צוות הלוויין מאריאל
צוות הלוויין מאריאל צילום: אוניברסיטת אריאל

מתחנת החלל הבינלאומית ישוגר היום (חמישי) לחלל יחד עם עוד לוויינים גם לוויין זעיר פרי פיתוחה של מעבדת המחקר הרב תחומית של אוניברסיטת אריאל.

הלוויין SATLLA-1 מוגדר כ"לוויין חברתי", ועל המשימה שאותה הוא מתוכנן לבצע שוחחנו עם רוני רונן, סטודנט לתואר שני במדעי המחשב השותף למיזם.

"הלוויין הוא לויין זעיר בגודל של קופסת שוקו, 10 על 10 סנטימטרים. המטרה היא לעשות מספר ניסויים ששקדנו עליהם באוניברסיטה", מספר רונן. "מדובר במערכת אלקטרונית שיש בה מספר רכיבים והמטרה היא לבצע ניסויים מסוימים בחלל. אחד הניסויים הוא לצלם תמונה של השמים ובאמצעות כוכבים מסוימים לדעת איפה אתה נמצא ולאיזה כיוון אתה מסתכל".

מוסיף רונן ומספר על מערכת נוספת הנכללת בין ניסויי הלוויין הזעיר ומטרתה לייצר יכולת לאבחן את המצג בו נמצאת מצלמה, מה שיאפשר לדעת בצילום לווייני אם הצילום הוא של פני השמים או של כדור הארץ.

עוד הוא מספר על לדים מיוחדים הפולטים תאורה חזקה מאוד ודרכם, כך מקווים המשתתפים במיזם, ניתן יהיה לכוון את הלוויין לעבר כדור הארץ על מנת לראות את תאורת הלדים מה שיאשר מעקב אחרי הלוויין דרך טלסקופ הממוקם באוניברסיטת אריאל שהוא התחנה בכדור הארץ של הלוויין. "בשלבים הבאים זה יעזור לנו בפיתוח תקשורת אופטית".

לבד מכך כולל הלוויין גם תקשורת רדיו כדוגמת זו שבמכשירים הסלולאריים וזו מותאמת למרחקים אליהם מגיע הלוויין.

הלויין הזעיר והחברתי
הלויין הזעיר והחברתי צילום: אוניברסיטת אריאל

האם מדובר במהלכים ומחקרים חדשים לגמרי? "האמת היא שעשו את זה גם באוניברסיטאות אחרות, אבל החדשנות של הלוויין שלנו היא כשהמטרה היא להשתמש בתקציבים זולים כמעט ללא תקציב ובעזרת מתנדבים סטודנטים לתואר שני ודוקטורנטים בנינו את הכול כמעט מאפס ללא עלויות של אלפי דולרים. זה מה שייחודי בלוויין הזה".

המאמצים לייצר את המחקר כמעט ללא עלות הם אלה שהופכים את הלוויין ללוויין חברתי ורונן, שאינו עסוק בתחומים הכספיים המלווים את המיזם, מעריך שרכיביו של הלוויין נאמדים בעלויות של עשרות דולרים ולא מעבר לכך.

"בנינו בנו מעגלים אלקטרוניים מודפסים, חיברנו את הכול, כתבנו תוכנה וזהו", המיזם יצא לדרך לפני מספר שנים בהנחיית פרופ' בועז בן משה, ולפני כחודש הלוויין שוגר לתחנת החלל הבינלאומית באמצעות מעבורת חלל, "ממש היום אנחנו מתרגשים מאוד הוא יוכנס למעין טורפדו ואסטרונאוטית תלחץ על כפתור והוא ישוגר למסלול בחצי הכדור הדרומי ואנחנו מקווים שלקראת חצות נקלוט אותו כשהוא יעבור מעל ישראל".

רונן מודע היטב גם לסיכויי הכישלון של המיזם, אם כי לדבריו "אנחנו מאוד אופטימיים. אנחנו נותנים לזה חמישים אחוז אבל מקווים ליותר".