הרב פרץ בסבסטיה
הרב פרץ בסבסטיהצילום: דוברות

השר למורשת וירושלים הרב רפי פרץ וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן סיירו היום (חמישי) בשומרון.

השניים ביקרו ביישוב שבי שומרון, בתחנת הרכבת העתיקה בסבסטיה ובהר עיבל.

בסבסטיה תקף הרב פרץ את הרשות הפלסטינית שערכה טקס רשמי לחנוכת אתר מורשת ''פלסטיני'' במקום, ואף התקינה תורן בגובה של כחמישה עשר מטרים ובראשו דגל אש"ף.

"סבסטיה, האתר הכי גדול, הכי חשוב שיש לנו ביהודה ושומרון", אמר הרב פרץ, ''באתר הזה, לחרפתנו, הקימו הפלסטינים דגל של הרשות הפלסטינית, עשו פה טקס, זה חלק מהמלחמה שהם מנהלים כדי למחוק את ההיסטוריה שלנו כאן. אנחנו לא ניתן לזוועה הזאת לקרות.

''אנחנו נפעל מדינית", הבטיח פרץ. ''אני בא לכאן כשר שאחראי על המקום הזה. אנחנו נדאג שהמקום הזה יראה אחרת, שיגיעו לכאן אלפי יהודים, שיהיה אתר מתויר כמו שיש באתרי מורשת אחרים. אנחנו גם נדאג שבכל הגופים הבינלאומיים יבינו את העניין הזה. הדגל הזה יוסר מכאן ויהודים יסתובבו כאן. אם אנחנו בעלי הבית כאן, אנחנו צריכים גם להראות את זה''.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הסביר לשר כי במהלך השנים האחרונות מדינת ישראל ויתרה למעשה על סבסטיה, אתר מורשת ייחודי, היסטורי וחשוב של עם ישראל. ''הלב נחמץ כשרואים את השוד, הביזה וההרס היומיומי. מדובר בהרס וונדליזם מכוון על ידי הרשות הפלסטינית".

אל הסיור התלוו גם סגן ראש מועצת שומרון דוידי בן ציון, מנהל מרכז סיור ולימוד שומרון יאיר מטיאס ומנהל ארגון "שומרים על הנצח" משה גוטמן.

"מה שקורה כאן זה חרפה לאומית'', הדגיש דגן, ''מידי יום מגיעים לכאן מחבלים מהרשות הפלסטינית ושודדים את האתר, פשוט הורסים עתיקות, בוזזים את האתר ומקימים מוזיאון בשטח B, לצערי מדינת ישראל איבדה שליטה על המקום".