אשכנזי עם עמיתו ממלאווי
אשכנזי עם עמיתו ממלאוויצילום: אבי חיון, לע"מ

שר החוץ גבי אשכנזי אירח היום (שלישי) במשרד החוץ בירושלים את שר החוץ של מלאווי, Eisenhower Mkaka.

במהלך הפגישה העביר שה"ח Mkaka מסר מנשיא מלאווי צ'קווארה לפיו המדינה האפריקאית צפויה לפתוח שגרירות קבע בישראל ולהקים אותה בעיר ירושלים עד קיץ 2021.

שר החוץ אשכנזי אמר, "אני רוצה לברך את ממשלת מלאווי על ההחלטה החשובה להיות החלוצה, והמדינה האפריקאית הראשונה להקים את מבנה השגרירות שלה בירושלים".

"החלטה זו היא הוכחה נוספת לקשר בין המדינות ולהתרחבות מעגל השלום. העיר ירושלים, בירת הנצח של מדינת ישראל, תהיה גשר של שלום לעולם כולו ואני קורא למדינות נוספות ללכת בדרכה של מאלאווי ולהעביר את שגרירויותיהן לירושלים בירת ישראל", הוסיף.

בין ישראל ובין מלאווי קשרים היסטוריים חמים. ניאסאלנד (NYASALAND), שמה של המדינה לפני עצמאותה, העניקה מקלט ליהודים נרדפים בתקופת השואה. מלאווי היא אחת המדינות היחידות באפריקה שקשריה עם ישראל נמשכים ברציפות מאז 1964. במשך שנים רבות הגישה מדינת ישראל סיוע רב, בדגש על התחום החקלאי למלאווי.

הודעת מלאווי מצטרפת להודעות דומות מהונדורס, קרואטיה, סרביה וקוסובו שהצהירו לאחרונה על ההחלטה להקים שגרירות בירושלים. מדובר בהישג משמעותי עבור משרד החוץ שבין יעדיו נמצא הגדלת מספר השגרירויות הזרות בעיר הבירה.