בהעמקת מונחי האינטימיות.

יהונתן מרחיב מעט יותר ואומר, כי אין צורך בהכרח להתנתק מהעולם החיצוני ומושגיו על מנת ליצור אינטימיות בריאה, אך יש צורך להכיר בהשפעה של תפיסות עולם מערביות ואחרות על האופן בו אנחנו מתנהלים עם גופנו בניסיון להיכנס לתבניות של אותו עולם מערבי שסביבנו. תבניות אלה מייצרות בתוכנו ציפיות כאלה ואחרות מעצמנו ומבני הזוג שלנו ו"הרבה פעמים התבניות הללו לא מתאימות לטבע האנושי, לא הפיזיולוגי ולא המנטאלי והרגשי. יש כאן בקשה לחזור לטבע הבריא".

"אנחנו רואים בקליניקה שחלק גדול ממה שלא עובד לזוגות זה לא פתולוגיה או תקלה גופנית, אלא תפיסת עולם מקולקלת שמשפיעה מונעת מהגוף לעבוד בהתאם לציפיות אלא הוא עובד כפי שהוא מתוכנת לעבוד".

יסכה מבהירה כי הדברים אינם נוגעים רק להשפעות הנורמות המערביות המוטמעות בנו דרך המסכים והתרבות שסביבנו, אלא גם למערכת החינוך שלנו שאינה עוסקת בכך וילדים גדלים בתוכה עם הרבה ייסורי מצפון ותהיות מוסריות סביב מה שמצופה מהם בתחום הקשרים הבין-זוגיים בין אם בדייטים ובין אם בנושא המשיכה, "אנשים נמצאים במאבק פנימי כי הם לא עובדים דרך המערכת הפנימית שלהם שאותה ה' ברא בגאוניות לפרטי פרטים ואנחנו רוצים להתחבר פנימה למערכת שבנו ולידע שנמצא בה, מדובר בידע שהוא לא רק פיזיולוגי. היציאה מעמדת המאבק לעמדת החיבור של אישה לעצמה ולגופה ושל גבר לכוח הגברי שבו משהו יכול להיות יותר נוח ומאפשר לפגוש גם את עצמי וגם את האחר".

על האופן בו מתקיימות שיחות והרצאות בתחום עדין ורגיש כל כך בציבור שומר המצוות, אומר יהונתן: "אחד הדברים שמאוד מתבלבלים בו בציבור הדתי והחרדי הוא הפער בין דיבור פתוח לדיבור מלוכלך. זה לא אותו דבר. בשפת הקודש שלנו יש הרבה מילים שמדברות על המהות העמוקה של האיברים ושל האקט עצמו ויש גם את המילים של החול שהן רק פונקציונאליות ופעמים רבות מדברות על הרובד הנמוך".

"מצד הפתיחות אנחנו מדברים על הכול אבל על המהות, בלי להסתיר ובלי להתחמק משום מושג או עיקרון אבל לא דרך ניבול פה, לא דרך אמירת מילים שלא אומרים אלא מדברים על המהות", הוא אומר ויסכה מזכירה כי מקורות היהדות מלאים בשיח רחב בנושאים אלה. "היהדות כולה עוסקת באיך המהות הגבוה הנשמתית האלוקית מתגלה בעולם הזה, במיוחד בנושא הזה שהוא קודש קודשים. אילך נדע לגלות את המהות של הנושא בלי לדון בו".

השבוע תתחיל סדרת השיעורים החדשה של הזוג יהונתן ויסכה שומר, במסגרת תוכנית החורף של פרויקט 252. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן.