קנצלר אוסטריה: "הטרור האסלאמי לא יאיים עלינו"

סבסטיאן קורץ לפיגוע הרצחני בווינה: "לא שוללים שהאירוע היה על רקע אנטישמי". ארגון דאעש קיבל אחריות על הפיגוע.

ערוץ 7 , י"ז בחשון תשפ"א | עודכן: 07:13

קנצלר אוסטריה: "הטרור האסלאמי לא יאיים עלינו"-ערוץ 7
סבסטיאן קורץ
צילום: רויטרס

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מתייחס הבוקר (רביעי) בראיון לעיתון 'ישראל היום' למתקפת הטרור הקשה בוינה.

"התקפת הטרור בווינה, שהיא בבירור התקפת טרור אסלאמיסטית, אינה מקרה בודד אלא חלק ממערכת התקפות רבות שבוצעו נגד אירופה. זו התקפה על הדמוקרטיה שלנו, על ערכינו הבסיסיים, על דגם החיים האירופי. אנחנו לא ניתן למעשי הטרור הללו להטיל עלינו אימה, נערוך מצוד אחר כל מי שנתן את ידו לפיגוע הזה ונמצה איתם את הדין", אמר קורץ.

על השאלה האם ניתן להוציא מכלל אפשרות שלפיגוע היה רקע אנטישמי ענה, "לא ניתן להוציא מכלל אפשרות שלתקיפה היה רקע אנטישמי. אנחנו יודעים, שמדובר בתקיפת טרור אסלאמית, המפגע הביע נאמנות לדאעש והתקיפה החלה ישר לפני בית הכנסת בווינה. לא נפגעו יהודים בפיגוע, אבל נקודת ההתחלה של הפיגוע ישר לפני בית כנסת לא מאפשרת להוציא מכלל אפשרות רקע אנטישמי".

קנצלר אוסטריה נשאל האם עמד ארגון טרור רחב מאחורי המתקפה וענה, "במשך כל הלילה לאחר הפיגוע ביצעו יחידות מיוחדות סריקות בבתים פרטיים, ו־14 אנשים מסביבתו של המפגע נעצרו. בימים הקרובים נדע אם היה ארגון רחב יותר מאחורי המפגע ועם מי היה לו קשר. אני רוצה להודות באופן מפורש לרה"מ בנימין נתניהו, שלא רק הביע בפנינו את השתתפותו בצערנו אלא הבטיח שיתוף פעולה מלא של הרשויות ושירותי המודיעין הישראליים".

קורץ התייחס לשיתוף הפעולה שלו עם נשיא צרפת שהודיע כי יפעל נגד האסלאם הפוליטי בארצו. "מקרון ואני נמצאים בקשר. חשוב לא רק להיאבק בטרור אלא גם באידיאולוגיה שעומדת מאחורי הטרור. אנחנו צריכים להיאבק באסלאם הפוליטי, קרי באסלאמיזם הקיצוני, שכן זו אידיאולוגיה בעלת שנאה עמוקה למודל החיים שלנו ולחברה החופשית שלנו".

על רמת שיתוף הפעולה בין אוסטריה וישראל בנושא המאבק בטרור אמר קנצלר אוסטריה קורץ,
"יש שיתוף פעולה מעולה ברמה הפוליטית, כמו גם הרשויות השונות. אני מאוד מודה על התמיכה שישראל מעניקה לנו בעיקר בתחום הזה, ועל שהיא מעמידה לרשותנו את הידע שלה בנושא".