מל"ט
מל"ט צילום: התעשייה האווירית

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה לקונגרס כי ארה"ב מתכננת למכור 18 מל"טים חמושים מתוחכמים לאיחוד האמירויות. כך אמרו הלילה (שישי) גורמים המעורים בפרטים לסוכנות הידיעות רויטרס.

לפי הדיווח, שווי העסקה 2.9 מיליארד דולר.

אם העסקה המתקדמים תצא לפועל, זה יהיה ייצוא ראשון של מל"טים חמושים מאז שממשל טראמפ ערך פרשנות מחודשת של הסכמי נשק מתקופת המלחמה הקרה כדי לאפשר לקבלני ההגנה של הממשל האמריקני למכור יותר יותר מל"טים למדינות בעלות ברית. לוועדות יחסי החוץ של הסנאט ובית הנבחרים היכולת לבחון את מכירת הנשק בתהליך ביקורת לא רשמי ואף לעצור אותה.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית אמר לרויטרס: "כמדיניות, ארצות הברית אינה מתייחסת להצעות מכירה ביטחוניות עד להודעה רשמית לקונגרס".

הדיווח מגיע שבוע לאחר שגורם בכיר בבית הלבן אמר כי נמסרה הודעה לקונגרס על הכוונה למכור כ-50 מטוסי קרב מסוג F-35 לאיחוד האמירויות. ההודעה על העסקה הגיעה לאחר שארה"ב אישרה את המחויבות שלה לביטחון ישראל.

מכירת המטוסים מארה"ב לאמירויות הפכה גם לנושא בקמפיין הבחירות הדמוקרטי. טוני בלינקן, יועצו הבכיר לענייני חוץ של המועמד לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן, אמר בשיחה עם כתבים יהודיים כי קמפיין ביידן מוטרד מהדיווחים על כך שארה"ב תמכור מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות.

"הדיווחים שהממשל התחייב לספק מטוסים אלה לאיחוד האמירויות הוא משהו שנבחן בזהירות רבה, ונוודא שיתרונה הצבאי של ישראל יישמר וגם חשוב מאוד שהקונגרס ימלא תפקיד בנושא", אמר בלינקן.