פרופ' שוקי שמר: יהיה גם גל שלישי

יו"ר אסותא התייחס למצב נגיף קורונה בישראל ואמר שנגיף הקורונה עקשן וגלי ההדבקה יימשכו, אך בכוח מערכת הבריאות להאט את התחלואה.

103FM , י"ח בחשון תשפ"א

שוקי שמר
שוקי שמר
צילום: Dudi Vaknin Maariv out/Flash90

בימים האחרונים מסתמנת מגמה מדאיגה, שוב נגיף קורונה מתפשט ברחבי המדינה ופרופסורים רבים לא שוללים את האפשרות שנגיע לגל שלישי, ואף לגל רביעי.

פרופ' שוקי שמר, יו"ר אסותא, אמר בראיון ל-103FM: "אנחנו מכירים את הנגיף, לא מספיק, אבל הוא עקשני. הוא ימשיך להתפשט ובלי שנעשה את הפעולות הנכונות להיפטר ממנו לא ניפטר עד שלא יהיה חיסון, אבל נעבור מגל אחד לשני וכדומה.

כל ההגבלות שמוטלות עלינו, כל המטרה שלהן היא להאט את קצת ההדבקה", וציין כי בכל העולם "מגיעים אחרי פרק זמן מסוים להתפרצות נוספת".

הוא הודה כי "כל ההגבלות, אין בהן צדק יחסי כזה או אחר. כולן באות כדי להוריד את רמת התחלואה וכשאתה עושה פעולה מסוימת בניהול הסיכונים אתה מסתכן שהתחלואה תעלה, כאן צריך לראות באיזונים ובניהול האיזונים בין כלכלה ורפואה מה עושים אבל אני טוען, הדברים האלה ולא שאני מזלזל בהם הם חשובים אבל הם כאפס מול חוסר היכולת שלנו כמדינה למנוע התקהלויות וחתונות, למנוע מפגשים חברתיים. תראו מה קורה בשבתות גם בפארק הירקון, יער בן שמן, הצפיפות".

לדבריו, "בן אדם לא יודע מאיפה זה בא לו. פתאום, בן אדם מוצא את עצמו במחלקת קורונה ומתמודד עם קשיים רבים". בהמשך, ביקש מהציבור להמשיך לשמור על ההנחיות: הייתי מציע לכולם לעשות את המפגשים בלי ארוחות, שיביאו רק שתיה. המחזות וסיפורי המקרה והחולים הם כל כך קשים. המחלה קשה ואפשר להימנע. ההחלטות של משרד הבריאות נכונות, שהיציאה תהיה הדרגתית כדי למשוך זמן ולהרחיק את הסגר השלישי מאיתנו.

אבל כחברה וכמדינה אנחנו לא מצליחים לאכוף, אין יכולת אכיפה, לבטל כל חתונה עם מאות אנשים וכל מפגש בהר הבית עם 12,000 אנשים. בואו נקפיד כולנו, אם אנחנו לא רוצים לחלות, על מסכות ומרחק ובכך נמנע את המחלה הנוראית הזאת".