אלי כהן: ממשלת האחדות לא מתפקדת, עדיף בחירות

השר אלי כהן מגלה מי המדינות הבאות שמתכננות להכריז על נורמליזציה עם ישראל ומסמן את רף מיליון התושבים ביו"ש כיעד. ראיון

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשפ"א

אלי כהן: ממשלת האחדות לא מתפקדת, עדיף בחירות-ערוץ 7
השר אלי כהן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר אלי כהן נחשב לשר נמרץ ופעיל שעובד ללא הפסקה כדי לקדם נושאים הקשורים לפעילות משרדו מחד ולהתיישבות מאידך.

כשכיהן כשר הכלכלה הוא לא נרתע ממלחמה מוצהרת במונופולים, קידם רפורמות רבות וחשובות, הביא לחתימה על חמישה הסכמי סחר חדשים, פתח עשרות מפעלים ביהודה ושומרון ובפריפריה ושבר את שיא הייצוא הישראלי כשחצה את רף ה־114 מיליארד דולר. ב־17 במאי 2020 מונה בפעם השנייה לכהן כשר, והפעם כשר הממונה על משרד המודיעין בממשלת ישראל, ובתפקיד הזה היה לו חלק מעניין ביותר בהתמודדות עם משבר הקורונה.

"אני פוגש את הקורונה במסגרת התפקיד שלי כיו"ר ועדת השרים לענייני שב"כ בכל מה שקשור לאיכוני חולים שמטרתם קטיעת שרשרת ההדבקה. אישרתי באופן חריג את השימוש בכלי הזה שהשב"כ משתמש בו בדרך כלל לסיכול טרור והצלת חיי יהודים. הדבר הזה סייע לנו במאבק בנגיף הקורונה כאשר חייהם של לפחות 300 איש ניצלו הודות לכלי הזה, כנ"ל לגבי 800 חולים קשים ובין 30 ל־60 אחוזים מהנדבקים שאותרו באמצעות השב"כ", מספר כהן בריאיון ל'בשבע'.

הוא מציין כי מעורבותו בגל הראשון הייתה שונה מעט. "כשכיהנתי כשר הכלכלה והתעשייה הייתי מאוד מעורב בסבב הראשון של הקורונה כולל חברות בקבינט הקורונה. כשעזבתי את תפקידי השארתי את המשק הישראלי בנקודת הפתיחה הטובה ביותר להתמודדות עם המשבר משום שהיינו בשיא היסטורי בכל פרמטר. רמת האבטלה הייתה הנמוכה ביותר, יתרות המט"ח היו 140 מיליון דולר והיחס חוב-תוצר היה מצוין".

ובכל זאת, דווקא העסקים הם אלו שמרגישים מקופחים במשבר הזה. חנויות סגורות, בתי עסק לא שורדים ויש טענה שגם המדינה לא מסייעת כראוי.

"התחושה שלי היא שעמיר פרץ ומשרד הכלכלה קצת נעלמו בגל השני. זה בדיוק הזמן להיות בחזית המאבק בנגיף, משום שהוא יוצר משבר כלכלי גדול יותר מאשר המשבר הבריאותי אפילו. כל עסק שייסגר, לפתוח אותו מחדש יהיה הרבה יותר קשה. זה הזמן לסייע לעסקים ויש תוכניות משמעותיות שנותנות פיצוי וסיוע, אבל צריך לתת לחלק מהענפים פיצויים נוספים".

אז יש לך ביקורת על התנהלות בממשלה אל מול הקורונה?

"את הסיכום של משבר נגיף הקורונה אנחנו צריכים לעשות בסוף. שיעור התמותה בישראל מקורונה הוא בין הנמוכים ביותר בעולם המערבי ומדיניות הממשלה סייעה לכך. היקף הפגיעה הכלכלית במשק הוא קטן יותר בהשוואה לאירופה וזה גם נתון טוב. לגבי הסיוע לעסקים, צריך לחזק אותו יותר ולחשוב על דרכים נוספות".

כלכלה דוחפת התיישבות

כהן נחשב לשר שפועל רבות למען ההתיישבות, הן כשישב בכיסאו הקודם – שם ההשפעה הייתה רבה יותר – והן בתפקידו הנוכחי.

"אני מבקר ונמצא לא מעט ביהודה ושומרון. אין מועצה או עיר שלא ביקרתי בהם. בתקופתי כשר כלכלה היו השקעות באזורי תעשייה, בהבאת מפעלים, בהמשך תמריצים, במלחמה בחרם ובקידום מיזמי הייטק כפי שלא היו לפני כן. בברקן חנכתי את המפעל ה־165 ודאגתי לקדם אזורי תעשייה חדשים בשומרון ולהגדיל את אזורי התעשייה הקיימים. אני בהחלט גאה שבתקופתי נפתחה לשכת מסחר ראשונה ביהודה ושומרון".

אחד הנושאים הבוערים על סדר היום בהתיישבות הוא הסדרת היישובים הצעירים ודאגה לשירותים מינימליים כמו אספקת חשמל סדירה.

"היישובים הללו חייבים טיפול והעליתי את הסוגיה הזאת שוב ושוב גם בממשלה וגם מול משרד התשתיות על מנת להבטיח שיהיה שם חיבור לחשמל. אני מאמין שהיישובים ביהודה ושומרון הם גם פתרון למשבר הדיור שמספק איכות חיים והאדמות הן אדמות מדינה שקל לבוא ולפתח אותן. חשוב מאוד להגיע כמה שיותר מהר לפחות למיליון יהודים ביהודה ושומרון, ואת זה עושים גם במתן תשתית לחיים נורמליים".

דווקא בגלל הקו של השר כהן לגבי יו"ש השאלה כיצד הוא רואה את הסכמי השלום האחרונים שישראל חתמה עליהם הופכת מעניינת יותר. "הסכמי השלום הללו שוברים את הקו שמציג השמאל. הוכחנו שאפשר להגיע לשלום עם מדינות ערב בלי לחלק את ירושלים ובלי לעשות פשרות לא נכונות מול הרשות הפלשתינית. הוכחנו שבמזרח התיכון עושים שלום תמורת שלום כשישראל חזקה מבחינה מדינית וביטחונית. המדינות שעשו שלום עם ישראל מבינות שהאיום עליהן מגיע מאיראן וישראל יכולה להיות שותפה להתמודדות מול האיום הזה. עד היום השמאל הראה לפלשתינים שהזמן משחק לטובתם ועכשיו הכול התהפך. יש את הצהרת טראמפ על זכותנו ההיסטורית באדמת אבותינו ביהודה ושומרון. ההסכמים הללו גם נותנים מכה ל־BDS. כשארגוני ה־BDS יבואו לערער על הלגיטימציה שלנו, השלום עם מדינות ערב יוכיח לציבור שאין ממש בטענות שלהם".

ומה לגבי סודן?

"במקרה של סודן ההסכם מהווה מכה קשה לאיראן ולחמאס. סודן הייתה מדינת אויב שחייליה נשלחו בעבר להילחם בחיילי צה"ל. מדובר במדינה השלישית בגודלה באפריקה והיא נמצאת במיקום אסטרטגי לחופי ים סוף. יצרנו כאן חזית ביטחונית אחידה מול איראן. בנוסף לכך, לגבי המסתננים, ברגע שיש שיח ישיר עם סודן, אנחנו יודעים שהם הביעו נכונות להחזיר את המסתננים לשטחם ולערוב לביטחונם".

יהיה להסכמים האלה לדעתך המשך?

"בוודאי שיהיה ואני גם יכול לסמן עם מי. אני מדבר על ערב הסעודית, עומאן, קטאר, מרוקו וניז'ר. להערכתי כמה חודשים אחרי הבחירות בארצות הברית נושא המשא ומתן יתחדש ביתר שאת. נשיא שיגלה חולשה והיעדר נחישות אל מול איראן והאסלאם הקיצוני ירחיק מאיתנו עוד נורמליזציה. עם הקו של טראמפ שגילה נחישות מול אותן מדינות הסיכוי להסדר מדיני גדל משמעותית".

אתה גם חבר הקבינט המדיני־ביטחוני ויש לך בן בצבא. אתה מודאג ממצבה הביטחוני של ישראל?

"אני לא מכיר הורה שבנו משרת בקרבי ולא דואג. אני רוצה לומר להורים שילדיהם משרתים בקרבי שאנחנו פועלים באחריות. דווקא העובדה שהבן שלי משרת בקרבי תסייע לי למלא את תפקידי באחריות ובמסירות למען ביטחון העם והמולדת".

כשר המודיעין, איראן היא עדיין האיום הביטחוני הגדול ביותר על ישראל?

"במסגרת נאום שנשאתי באו"ם אמרתי שאיראן לא יכולה להיות חברה בארגון. מדינת ישראל נהנית מעליונות מודיעינית ברמה גבוהה מאוד ואנחנו פועלים לסכל איומים באופן גלוי וסמוי מול איראן. יש לנו את כל היכולות לפעול בעצמנו, אם נצטרך".

חלק מהליכוד

כהן חזר לליכוד במערכת הבחירות האחרונה, לאחר שמפלגת כולנו התפרקה למעשה. בעוד חברת הכנסת יפעת שאשא־ביטון, שלא הגיעה במקור משורות הליכוד ונתפסת בעיני ראש הממשלה כבעיה, דווקא השר כהן זוכה ממנו לשבחים ומקורבי נתניהו אומרים כי סביר להניח שיתפוס מקום גם ברשימה לכנסת הבאה.

"אני בליכוד ובצורה מלאה. אני הובלתי לחיבור הזה חזרה והעמדות המדיניות שלי ברורות. גם בסוגיה של בית המשפט עמדותיי ברורות, ולכן אני חלק אינטגרלי מהליכוד בצורה הכי ברורה", מסביר השר כהן.

כשאתה אומר שעמדותיך ברורות לגבי מערכת המשפט, למה אתה מתכוון?

"נכון להיום כולנו מבינים שאין מנוס מלבצע רפורמות משמעותיות בבית המשפט. איילת שקד לא עשתה מספיק רפורמות במשרד המשפטים ואנחנו נשאף להחזיק את התיק הזה בליכוד ולקדם רפורמות. אנחנו רוצים לעשות רפורמות משמעותיות: ראשית, כל השופטים של בית המשפט העליון צריכים לעבור שימוע. מספיק לראות את ההחלטה המקוממת לדחות את הריסת בית המחבל שרצח את עמית בן יגאל הי"ד ולתהות האם שופטי בית המשפט העליון בעד משפחות המחבלים או בעד עם ישראל. בנוסף לכך, מטריד אותי הנפוטיזם בבית המשפט.

"בשביל כחול לבן, בני גנץ ואבי ניסנקורן בית המשפט הפך להיות בית המקדש. אנחנו מדברים על החזרת המשילות. לא יכול להיות שבית המשפט יבוא ויתערב בסוגיות ביטחוניות של קבינט, בהחזרת גופות מחבלים ובנושאים דומים. בג"ץ הוא האויב הכי גדול בעצמו כי הוא מתעקש להחריב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר במוסד הזה".

כשהיית חבר בכולנו, מפלגה שחרתה על דגלה את ההגנה על מערכת המשפט, אמרת את אותם דברים?

"אמרתי את הדברים הללו גם כשהייתי בכולנו ותמכתי בפסקת ההתגברות. חמותי גרה בדרום תל אביב ואני חושב שמדינת ישראל צריכה להישאר יהודית ודמוקרטית. גם בנושא המסתננים הייתה התערבות פסולה של בית המשפט".

בינתיים הממשלה הנוכחית מתקשה לקדם אפילו צעד אחד. היא תשרוד? תהיה רוטציה?

"קודם כול, לא סביר שמי שיש לו עשרה מנדטים ביום טוב יהיה ראש ממשלה. גנץ לא נהנה מאמון הציבור כדי לעמוד בראשות הממשלה. אסור להתבלבל, כחול לבן היא מפלגת העבודה בתחפושת. היא רוצה להחזיר אותנו לימי מפא"י של שמור לי ואשמור לך. אני מסופק אם הממשלה תחזיק מעבר ל־2021. כחול לבן הפכו להיות אופוזיציה בתוך הממשלה וגנץ כבר לא מצליח לשלוט בהם. אנחנו רואים חברי כנסת שלהם מצביעים נגד הממשלה והם לא מבינים איך זה לעבוד בשיתוף.

"ממשלת המעבר שהייתה לנו עם ימינה הייתה הומוגנית יותר ופעלה טוב יותר. בדרך כלל חידודים וויכוחים בין המפלגות מתרחשים לקראת בחירות. בממשלה זה קורה מהיום הראשון ויש פערים אידיאולוגיים משמעותיים – הן בעניין הריבונות, הן בעניין הרפורמה בבתי המשפט - יש תחושה שממשלת האחדות לא מתפקדת ובמצבה נראה שבחירות יכולות להיות טובות יותר".

אם השותפות עם ימינה הייתה כל כך טובה, איך היא נותרה מחוץ לממשלה?

"הליכוד קיבל מפתח של תיק אחד לכל שלושה ח"כים והם בחרו שלא לקחת אותו. צריך להזכיר שאם בנט ושקד לא היו עושים את הצעד הפזיז ומתפצלים מהבית היהודי באפריל 2019, הם לא היו זורקים קולות לפח והייתה לנו ממשלת ימין שהיא עדיפה על פני הממשלה הנוכחית".

ימינה של היום, לפחות על פי הסקרים, מאיימת על הליכוד וכוחה בימין הולך וגדל.

"להערכתי ימינה לא תתקרב למספרים שמנבאים לה. היום היא סופרמרקט של דעות: ימין, מרכז ושמאל. אני לא בטוח שכשהם יגידו באמת את דעתם באופן חד וברור הסקרים יישארו עם אותם נתונים".

עד הבחירות, שכאמור גם הוא מאמין שיתרגשו עלינו בחודשים הקרובים, כהן מעדיף להתרכז בעשייה בתחומי משרדו. לא רק בנושאי מודיעין אלא גם בקידום של פרויקטים שונים. "מדינת ישראל תמיד ידעה להפוך את הלימון ללימונדה. אני מנצל את הידע שלי, גם כשר כלכלה וגם כאיש עסקים בעבר, כדי לקדם פתיחה של חממות טכנולוגיות לחברות שישמשו את השב"כ והמוסד ואנחנו ניתן להן כלים להצליח. מדינת ישראל היא מדינת החדשנות ואנחנו רוצים לשמור עליה ככזו. לכן אני משתמש ביכולות הטכנולוגיות של השב"כ והמוסד כדי לפתח מנועי צמיחה כלכליים, באופן שלא יפגע בשום צורה בביטחון ישראל".

"בנוסף לכך אנחנו מקדמים את פרויקט 'ממריאות' המיועד לבנות הציונות הדתית שמיועדות לגיוס לשב"כ, למוסד ולאמ"ן בפריפריה החברתית והגיאוגרפית וביהודה ושומרון. אנחנו עושים מיונים בכיתות ט' ומכשירים אותן בכיתות י'-י"ב במטרה שבמקום לעשות עבודות משרדיות הן יוכלו לתרום תרומה משמעותית יותר לזרועות המודיעין וגם לקדם קריירה בתחום לאחר הצבא", הוא מסכם.