הסיוט האמריקני

אחרי לילה מותח שהציב את שני המועמדים בעמדות צמודות במרוץ לנשיאות ארצות הברית, בשני המחנות כבר מתחילים להכין את המאבק המשפטי

אסף משניות , י"ח בחשון תשפ"א

רשם הישגים לא מבוטלים במדינות שנוטות למפלגה הדמוקרטית. דונלד טראמפ בעצרת בחירות
רשם הישגים לא מבוטלים במדינות שנוטות למפלגה הדמוקרטית. דונלד טראמפ בעצרת בחירות
צילום: רויטרס, Carlos Barria

אחרי מערכת בחירות גועשת במיוחד, ויממה מורטת עצבים של ספירת קולות, המרוץ לבית הלבן מתקרב לקראת הכרעה. ההכרזה על המנצח לא הייתה צפויה להגיע לפחות עד ליום שישי בבוקר, שעון ארצות הברית, אז פנסילבניה תעצור את קבלת קולות ההצבעה בדואר, כפי שפסק בית המשפט העליון של ארצות הברית. לפי תרחישים מסוימים ההכרזה אף הייתה עלולה להתעכב עד לתוצאות שיגיעו מצפון קרוליינה, על 15 האלקטורים שלה, שתמשיך לקבל מעטפות הצבעה עד ל־12 בנובמבר, ואולי אף לאחר מכן. אלא שככל ששעות יום רביעי התקדמו, והספירה במדינות המפתח מתקדמת, נראה שג'ו ביידן יצליח להשיג את 270 האלקטורים הנדרשים עוד קודם לכן, ויהפוך את דונלד טראמפ לנשיא של קדנציה אחת.

ליל הבחירות קיים בדיוק את מה שהבטיח – צמוד, מותח, רב תהפוכות. אם נשאב דימוי מעולם הספורט, הרי שמדובר בגמר ליגת אלופות משובח ומרובה שערים, שבסוף 90 הדקות שלו הייתה הארכה. אלא שאולי אף נגיע לפנדלים, בדמות שורת עתירות שיגישו המפלגה הרפובליקנית ומטה טראמפ לבית המשפט העליון.

נכון לזמן כתיבת שורות אלה, נותרו מעט מדינות שטרם הסתיימה בהן ספירת הקולות והתוצאות בהן הוכרעו, ולמעט אחת, אלסקה, בכולן הקרב טרם הוכרע בזמן כתיבת שורות אלו. בפנסילבניה, שהגשימה את ההערכות המקוריות שהיא המדינה שתכריע את הקרב, הפער לטובת טראמפ נכון לזמן כתיבת שורות אלה עומד על כ־500 אלף קולות. אלא שנותרו לספור עוד כ־1.5 מיליון קולות, שכאמור ימשיכו להגיע עד ליום שישי. בשביל להצליח לסגור את הפער הגדול יזדקק ביידן ל־75 אחוזים מהקולות שנותרו, מספר גדול ללא צל של ספק, אך אפשרי להשגה, וככל שמתקדמת הספירה הוא אכן מצמצם את הפער.

מדינות נוספות שהתנדנדו לאורך כל היום, וחלקן עדיין מתנדנדות בשלב זה בגלל אלפי קולות בודדים הן ויסקונסין, מישיגן, ג'ורג'יה, צפון קרוליינה ואפילו נבאדה, שמעטים האמינו שבשלב הזה עדיין לא תוכרע לאחד הצדדים. בכל המדינות, למעט נבאדה, טראמפ הוביל את ההצבעה לאורך הערב, אך ככל שחלפו השעות הפער הצטמצם בצורה משמעותית עד לרמה שכל אחת מהן יכולה ללכת לכל אחד מהמועמדים. בויסקונסין המהפך כבר התרחש, ונראה שלטראמפ אין סיכוי רב לסגור את הפער. במישיגן הפער נמצא בתוך התחום המחייב ספירה חוזרת של כל הקולות. בשביל לחולל שינוי בטור האלקטורים, טראמפ חייב לזכות בשלוש מהן, בנוסף לפנסילבניה. כרגע נראה שהסיכויים לכך כמעט לא קיימים.

יום כיפור של הסוקרים

התמונה הצמודה שניבטת בשלב הזה שונה בתכלית מכל מה שהתכוננו אליו הסוקרים והפרשנים ברחבי ארצות הברית. נייט סילבר, בכיר הסוקרים האמריקניים, נתן לביידן ערב הבחירות 90 אחוזי ניצחון, בעודו מתבסס על הסקרים השונים. לפי הסקרים, ביידן אמור היה לסיים את הערב עם לא פחות מ־330 אלקטורים, ניצחון מוחלט וגדול בהרבה ממה שטראמפ השיג לפני ארבע שנים. הערוצים האמריקניים סירבו להקשיב לחלוטין לסקרים, זכר לטראומה הקולקטיבית שלהם מלפני ארבע שנים. יחד עם זה, אין כמעט ערוץ שהאמין שהקרב יהיה כל כך צמוד.

אלא שכמו לפני ארבע שנים, הסקרים התבררו כרחוקים מאוד מהמציאות בפועל. זה התחיל כבר במדגם העמדות שערכה רשת CNN, שפורסם עוד לפני שהקלפיות הראשונות נסגרו. התוצאות בסקר הראו שלטראמפ מצפה ערב הרבה יותר מוצלח ממה שהשתקף עד אז. לפי המדגם, הנושא שהכי עניין את המצביעים היה המצב הכלכלי, כאשר נגיף הקורונה מוקם רק שלישי בסדר החשיבות של המצביעים. גם בשאלת ההתמודדות של הממשל אל מול הנגיף, קיבל טראמפ תוצאות מפתיעות במיוחד. למרות כישלון נרחב בהתמודדות עם הקורונה, כולל רבע מיליון מתים ומספר הנדבקים הגבוה בעולם לנפש, כמחצית מהאמריקנים אמרו שהנשיא התמודד עם הנגיף כמיטב יכולתו.

לאחר שהחלו לזרום התוצאות התברר שבכל הסקרים הייתה הערכת יתר לביידן. המדינה הבולטת ביותר היא טקסס. המדינה האדומה כל כך נצבעה בימים האחרונים, לפי הסקרים, כמדינה שעשויה לעבור לדמוקרטים, לראשונה מאז שנות השבעים. כבר שנים הדמוקרטים מאמינים שיצליחו לנצח בה, לאור השינוי הדמוגרפי הנרחב שהיא עוברת, כולל גידול משמעותי מאוד במיעוט הלטיני. בבחירות האמצע על המושב בסנאט לפני שנתיים, הפער בין המועמד הרפובליקני טד קרוז ליריבו הדמוקרטי בטו או'רורק עמד על שני אחוזים בלבד. בתחילת הערב נדמה היה שביידן עשוי לנצח בטקסס, אלא שהתוצאות הסופיות הראו פער של שישה אחוזים ו־700 אלף קולות לטובת טראמפ.

מי שהצליחו יותר במודלים לחיזוי הם גופים שלא הסתמכו על הסקרים אלא על פרמטרים אחרים. בראש ובראשונה, הפער בין הבוחרים הרשומים של המפלגה הדמוקרטית ובין הבוחרים הרפובליקנים הצטמק לפער היסטורי בחלק ניכר ממדינות המפתח, כדוגמת פלורידה ופנסילבניה. גם אחוזי ההתלהבות מהנשיא לעומת יריבו הדמוקרטי שימשו את מכוני המחקר הללו כדי להגיע למסקנה שמדובר יהיה בקרב הרבה יותר צמוד ממה שנדמה.

מי שלאורך כל החודשים האחרונים התייחסו בספקנות מלאה לסקרים הם אנשי המפלגה הדמוקרטית, ספקנות שהתבררה כנכונה. כבר בשלב מוקדם מאוד של הערב הוציא מטה ביידן הודעה לתקשורת שבה נאמר שהם "לא מצטערים על הדרך שבה נוהל הקמפיין", אמירה שהדליקה נורות אדומות נרחבות והבנה שלפי הנתונים שבידם, מצבם הרבה פחות טוב מהמצופה.

מטה ביידן בחר להתמקד בנושא אחד ויחיד לאורך רוב הקמפיין: מגפת הקורונה. ההתמודדות של טראמפ עם המשבר תרמה רבות לקמפיין הדמוקרטי, שכן ארצות הברית כולה הוכתה קשות על ידי הנגיף. במשך תקופה ארוכה כלל לא הבינו מהי המדיניות של הממשל, וההתנגדות הנחרצת למסכות נותרה בלתי מובנת לרוב הציבור האמריקני. טראמפ התעקש להצטלם כמה שפחות עם מסכה על פניו, ורק לאחר ביקורות ציבוריות נרחבות החל לחבוש מסכות. בעצרות שקיים חולקו מסכות של הקמפיין, אבל התמונות שיצאו משם לימדו שהרוב לא חובשים מסכות ולא שומרים על כללי הריחוק החברתי הנדרשים. בשלב מאוחר יותר, בעימות האחרון, תיאר טראמפ את המודל האמריקני בצורה שמזכירה מאוד את המודל השבדי שכשל.

שיא הכישלון של טראמפ בהתמודדות עם המגפה התגלם בהידבקותו בנגיף ואשפוזו בבית החולים הצבאי וולטר ריד במרילנד, לאחר שסבל מקשיי נשימה ונזקק לסיוע נשימתי. ההידבקות לא שינתה בצורה ממשית את יחסו של טראמפ למגפה. המדגם אומנם הראה שהציבור חלוק לגבי דרך הטיפול במגפה, אבל בקבוצות הבייס של טראמפ, ובמיוחד בקרב האוכלוסייה המבוגרת, לקורונה היה תפקיד חשוב.

יחד עם זה, הביקורת בצד הדמוקרטי כוונה לכך שהקמפיין לא ניסה לעסוק בנושאים נוספים, ולמעשה הגיב לטראמפ לאורך כל הדרך. טראמפ לעומת זאת ניסה לקבוע את סדר היום, ואף הצליח בזכות מינויה של השופטת איימי קוניי בארט למחליפתה של רות ביידר גינצבורג, וביסוס הרוב השמרני בבית המשפט העליון לעשרות שנים. החשש הדמוקרטי היה שהבוחרים יחליטו לשים בצד את הטיפול בקורונה ולהצביע על שאר הנושאים, ובראשם הנושאים הכלכליים, מתוך הבנה שהקורונה תחלוף מן העולם בשלב מסוים. כמו שהמפה מסתמנת בזמן כתיבת שורות אלה, ההימור הצליח, וביידן מוביל בסיכויים לנצח, ולפי המטה שלו הוא צפוי להכריז על עצמו כמנצח כבר ביממה הקרובה.

הישגי ביניים

למרות ההובלה בסיכויים, שעומדת על שברירי אחוזים שמובילים לספירה חוזרת של כל הקולות באותן מדינות על פי חוק, התוצאות הסופיות טרם ידועות. יחד עם זה, כבר בשלב הזה כל אחד מהמועמדים יכול לרשום לעצמו הישג יוצא מהכלל. ביידן, לפי כל הנתונים, ניצח במדינת אריזונה. מדובר בניצחון דרמטי במיוחד, שכן אריזונה נחשבת למדינה המזוהה מאוד עם המפלגה הרפובליקנית. המועמד הדמוקרטי האחרון שניצח בה היה ביל קלינטון, אי שם בשנת 1996, ובעזרת מועמד מפלגת הרפורמה רוס פרו שלקח קולות רבים מהמפלגה הרפובליקנית. לפניו, רק הארי טרומן זכה במדינה, בשנת 1948.

למרות השינוי הדמוגרפי שעוברת אריזונה, בדומה לטקסס, לא זאת הסיבה שהיא החליפה צד. מה שבעיקר הוביל לתוצאה המפתיעה היה ההתגייסות המוחלטת של משפחתו של הסנטור המנוח והמועמד הרפובליקני לנשיאות בשנת 2008 ג'ון מקיין, לטובת קמפיין ביידן. הרקע לזה הוא הסכסוך הגלוי והפרובוקטיבי בין הנשיא טראמפ למשפחת מקיין. טראמפ זלזל במקיין, גיבור מלחמת וייטנאם שנפל בשבי וסירב להשתחרר כל עוד פקודיו נותרים בשבי, ואמר בפומבי שהוא לא רואה בחיילים שנפלו בשבי גיבורי מלחמה. לפני מותו דרש מקיין שהנשיא טראמפ לא יגיע לאף אחד מטקסי האשכבה שלו, בעקבות האיבה ששררה בין השניים. משפחתו של מקיין, שזכה בשש כהונות רצופות בסנאט האמריקני מטעם מדינת אריזונה, החליטה להתגייס למטה ביידן כדי למנוע מטראמפ זכייה נוספת. לפי התוצאות בשלב זה הם הצליחו, והובילו את ביידן להשיג משמעותי, גם אם הוא לא יסתיים בניצחון כולל בארצות הברית.

גם לטראמפ ישנו הישג משמעותי במיוחד, והוא הניצחון המוחץ בפלורידה. בפער של יותר משלושה אחוזים וכ־400 אלף קולות, טראמפ הכריע כבר בשלב מוקדם מאוד את אחת ממדינות המפתח בכל מערכת בחירות. הסקרים בפלורידה היו מעורבים, ורובם נטו לכיוונו של ג'ו ביידן, אלא שמטה טראמפ היה סבור לאורך כל הקמפיין שהמדינה שאליה טראמפ העתיק את מקום מגוריו תישאר בידיו. לפני ארבע שנים ניצח טראמפ את הילרי קלינטון במאה אלף קולות בלבד. במדינה עם יותר מתשעה מיליון קולות, מדובר במספר זעום.

החלק שמרשים יותר בניצחון של טראמפ בפלורידה, פרט לגידול ביותר ממיליון קולות לעומת בחירות 2016, הוא העובדה שהקולות החדשים מגיעים מאזורים במדינה שהיו מזוהים במיוחד עם המפלגה הדמוקרטית. ביידן עדיין ניצח באזורים אלו, רק בהפרש קטן בהרבה. מי שנתנו את הניצחון המוחץ לטראמפ הם המצביעים הלטינים במדינה, שרובם ממוצא קובני וונצואליאני. התוצאות מפלורידה בשלוש מערכות הבחירות האחרונות - שתי המערכות לנשיאות ובחירות האמצע לפני שנתיים - מלמדים שהמדינה עוברת שינוי באופי ההצבעה, ואולי אף תהפוך להיות מזוהה כמדינה רפובליקנית.

הדואר לא בא היום

מערכת הבחירות של 2020 תיזכר כאחת ממערכות הבחירות ההיסטוריות של ארצות הברית. אחוזי ההצבעה שנרשמו הם הגבוהים ביותר מאז 1908, כשמיליוני אזרחים מצביעים בפעם הראשונה בחייהם. עוד נתון היסטורי בבחירות אלה מגיע מההצבעה המוקדמת. היסטורית, בארצות הברית מתאפשרת הצבעה לפני יום הבחירות, אלא שמעולם לא היה מדובר בהיקף קולות כמו השנה. יותר ממאה מיליון מצביעים מימשו את זכותם בהצבעה המוקדמת, כאשר לראשונה בהיסטוריה הצביעו פחות אנשים ביום הבחירות עצמו מאשר בהצבעה המוקדמת.

אלא שההצבעה המוקדמת, במיוחד זו שנעשית באמצעות הדואר, מובילה את ארצות הברית לפלונטר פוליטי סבוך, שטראמפ כבר הודיע שיגיע להכרעת בית המשפט העליון, אם כי העתירה טרם הוגשה. שירות הדואר בארצות הברית, בדומה לישראל, אינו נהנה משביעות רצון של לקוחותיו. משלוחי דואר שנשלחים דרך שירות הדואר הלאומי מתעכבים רבות, וכך נולד החשש שמעטפות שנשלחו לפני יום הבחירות לא יגיעו לקלפיות לפני יום הבוחר. ההבנה שבעקבות הקורונה ייווצר עומס גדול אף יותר על שירות הדואר הוביל מספר מדינות להחלטה לקבל את הקולות אף אחרי יום הבחירות, בתנאי שהמעטפות יוחתמו על ידי שירות הדואר לפני יום הבחירות.

על פי כל ההערכות, שלאורך הערב הוכיחו את עצמן יותר ויותר, רוב הקולות בהצבעה המוקדמת משתייכים לביידן. עובדה זו הובילה את טראמפ לערער על תוצאות הבחירות עוד בטרם נספר קול אחד. במשך שבועות ארוכים סירב טראמפ לומר שיכיר בתוצאות הבחירות יהיו אשר יהיו, ורק שבועיים לפני הבחירות אמר זאת. לאורך כל הימים האחרונים איים טראמפ שיפנה לבית המשפט בדרישה לעצור את הספירה המתאחרת בשורה של מדינות שעליהן תקום ותיפול מערכת הבחירות כולה. בנאום שנתן בבית הלבן בליל הבחירות, לאחר שהתברר עד כמה צמוד הקרב, חזר טראמפ ואמר שהמטה שלו יעתור לבית המשפט במטרה לעצור את הספירה. בין דבריו הביא טראמפ נתונים חלקיים על תוצאות ההצבעה בשורה של מדינות שטרם הוכרעו ואמר שניצח בהן. הוא אף צייץ זאת בטוויטר, מה שהוביל את הרשת החברתית לסמן את הציוצים הללו כשקריים. מייק פנס, שעלה אחריו לדבר, לא גיבה את עמדת הנשיא, ורק אמר שנראה לו שהדרך לניצחון רפובליקני בטוחה.

ביום רביעי בבוקר טראמפ המשיך בקו הלוחמני וצייץ שיש זיופים גדולים בספירת הקולות, וכן שבמדינות שבהן הוביל היתרון שלו נמחק לחלוטין. למרות הנחרצות שבטענותיו הן חסרות ביסוס, ואין עדויות לזיופים בספירת הקולות מההצבעה המוקדמת. טראמפ, כך מעריכים הפרשנים בארצות הברית, פועל לעצב תודעה ציבורית שתיתן לו לגיטימציה ציבורית להגשת העתירה.

הכרעה של בית המשפט הייתה תסריט הבלהות של המערכת הפוליטית בארצות הברית, זכר לבחירות 2000 שבהן ניצח ג'ורג' בוש הבן בבחירות שהוכרעו בבית המשפט. לשופטת קוניי בארט, שרק מונתה לבית המשפט העליון, צפויה השפעה רבה בהחלטות בית המשפט בעתירות הצפויות.

גם בצד הדמוקרטי לא חסרות שערוריות בחירות, אלא שאלה מגיעות מהבוחרים. בימים האחרונים, לאחר שהסקרים הראו צמצום בפער, עלה החשש שיחלו הפגנות ומהומות ענק במעוזים דמוקרטיים. בעקבות זאת בעלי חנויות בכל רחבי ניו־יורק, וושינגטון הבירה וקליפורניה מיגנו את החנויות שלהם בלוחות עץ. החשש שלהם נולד אחרי המהומות והביזה שאירעו בחודש יולי, לאחר רצח ג'ורג' פלויד.

במסגרת הפחד ממהומות בוצר הבית הלבן כדי למנוע פריצה של מפגינים לתחומו. במהלך הערב, ככל שהתוצאות התבררו כצמודות יותר ויותר, אכן החלו הפגנות ענק בוושינגטון. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, לא נרשמה אלימות בהן. הערכות בארצות הברית מזהירות מפני אלימות נרחבת במקרה שטראמפ לא יהיה מוכן להודות בהפסד המסתמן.

דבר אחד ברור לכול גם לפני שנפלה ההכרעה הסופית: ארצות הברית מפולגת כמו שלא הייתה שנים רבות. מערכת הבחירות כולה נסובה על נרטיבים ופחות על עובדות. הקורונה, נושא שלא אמור כלל להיות פוליטי, הפך לפוליטי לחלוטין. יכולתם של הצדדים לשכנע בוחרים לעבור צד קטנה עד כמעט שנעלמה. 93 אחוזים מכלל הבוחרים אמרו שהחליטו למי להצביע לפני השבוע האחרון של הבחירות. מבחינת רובם השאלה בכלל לא הייתה שאלה של מדיניות אלא שאלה של פרסונה. זה היה משאל עם על דמותו של הנשיא טראמפ. המשאל הזה טרם הוכרע, גם אם כבר כעת ניתן לומר בוודאות ששוב המועמד הדמוקרטי זכה ברוב הקולות. האם טראמפ ינצח שוב בזכות השיטה, או אפילו בזכות בית המשפט, נדע רק בימים - ואולי אף בשבועות - הקרובים.