לבחור אולפנה וישיבה דרך הזום

תקופת ההרשמה לישיבות התיכוניות והאולפנות מתקרבת. איך עושים זאת בלי להגיע למוסדות הסגורים ברובם בשל מגבלות הקורונה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בחשון תשפ"א

לבחור אולפנה וישיבה דרך הזום-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

הורים רבים לתלמידי כיתות ח' בחמ"ד תוהים באשר לדרך בה יוכלו ילדיהם לבחור אולפנות וישיבות תיכוניות בתקופה זו בה הלימודים מתקיימים בזום בלבד.

על ההיערכות לתקופת הבחינות ובחירת מוסדות התיכון שוחחנו עם בועז קולומבוס, מנהל תחום ומפקח ארצי על החינוך העל יסודי בחמ"ד.

"זה אתגר גדול. אנחנו בעיצומו של אתגר חינוכי ופדגוגי גדול כבר כמה חודשים", אומר קולומבוס הסבור כי לא יהיה מנוס וגם בסוגיה זו של בחירת מוסדות החינוך התיכוניים "נצטרך להמציא את עצמנו מחדש".

"אנחנו בקשר רציף עם ראשי המוסדות כדי לחשוב איך לעשות את זה", הוא אומר. "נפתח את אתר הרישום הארצי לרישום תלמידים לישיבות ואולפנות פנימייתיות, נפרסם את לוח הזמנים כשהמטרה היא לאפשר להיחשף למגוון וגם להירשם למקומות כדי שמי שחפץ בחינוך פנימייתי משמעותי יוכל לעשות זאת".

על המגבלות שתחתם יצטרכו מובילי החמ"ד לקיים את מבצע התיאום בין התלמידים למוסדות, אומר קולומבוס: "נעשה זאת בהתאם להנחיות משרד הבריאות. אנחנו נערכים להיכרות במסגרת מפגשי זום וסיורים וירטואליים, יהיו מפגשים של הורים וראשי המוסדות בזום. במידה ותתאפשר הגעה פיזית בקבוצות קטנות נאפשר גם אותם. הם אמנם לא יפגשו את התלמידים אבל יפגשו את המבנה ואת הצוות החינוכי. בנוסף נאפשר למוסדות השונים במסגרת האוטונומיה של כל אחד מהם לחשוב על דרכים נוספות".

מה שלא יתאפשר השנה הוא קיומן של שבתות היכרות בישיבות התיכוניות וכאמור לא יהיה מפגש עם התלמידים בשעת הלימוד, אך עם זאת מוסיף קולומבוס ומציין כי תהיה המלצה למוסדות להפגיש דרך הזום בין תלמידים הלומדים כבר במוסדות לבין המועמדים ללימודים בשנה הבאה. כך יוכלו לספר על האופן בו הם חווים את מקום הלימודים, את הצוות ואת המערכת כולה.

"זה אירוע מאתגר ואנחנו שואלים גם אם זה ישפיע מספרית על היקף המתעניינים לקראת השנה הבאה. אין לנו הערכה לגבי הסוגיה הזו. נעשה מאמץ משותף כדי שכמות המתעניינים והמגוון לא ירדו", דברי קולומבוס.

האם משמעות המפגשים עם הצוותים וראשי המוסדות דרך הזום לא יוביל לכך שכל המוסדות ייראו אותו דבר? "תורת השיווק היא תורה בפני עצמה", משיב קולומבוס ומזכיר כי "חלק מהתפקיד שלנו כהורים כתלמידים וכקהילות הוא לברר לא רק מה המוסד, אלא מה מתאים לי כנער או כנערה כשמחפשים מוסד פנימייתי ולבדוק אם מה שאני מחפש ושואף אליו נמצא במקום שאני מברר ואת זה בשאלות מדויקות אפשר יהיה לברר. ברור שאין דומה מראה עיניים למראה מסך, אבל חידוד השאלות למדויקות יותר יסייע".

ואולי עידן הקורונה, במידה והוא יימשך אל תוך השנה הבאה, יביא למציאות בה כל הנושא הפנימייתי יירד מסדר היום החינוכי וכל המוסדות ילמדו במתווה אקסטרני? "אנחנו שומעים את האמירה הזו שמדברים עליה כבר עשרים שנה", משיב קולומבוס הסבור כי בסופו של יום מי שחווה חינוך פנימייתי מעוניין בו מאוד מתוך הבנת היתרונות שבו. באשר לאפשרות שמגבלות הקורונה יביאו לסגירת פנימיות הוא סבור שהדברים יכולים להיות הפוכים: "לחנוך הפנימייתי יש גם יתרון בהיבטים של היכולת לשמור על קפסולות ועל חבורה שנמצאת יחד לאורך זמן יחד. כמות החשיפה קטנה יותר ולכן יש יתרון, ולא נכון יהיה לחסום את האפשרות הזו". לזאת הוא מוסיף הערה לפיה יתכן והמחיר יהיה שהות ארוכה יותר במוסדות כפי שהיה לפני שנים לא מעטות.

על המועד בו יחל תהליך ההרשמה הוא אומר: "אנחנו בתהליך שנמשך כבר כמה שנים לדחיית ההליך הזה. נתחיל בפרסום שיווק והיכרות של המוסדות אחרי חנוכה והתהליך יימשך בין חנוכה לפורים, כשבאזור פורים כל תלמיד ותלמידה יידעו מה האפשרויות שלפניהם והמוסדות יוכלו להיערך בצורה טובה ומדויקת לשנת הלימודים הבאה". להערכתו עד תקופה זו של הרשמה המציאות מול הנגיף לא תשתנה, מה שיאפשר תכנון מוקדם של מהלך זה.

בועז קולומבוס
צילום: דוברות החמ"ד