קבורת חללים גויים: בהסכמת גדולי הפוסקים

עוזר הרבצ"ר אמר כי הנוהל וחדש ולפיו לא תונהג הפרדה של ד' אמות בין חללי צה"ל יהודים לשאינם יהודים קיבל את הסכמת גדולי הפוסקים.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשפ"א

קבורת חללים גויים: בהסכמת גדולי הפוסקים-ערוץ 7
הר הרצל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רס"ן הרב אודי שוורץ, עוזר הרב הראשי הצבאי תא"ל הרב אייל קרים, מספר כי הנוהל החדש לקבורת חללי צה''ל לא יהודים קיבל את הסכמת גדולי הפוסקים.

"אכן, לפני יותר משנתיים הוצע על ידינו פתרון הלכתי חדש, שקיבל את הסכמתם של גדולי הפוסקים בדור", כתב שוורץ בקבוצת וואטסאפ פנימית של הרבנים הצבאיים. "המטרה היא לאפשר קבורה מכובדת לכל חללי צה"ל באשר הם, תוך עמידה בגדרי ההלכה", הוסיף.

"מי שמכיר את ההיסטוריה עוד מימי הרב גורן זצ"ל יודע עד כמה הסוגיה רגישה, ועד כמה העיסוק בה היה מורכב לאורך השנים. הפתרון של 'הרחקת ד' אמות' יצר אתגרים פרקטיים כמעט בלתי פתירים,
מה שהוביל כאמור לפתרון הלכתי אחר", כתב הרב שוורץ.

כפי שפורסם ב'כאן חדשות', אחרי שנים של הפרדה בבתי העלמין הצבאיים: חללי צה"ל שאינם יהודים ייקברו בשורה אחת וללא הפרדה נראית לעין מהחללים היהודים.

על פי נוהל שנקבע בשנת 2017 נקברים חללים שאינם יהודים במרחק שני מטרים מהקבר האחרון בשורת החללים היהודים.

לאור מחאות נגד הנוהל, גובש מתווה חלופי בתיאום עם הרבנות הצבאית, לפיו חלל שאינו יהודי ייקבר בעומק של 20 ס"מ עמוק יותר משאר הקברים בשורה וסביב ארון הקבורה תותקן מחיצה נוספת מבלוקים או ממתכת. עם זאת לא תהיה הפרדה פיזית בין קברי יהודים לקברי שאינם יהודים.

משרד הביטחון מסר בתגובה, "במהלך השנים היו דיונים עם הרבנות הצבאית בנוגע לאופן הקבורה, על מנת לאפשר קבורת חללי מערכות ישראל אחד בסמוך לשני וללא מרחקים. לבסוף נמצאו פתרונות מתואמים עם הרבנות הצבאית בהיבטים ההלכתיים ועל פי פסק הלכה של הרב הראשי לצה"ל. ההתאמות מחייבות עדכון נהלים במשרד ומשכך בוצעו בהתאם".