יהודי ארה"ב חוששים ממהומות לאחר הבחירות

מנכ"ל ה-OU בישראל מסביר את דפוסי ההצבעה היהודית בבחירות לנשיאות ארה"ב ואומר שהפעם קיים חשש גדול מאי הכרעה מובהקת.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשפ"א

יהודי ארה"ב חוששים ממהומות לאחר הבחירות-ערוץ 7
הבית הלבן
צילום: ISTOCK

הקול היהודי בבחירות הנוכחיות יכול להיות משמעותי במיוחד ביום הבוחר והרב אבי ברמן, מנכ"ל ה-OU בישראל, מסביר בערוץ 7 על התפלגות ההצבעה של היהדות האמריקנית.

"אנחנו יודעים שהיהודים מצביעים ברובם לצד הדמוקרטי. היכן שגדלתי בארה"ב ידעתי תמיד שיהודים מזוהים עם הדמוקרטים. הדבר הזה שהשתנה בעשורים האחרונים וחלקים מסויימים עוברים לצד הרפובליקני. למרות שיש תמיכה גדולה גם בקהילה החרדית לטובת טראמפ, הרוב מצביעים לטובת חברי קונגרס וסנאט שהם דמוקרטים וכמובן גם לנשיא מטעמם", אומר הרב ברמן.

לדבריו, "יש לכך כמה סיבות. הראשונה היא שיש יהודים בארה"ב שפחות מחוברים לארץ ישראל או שחושבים שהנתיב ללכת בו הוא לאו דווקא זה שהלך בו טראמפ – נניח בנושא האיראני – והם מאמינים בפחות תוקפנות ויותר דיפלומטיה".

"אין ספק שהמצב הוא שרוב היהודים ממשיכים להצביע לדמוקרטים כי הם, כביכול, חרטו על דגלם ערכים שמתאימים ליהודים כמו דאגה לחלשים. יש כאלה שחשים שטראמפ גרם לעלייה באנטישמיות ולהם אני מזכיר שגם בתקופת אובמה היתה אנטישמיות. אי אפשר להתעלם, עם זאת, שבשנים האחרונות יש יותר פעילות אנטי יהודית כולל בשכונות חרדיות שבהן מותקפים יהודים", הוא מוסיף.

לדברי הרב ברמן, העלייה באנטישמיות גורמת גם לחשש מהיום שאחרי הבחירות. "אין ספק שכל היהודים הרבים בצפון אמריקה שאני מדבר איתם בימים אלה מקווים שלא יהיה מריבות ואלימות מיד אחרי הבחירות ובמיוחד שלא תהיה פגיעה בחיי אדם. אמריקה חייבת להישאר מאוחדת גם אחרי הבחירות. כולנו תקווה שנעבור את הימים האלה ושישרור השלום בארה"ב".