השדולה לגיל הרך

"החטא הקדמון של המדינה כלפי הגיל הרך הוא בעובדה שהאחריות עליו טרם עברה אל משרד החינוך וזה חטא שאני מתכננת לתקן".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשפ"א

השדולה לגיל הרך
השדולה לגיל הרך
צילום: ללא

בכנסת הושקה היום (שלישי) השדולה לגיל הרך בראשות ח"כ קטי שטרית (הליכוד), ח''כ קארין אלהרר וח''כ אורלי פרומן (יש עתיד-תל''ם).

השדולה עסקה בחשיבות החינוך בגיל הרך מלידה ועד 3 ועל כך שמסגרות הפעוטונים, המשפחתונים והגנים פרטיים כמסגרות חינוכיות צריכות להיות תחת אחריות משרד החינוך.

שר החינוך יואב גלנט השתתף באירוע ואמר ,"רק ביום ראשון השבוע, בעת שציינו בשמחה את חזרתם ללימודים של תלמידי כיתות א׳ עד ד׳, פורסם שוב תיעוד מטריד ובו נראית גננת כשהיא מכה ודוחפת כמה מהפעוטות בגן. המקרה המזעזע הזה מצטרף לשורה ארוכה של אירועים קשים ובלתי נתפסים מהתקופה האחרונה, בהם נופלים ילדים רכים קורבן ליחס בלתי נסבל במעונות יום. כל מקרה כזה הוא מקרה אחד יותר מדיי.

כל מקרה כזה הוא הוכחה אחת יותר מדיי מדוע נדרש לקדם באופן מידי את העברת האחריות על מעונות היום והמשפחתונים ממשרד העבודה והרווחה - לידיו של משרד החינוך. לחינוך בישראל צריכה להיות כתובת אחת. מקור סמכות אחד - ומקור אחריות אחד. חינוך אינו מתחיל בגיל שלוש או ארבע.

כמעט כל מומחה בתחום קובע כי כבר מגיל שנה רוכש הפעוט חינוך וידע המעצבים את חייו לשנים רבות.
לפני חודשיים וחצי, מתוקף היותי שר החינוך ויושב ראש המועצה לגיל הרך, פניתי לשר העבודה והרווחה בבקשה לקדם לאלתר את העברת האחריות על מעונות היום והמשפחתונים. אני מתכוון להמשיך ולעשות ככל יכולתי על מנת שנקבל את האחריות למימושו של תהליך שיפור רב-שנתי באיכות הטיפול והחינוך בילדים בגיל הרך".

ח"כ אורלי פרומן פתחה את הדיון ואמרה: "מערכת החינוך הפורמלית מעניקה חינוך חינם – במסגרת חוק חינוך חובה לילדים בגילאי 3-18. אחת הדרכים של המדינה להעניק שיווין הזדמנויות לילדיה. אין מדיניות כזו כשמדובר בגילאי לידה עד שלוש. אין גם מדיניות סדורה של ''התערבות מוקדמת'' (כמו שיש בחו''ל) בכל מה שנוגע לפעוטות וילדים שאובחנו עם מוגבלות. אלו פערים שמערכת החינוך מתקשה מאוד להתגבר עליהם, במשך שנים רבות. עד היום, לא השקיעה המדינה מחשבה בחשיבות הרבה כל כך לחינוך בגילאי לידה עד 3. גם כיום, עת מדינה שלימה והעולם כולו עסוק במשבר הקורונה – נראה אולי מוזר לדבר על החלום הזה. אבל גם בתקופה זו יש לדבר על החשוב! ".

ח''כ קארין אלהרר הוסיפה "החטא הקדמון של המדינה כלפי הגיל הרך הוא בעובדה שהאחריות עליו טרם עברה אל משרד החינוך וזה חטא שאני מתכננת לתקן באמצעות הצעת חוק שהגשתי בנושא. הזמנתי לדיון בשדולה את ההורים ממטה המאבק נגד התעללות בפעוטות כדי ששר החינוך יסתכל להם בעיניים ויבטיח שידאג שהאחריות על הגיל הרך תעבור למשרד החינוך, כדי שנצליח למנוע את מקרה ההתעללות הבא. עד שתקנות הפיקוח לא יאושרו ועד שמשרד החינוך לא יקח על עצמו את האחריות על החינוך לגיל הרך לא נוכל להגן באמת על הילדים.''

ח''כ קטי שטרית אמרה כי הגיל הרך הוא שלב קריטי וחשוב בהתפתחותו של כל אדם. החוויות והחינוך אותם סופג הפעוט יישארו ויעצבו את חייו כאדם בוגר. "מחקרים הוכיחו שככל שיש יותר השקעה רבה יותר בחינוך הפעוט בשנות הגיל הרך, כך הוא יפתח בצורה מיטיבה יותר התנהגויות מוטוריות, חברתיות והתנהגותיות. בשנת 2017 היו בישראל 1.064 מיליון ילדים עד גיל 6 ובהם 542,300 תינוקות ופעוטות מגיל לידה עד 3. אלו מספרים גבוהים, זה דור העתיד שלנו, השפעתנו על עיצוב חייהם קריטית ועלינו כנבחרי ציבור לדאוג לכך שיקבלו את הטיפול האופטימלי והנכון עבורם״.

חברת הכנסת לשעבר עידית סילמן, ממובילי הפורום הציבורי לגיל הרך בישראל בירכה על השדולה החדשה, "בכנסת ה-21 הובלנו קריאה חד משמעית להעברת הגיל הרך לאחריות משרד החינוך, קריאה שיצאה אך טרם מומשה. מאות אלפי ילדים בגילאי לידה עד שלוש שוהים במסגרות ללא הכשרה, הדרכה ופיקוח מסודרים לצוותים. התכנסנו יחדיו על מנת לפעול למען שינוי המדיניות הנהוגה כלפי הפעוטות, מעמדם ומעמד המטפלות והמטפלים בהם''.

בשדולה התארחו: ח''כ מאיר כהן, ח''כ אנדרי קוז'ינוב, ח''כ יוראי להב הרצנו, ח''כ עידן רול, ד''ר אורית דרור – מכללת אורנים, פרופ' עפרה קורת, ורדה מלכה, מנהלת תחום חינוך באגף למעונות יום ומשפחתונים במשרד העבודה והרווחה, סימה חדד, סגנית יו''ר המועצה לגיל הרך במשרד החינוך, חגית פאר יו''ר נעמת, אבי קמניסקי, יו''ר איגוד מנהלי אגפי החינוך ברשויות המקומיות ונעה פורת מהפורום הארגונים למען הפסיכולוגיה הציבורית, ענת דדון יו''ר המחלה לגננות בהסתדרות המורים, ד''ר שולמית ביסמנובסקי – בית ברל.