'עזרת ישראל' בכותל המערבי
'עזרת ישראל' בכותל המערבי צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בג"ץ נמנעים מלהכריע בשלב זה בעתירות שהוגשו נגד ביטול מתווה הכותל על ידי ממשלת ישראל, למרות הביקורת שמתחו בדיון ביום שלישי על עמדת הממשלה בנושא.

בהחלטה שפרסמו אתמול ציינו השופטים פעם נוספת את מורת רוחם מהסחבת בקידום פרויקט הכשרתה לתפילה של הרחבה הדרומית, המיועדת לזרמים הלא אורתודוקסיים.

"בהמשך לדיון שהתקיים בפנינו אתמול ולטיעונים שנשמעו בו, אין לנו אלא להצר על העיכוב הניכר שחל בקידום הטיפול בהכשרת הרחבה הדרומית של הכותל המערבי לתפילה", כתבו.

עם זאת הבהירו השופטים כי בשלב זה הם אינם צפויים להכריע בעתירה, והורו למדינה להגיש בעוד חמישה חודשים הודעה מעדכנת בנוגע למימוש החלטת ועדת השרים על "תכנון, התאמה והסדרה של 'עזרת ישראל' באתר קשת רובינסון כמרחב קולט קהל".

מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר בתגובה להחלטה, "אוזלת ידן של הממשלות מביאות את ענייני הכותל לבית המשפט. אם כיום, האחריות על ניהול הכותל מופקדת בידי קבוצה מצומצמת, ראוי מלכתחילה לפתור את הסוגיות בדרך של הסכמה בין כלל חלקי העם היהודי. כעת, תנועת נאמני תורה ועבודה מבקשת לקדם מחדש את 'חוק אחדות הכותל', המבקש להרחיב את אופן הניהול".

"לפי ההצעה, הכותל צריך להיות מנוהל בידי מעגל שותפים המייצג את העם היהודי כולו, בארץ ובתפוצות, על זרמיו ועל חילוקי הדעות שבו. לא ייתכן שציבור שומרי ההלכה אתו אנו נמנים, ישב בשקט שעה שמיליוני יהודים רואים שמדינת ישראל אינה נותנת להם ביטוי במקום שאמור לאחד את העם היהודי כולו", הוסיפו.

מ'נשות הכותל' נמסר בתגובה, "החלטת בג"ץ מצטרפת לביקורת החמורה שהשמיעו השופטים במהלך הדיון כלפי התנהלות המדינה וגרירת הרגליים המכוונת במשך שנים בכל הנוגע להסדרת הכותל המערבי. בית המשפט חשף בדיון את מחדלי המדינה בכל הנוגע להגנה על זכויותיהם של מתפללים ומתפללות שאינם חרדיים ומבקשים להתפלל בכותל, וקבע כי עיכובים ותירוצים שונים ומשונים אינם מדיניות, הם זלזול ואטימות".

"מעבר להסדרה הטכנית של רחבת הכותל ושל עזרת ישראל, הודתה המדינה בפה מלא בדיון, כי ניהול רחבת ישראל אינו יכול להישאר בידיו של רב הכותל, אדם בעל עמדות חרדיות קיצוניות, שנכשל בניהול רחבת הכותל המערבי הצפונית וגרם במו ידיו להקמת רחבת ישראל, אותה בוודאי אינו יכול לנהל.
בית המשפט צידד אף הוא בעמדה זו והוא מורה בהחלטתו למדינה להגיש את עדכוניה גם בנוגע למינוי ממונה ראוי לניהול עזרת ישראל ויש לברך על כך", הוסיפו.

לדבריהן, "נשות הכותל, הקבוצה הוותיקה והנחושה ביותר, אשר פוקדת את הכותל מידי חודש כבר 32 שנים, תמשיך להיאבק על דמותו של המקום המקודש ליהודים וליהודיות ולמען זכותו של כל יהודי וזכותה של כל יהודיה להתפלל במקום כדרכם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו