ההצגה שפת אם
ההצגה שפת אםצילום: גשר

פסטיבל התיאטרון הבינלאומי יפו, Jaffa Fest 2020 Online, יתקיים השנה במתכונת דיגיטלית. על אף מגבלות הקורונה והאתגרים הרבים העומדים בפני עולם התיאטרון הישראלי, הוחלט לקיימו באופן מקוון וייחודי.

במהלך הפסטיבל יוצגו הפקות מקור מגוונות מהארץ ומהעולם ביניהן:


'ילד תיאטרון' - הצגת יחיד של עידו מוסרי בבימויו של אמיר י. וולף, שתעלה בשידור חי ברשת, במסגרתה עידו מוסרי חושף בערב קברט מוזיקלי יחיד ואישי את ארבעים השנים הראשונות בקריירה שלו משחר ילדותו ועד ימינו.
'שפת אם' – 'מַאמֶעלוּשֶן' -Mamaloshen- דרמת אודיו בשיתוף מכון גתה, מאת סשה (מריאנה) זלצמן (גרמניה), בבימויה של דדי ברון, בהשתתפות: רבקה מיכאלי, נטע שפיגלמן ונטע רוט, במחזה המביא את סיפורן של שלוש נשים משלושה דורות – סבתא, אמא ובת המחפשות את זהותן ושורשיהן. המחזה הינו מעין "הומאז'" להומור היהודי ולתפיסה הדו-משמעית של המושג "אימא יהודייה".
'אם ובנה [ואביו] - קולאז' משפחתי בוידאו- יצירתו של דורון תבורי בהשתתפות אולה שור, רונן יפרח, ועו"ד יונתן ברגמן. זהו פרויקט של תיאטרון גשר, בתמיכת המרכז לתיאטרון ניסויי- מת"ן, קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב, וקרן ליאון רקנאטי. היצירה מבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בראשית המאה ה-20 ביפו. אישה צעירה אשר נוטשת את בנה התינוק עם אביו ושבה לבית אביה באירופה. סיפור מורכב של הגירה ונישואין שלא עלו יפה והמחיר האישי הכבד שהן גבו.
'התחפשתי לחתול רחוב' - סיור אודיו עלילתי בתלת מימד (D8) ברחובות תל אביב-יפו, מאת אלכסה לרנר ואור מצא, על פי סיפורים קצרים מאת נסים אלוני. חווית הסאונד הייחודית בתלת מימד שלוקחת את המאזין אל נבכי עולמו של נסים אלוני המציג את העיר תל אביב כארץ פלאות חלומית גדושת דמויות ססגוניות. הסיור הינו עצמאי, ועל המשתתפים להצטייד בטלפון חכם ואוזניות.


היישר מארה"ב מגיעה 'המדינה נגד נטשה באנינה' - הצגת אונליין אינטראקטיבית בשיתוף הקהל שעלתה במסגרת פסטיבל Cherry Orchard בבוסטון, על פי "חלומה של נטשה" .

זוהי דוגמה מיוחדת לתיאטרון היוצא אל מחוץ לקופסה ומגיע היישר אל המחשב הביתי. ההצגה תבוצע בשפה הרוסית ובשפה האנגלית ובסיומה יתקיים מפגש עם השחקנית.
הפקה בינלאומית נוספת היא "שיר השירים" - SOS: The Song of Songs – מופע תיאטרלי חדשני.


ההצגה נוספות היא 'אחים ואחיות' מבית תיאטרון מאלי, סנקט-פטרבורג, הצגה בשפה הרוסית ללא תרגום לעברית, על פי יצירתו של פיודור אברמוב, בעיבוד מאת לב דודין, ארקדי קצמן, סרגיי בכטרב ובבימויו של לב דודין. זוהי אחת הצגות החשובות של התיאטרון הרוסי במאה ה-20. יצירתו האפית של פיודור אברמוב מתארת את חיי הכפר בצפון רוסיה בשנות הארבעים.

כיצד נראו החיים לאחר מלחמת העולם השנייה? העבודות בשדה, החתונות, החגים, חזרתם של הגברים מהחזית, הקולנוע הראשון ועוד. החלומות והאכזבות של האנשים שחיו באמצע המאה ה-20, לא שונים בהרבה מאלה שלנו. זהו שיר הלל מרחיב לב המציג פסיפס ססגוני ועשיר של החיים ברוסיה בעידן ההוא.
פרטים נוספים באתר Jaffa Fest