אביב כוכבי
אביב כוכבי צילום: דובר צה"ל

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, אימץ היום (רביעי) את המלצת הוועדה שמינה בראשות שאול מופז, להענקת אות מערכה לתקופת הלחימה של צה"ל בלבנון.

הרמטכ״ל הדגיש כי זהו צעד חשוב וערכי, המבטא הוקרה עמוקה לשירותם של דורות רבים אשר הגנו על גבולה הצפוני של המדינה ואזרחיה.

הוועדה מונתה על ידי הרמטכ"ל, באישור שר הביטחון בני גנץ, לפני מספר חודשים. היא המליצה להכיר בתקופת הלחימה בלבנון כמערכה שתיקרא "המערכה ברצועת הביטחון בלבנון".

כמו כן, המליצה לקבוע הענקת אות מערכה לתקופת הלחימה של צה"ל בלבנון, שהוגדרה בין התאריכים 30 בספטמבר 1982 ל-24 במאי 2000. האות יוענק, לפי ההמלצה, לכל מי שנטל חלק בלחימה או במאמץ הנלווה ללחימה, על פי עקרונות וקריטריונים שייקבעו בצה"ל בהמשך, ולא לכלל המשרתים בצבא באותה העת.

המלצת הרמטכ"ל תובא לאישור שר הביטחון. אם שר הביטחון יאשר את ההמלצה, היא תובא לאישור ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים.

הרמטכ"ל הודה לחברי הוועדה על עבודתם ועל הבחינה המעמיקה והיסודית בנושא. חברי הוועדה היו: נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, אלוף דורון פיילס; ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז; מפקד הגיס הצפוני ומפקד מערך התמרון, אלוף יעקב בנג'ו; מפקד המכללות הצבאיות, אלוף איתי וירוב; אלוף (מיל') עידו נחושתן; אלוף (מיל') משה קפלינסקי; אלוף (מיל') גיורא איילנד ותת-אלוף (מיל') סוזי יוגב.

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס להחלטה על הענקת האות ואמר, "מדובר בצעד ראוי וחשוב המהדהד את הערכת העם כולו אל מסירותו של דור לוחמים על הגנת גבולה הצפוני של מדינת ישראל".

"לוחמים, אשר ראו מול עיניהם במוצבים ובקרבות, את משימת ההגנה על יישובי הצפון, לחמו במערכה ולעיתים לא שבו ממנה", דברי ריבלין.

ח"כ לשעבר שולי מועלם רפאלי הגיבה, "בכי בלתי פוסק והתרגשות גדולה. המאבק שהובלנו יחד מפקדים, לוחמים ומשפחות שכולות להכרה במלחמה ברצועת הביטחון הצליח".

"זו היתה חובתנו ללוחמים, למפקדים, לפצועים, לנופלים ולמשפחות השכולות", כתבה מועלם רפאלי בטוויטר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו