זה כן אישי

סרטון שולי שפרסם הליכוד נותן לנו קדימון למערכת הבחירות שכבר מתבשלת, וגם מבסס את הטענה שמרחפת באוויר מזה חודשים

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ח בחשון תשפ"א

זה כן אישי-ערוץ 7
בנט בפגישה עם בעלי עסקים שנפגעו מהקורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סרטון לא ארוך מדי של הליכוד, ששוחרר בתחילת השבוע הנוכחי, חשף באופן חד וברור לאן מועדות פניה של המפלגה. בקיצור נמרץ למען קוראינו שלא נתקלו ביצירה, מדובר באוסף רגעים שבהם נפתלי בנט ואיילת שקד מדברים על כך שבאירופה אין סגרים, ונתניהו מציין את העובדה שאירופה בדרך להיכנס לסגרים כפי שקורה כעת. גם יאיר לפיד הבליח בסרטון.

המטרה של הליכוד הייתה להגדיל את נתניהו, ועל הדרך סומן יו"ר ימינה כמטרה מרכזית. זה נראה כאילו בליכוד החליטו לעשות הכול כדי לפגוע בו, בדימוי הציבורי שלו, בשמו הטוב ובמשפחתו, וכל הכלים כשרים לכך.

אלא שהסרטון הזה הציג דווקא מצב שונה לגמרי. כשאתה שם מישהו מולך בסרטון – גם אם כוונתך ללעוג לו – אתה בעצם משווה את עצמך אליו. המשמעות היא שנתניהו התחבר לחולשתו הגדולה ביותר ולא רק רואה את בנט כאיום היחיד על ראשות הממשלה, אלא גם משווה אותו אליו ובעצם מכשיר את הקרקע בציבוריות למחשבה על ריצה של יו"ר ימינה לראשות הממשלה.

זו פעם ראשונה בקריירה של נתניהו שלפחות על פי הסקרים יש מועמד מימין שמתמודד מולו ראש בראש עם תמיכה ציבורית שכזו. נראה שבציבור הולכת ומתגבשת ההבנה שבנט מתאים לראשות הממשלה והדבר ניכר.

ליו"ר סיעת ימינה בכנסת, ח"כ איילת שקד, אין ספק מה המשמעות של הסרטון. "בליכוד התחילו כבר את הבחירות. אם יהיו בחירות ברור שיהיה סוג של פריימריז בימין בין נפתלי בנט ובנימין נתניהו. בליכוד מתעסקים בפוליטיקה קטנה ופועלים נגדנו כל הזמן, בראיונות ובסרטונים".

אבל ימינה לא מתכוונת לשחק את המשחק הזה נכון לעכשיו. "אנחנו לא מתחילים קמפיין בחירות במצב הנוכחי של המשבר. זה לא הזמן. יכול להיות שניאלץ לענות לליכוד, כי להם יש מכונת תעמולה משומנת והרבה כסף והם מפיצים בעיניי שקרים. אחד מהם הוא מנטרת ה'סגר זה הצלחה'. צריך לזכור שהסגר הוא כישלון שמוביל לקריסה של הרבה מאוד עסקים ומשפחות. אנחנו דנים בימים אלה בחוק לפתיחת אילת, שיש בה 60 אלף תושבים, שמונה חולים מאומתים וכל העיר בסגר והאבטלה גואה. זו לא הצלחה אלא כישלון חרוץ", אומרת שקד בשיחה עם 'בשבע'.

בליכוד מנסים לכוון את האש לימינה גם בשל העובדה שהיא גורם חשוב בהצבעות על פיזור הכנסת. הם מנסים לצייר אותה כמפלגת שמאל, אלא שניתוח של המצב הנוכחי מלמד שאין מנוס ממצב שבו ימינה תתמוך בכל הצעה לפיזור הכנסת. בין השורות נראה שימינה מעוניינת לתעל את גל הפופולריות כדי להחליף את הממשלה, שחבריה מצהירים שהתנהלותה בימי הקורונה פשוט פוגעת בעם ישראל.

איילת שקד מסבירה: "אנחנו נתמוך בכל הצעה לפיזור הכנסת. לא נתמוך בכל הצעת אי אמון כי יש בעיית רוב וגם לא נסכים להקים ממשלה עם או בתמיכת הרשימה המשותפת. פיזור הכנסת הוא הדבר הנכון לעשות ולכן הוא יזכה לתמיכתנו".

הסרטון הראשון, שלבטח יבואו עוד אחריו, מצביע על כך שבליכוד כבר מבינים שהבחירות הן רק עניין של זמן. לא הרבה זמן. הוא גם חושף שהליכוד מהמר. להוציא סרטון שנתפס בעיני רבים כפרגון לבנט, זה ללא ספק הימור. זו גם אירוניה קלה, שנתניהו יהיה זה שיעצים ויבנה את בנט.

בימינה מסתכלים על המצב לא רק בעיניים פוליטיות אלא גם מנסים לבדוק את הזווית של המתבונן מהצד. של האזרח שנמאס לו כבר מהפוליטיקה הקטנה ואזכורן של בחירות נוספות רק גורם לו לכאב ראש.

בנט עצמו חזר השבוע לפעילות אחרי הניתוח שעבר בגבו. את הפוליטיקה הוא מנסה להשאיר בצד, אבל רומז לכוונותיו. בשיחה איתנו הוא אומר: "ישראל נמצאת במצב החירום הקשה בתולדותיה עם יורת ממיליון מובטלים, 2,500 מתים מקורונה ומצוקות אנושיות עצומות. אפשר אחרת".

"אמשיך לפעול בכל כוחי ובכל מאודי על מנת להשתלט על הקורונה, לשקם את הכלכלה ולאחות את הקרעים בעם. אני משוכנע שאנחנו מסוגלים לנצח", הוא מסכם. לנצח בבחירות? לנצח את הנגיף? שניהם? ימים יגידו.

חלון הזדמנויות צר

שדולת ארץ ישראל בכנסת התכנסה השבוע ודרשה לקבל החלטת ממשלה שתסדיר באופן מיידי את כל היישובים הצעירים (המאחזים) כשכונות או כיישובים בפני עצמם. "אנו קוראים לראש הממשלה להביא להצבעה החלטת ממשלה שתסדיר באופן מיידי את כל היישובים הצעירים, כשכונות או כיישובים בפני עצמם. ולחברי הממשלה, כולם, אנו קוראים לתמוך בהחלטת ממשלה צודקת זו", כתבו חברי השדולה לנתניהו בהצהרה שעליה חתמו.

אבל הדיון עצמו העלה עד כמה הסוגיה עלולה לערער את המערכת הפוליטית המעורערת ממילא. בתחילה שקלו בשדולה לקדם את חוק ההתיישבות הצעירה שכבר הוכן לחקיקה אך התפספס בגלל הבחירות הקודמות, אך לצד זאת הייתה גם מחשבה לבקש מתומכי המהלך לחתום על התחייבות לקדם את החוק, גם אם הקואליציה תחליט שהיא נגדו.

לפי שעה הוחלט להימנע מהצעד הזה ולתת לראש הממשלה הזדמנות להעביר את ההחלטה, משום שישנה הערכה שלפחות חלק מחברי כחול לבן יתמכו בהצעה כזו. עם זאת, הושגה הסכמה בשדולה שאם הממשלה לא תקדם את הסדרת ההתיישבות הצעירה, השדולה תקדם את הצעת החוק.

לקראת סוף הדיון נכנס לחדר יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין. הוא אמר לנוכחים הרבים שהתקופה הקרובה קריטית להשלמת מהלכים להתיישבות ותחם את התקופה בזמן – כחודשיים. לדבריו, בחודשיים הקרובים יש חלון הזדמנויות לפעול בנושא ההתיישבות. לוין ציין כי יישובים שלא יוסדרו עלולים לא להיכלל בתוכנית טראמפ ועל כן יש לפעול להסדרת ההתיישבות הצעירה. אבל בשדולה וגם בין בכירים בליכוד שוררת ההבנה שבממשלה הנוכחית יהיה קשה מאוד להביא להחלטה ממשלתית בנושא ההסדרה.

וכך, מקומות כמו עשהאל, יישוב בן 70 משפחות הממוקם כולו על אדמות מדינה שהוקצו לצורכי התיישבות, לא באמת יכול לזכות להסדרה מכוח היותו שכונה של יישוב אחר, כי פשוט אין יישוב לידו. עשהאל היה אמור לקום כיישוב בפני עצמו, אבל הסדרתו – כמו רבים מאחיו בהתיישבות הצעירה – תקועה. לא יום או יומיים, אלא תשע שנים שלמות. עד שהיישוב לא יוסדר הוא ייאלץ להמשיך להתבסס על מגורים במבנים זמניים ותשתיות לקויות של אספקת חשמל ומים.

אורי ברטפלד, יו"ר היישוב, אומר ש"אחרי שתוכנית הריבונות נזרקה לפח, חשוב לחזק את ההתיישבות בדרכים אחרות. הסדרת עשהאל, היישוב הצעיר הגדול ביותר, היא צעד מתבקש".

בליכוד רומזים שצריך לעבוד באופן מדורג, למרות מגבלת החודשיים. בעניינם של היישובים שיהיה קל להסדיר – תואץ הפעילות. על היישובים שהבעיה שלהם תתקשה להיות מוסדרת אם לא תתקבל החלטת ממשלה, לא מדברים על ויתור בקול, אבל מבינים שבתוך חודשיים ובקונסטלציה הפוליטית הנוכחית זה לא יקרה.

בשדולת ארץ ישראל לא מוכנים לשמוע על כך. ראשי השדולה, חברי הכנסת חיים כץ ובצלאל סמוטריץ', הבהירו זאת גם ליו"ר הכנסת המקורב לראש הממשלה, והוא הבטיח להפעיל את כוחו ככל שיוכל למען הסדרת כל המאחזים. הבעיה הגדולה שלהם, פרט להרכב הממשלה, היא העומד בראשה. נתניהו התקשה בשנים האחרונות לקבל החלטות מרחיקות לכת כמו זו שמסדירה את ההתיישבות הצעירה. זו עוד נקודת מבחן ליו"ר הליכוד וראש הממשלה – האם ערכי הימין וההתיישבות עומדים לנגד עיניו או שמא בסוף הכול פוליטיקה.

לתגובות: nitsankeidar@gmail.com