אברהם דובדבני (דובדב) חותם את כהונתו כראש ההסתדרות הציונית ונערך לכניסתו הצפויה בעוד כשלושה שבועות לכהונת יו"ר קק"ל. זאת לאחר החלטת דירקטריון קק"ל שטרם נבחר.

בראיון ראשון הוא מתייחס למערכת הבחירות הקשה שהסתיימה בקונגרס הציוני כשפוליטיקה ארצית נכנסה לעומק המוסדות הציוניים. "זה היה הרסני", הוא קובע. "הייתי שותף למשאים ומתנים קואליציוניים במוסדות הלאומיים כבר 4-5 פעמים ולא היה כדבר הזה, כי תרבות המו"מ במוסדות הלאומיים היא אחרת לחלוטין מאשר בארץ, וברגע שפוליטיקאים ישראלים נכנסו לניהול המו"מ הם הביאו את התרבות הישראלית שהייתה הרסנית וגרמה לכך שההסכם פחות טוב מכפי שיכול היה להיות".

"הגורם לכך הוא שבארץ רגילים שיש רוב ומיעוט והמיעוט לא מקבל כלום והולך לאופוזיציה, אבל במוסדות הלאומיים אין דבר כזה", ציין, "זה הגוף היחיד בעולם היהודי שבו כולם יושבים סביב השולחן וכולם בקואליציה אחת ולא משנה הזרמים המפלגות, הבריתות, הארגונים או תנועות הנוער. כולם סביב השולחן הזה כאיש אחד בלב אחד. בנוסף היה חסר לנו אלמנט אחד סביב השולחן וגם הוא נכנס, ואלו החרדים שהצטרפו לתנועה הציונית. זו בשורה היסטורית".

דובדב מזכיר את מאה שנות מאבקה של התנועה החרדית בתנועה הציונית, "והנה עכשיו הם נמצאים איתנו סביב השולחן. איש לא נעדר", הוא מכריז ומלין על התרבות הפוליטית הארצית שיש מי שדאג להכניס למוסדות הלאומיים. "הם מכניסים את מושגי הרוב והמיעוט, הקואליציה והאופוזיציה. זה היה הרסני במיוחד".

לדבריו בנסיבות הקיימות הוא אמנם הצליח אך היה שמח לו הפוליטיקאים "לא היו מכניסים את האף שלהם לתחום הזה", כלשונו.

על התפנית שהתחוללה מול הקהילה החרדית מסביר דובדבני כי הסיבה לכך היא שהדבר התרחש בחו"ל. "בארץ לא היה לזה שום סיכוי. שיהדות התורה או אגודה יכנסו להסתדרות הציונית לא היה לזה סיכוי בעולם, כי הראיה שלהם את הדברים היא אחרת. זה פוליטיקה כנסת וגורים בעלי השפעה. אבל בארה"ב הבינו החרדים שהם לא המיליטנטיים והקיצוניים שיש לזה צורך ויש לזה מקום. הם הבינו שהם צריכים להיות סביב השולחן הזה עם כל עם ישראל ומשם להשפיע ולנהל את המלחמות שלהם".

"הדבר הגדול הוא שהם קיבלו את ברכת הרב קנייבסקי. ללא הברכה שלו הם לא היו מגיעים לשם, וזו הבשורה הגדולה", מדגיש דובדבני.

על חשיבות המוסדות הציוניים גם בעידן זה יש רבים המציבים סימן שאלה. דובדבני משיב: "כל נושא רכישת הקרקעות הוא ענק והכרחי. כדי להעביר קרקעות לידיים יהודיות בגליל, כדי לרכוש קרקעות בנגב, ביהודה ושומרון, את כל זה עושה הקרן הקיימת ולא המדינה. בנוסף, יש בעלי קרקעות יהודים במדינת ישראל שמוכרים קרקע לערבים, קרקעות שקיבלו מאבותיהם בראש פינה, שפיים ועוד, צאצאי החלוצים מוכרים את הקרקעות לערבים ומי שיכול להציל את המצב זו רק הקרן הקיימת שמוכנה לקנות את הקרקעות האלה כדי שאותם בעלי קרקעות יוכלו למכור לידיים יהודיות".

דובדבני אינו חושש מטענות ל"תקינות הפוליטית" שאינה מקבלת כיום שיח על ייהוד הגליל והנגב. "יש מי שמתנגד לכך שמדינת ישראל תרכוש קרקעות בתוך הקו הירוק? הקק"ל היא לא חברה פרטית. מה עושים עם הנדל"ן הזה. כל ההכנסות מהחכרת הקרקעות הללו הולכים לפיתוח מדינת ישראל, מאגרי מים, הכשרת קרקע, ייעור, את כל אלה המדינה לא הייתה עושה כי אין לה כסף לפיתוח אלא רק להחזיק את הקיים. יש שאלה על כך שצריך את הקרן הקיימת? היא הכרחית".

עם זאת הוא קובע כי יש לא מעט לתקן בהתנהלות הקק"ל שנכנסה בשנים האחרונות לתחומים שאינם שלה אלא שייכים לממשלה כדוגמת רווחה. "קק"ל צריכה לעסוק במה שהמדינה לא עוסקת. יש אמנה בין המדינה לקק"ל והיא תעשה רק את מה שנקבע לה על פי מדיניות ממשלת ישראל".

ממשיך דובדבני ותוהה על המטילים ספק בצורך בהסתדרות הציונית: "נגמר הצורך בציונות? כל עם ישראל כבר עלה לארץ? לא צריך להעלות יהודים לישראל? הרי יהודים לא יעלו אם לא תהיה ציונות. אנשים היום לא עולים מתוך מצוקה, אלא רק מתוך בחירה. למה שיבחרו בישראל? כי פה טוב יותר מניו יורק? כי שקט כאן יותר? הם יבואו רק ממניעים אידיאולוגיים. זלמן ארן אמר פעם שיהודים יגיעו לארץ או בעזרת השם או בעזרת האנטישם...".

ההסתדרות הציונית פועלת גם ביהודה ושומרון ובעניין זה מדגיש דובדבני כי פעילותה של ההסתדרות הציונית תואמת את מדיניות ממשלת ישראל, "כך היא עושה בהקמת ישובים שנתונה בידי החטיבה להתיישבות. שום ישוב לא יקום שלא על פי החלטת ממשלת ישראל, אבל היא זו שיודעת טוב מכולם לעשות את העבודה של הקמת הישובים. כך בשני צידי הקו, הכול צמוד למדיניות ממשלת ישראל".