בין זלדה לאברהם פריד והמשנה בתענית - פלייליסט לפרשת וירא

מבשלים? מנקים? רוצים לשמוע שירים בעת ההכנות לשבת? הנה פלייליסט ישראלי קצר לפרשת וירא

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשפ"א

אברהם פריד ורמי קלינשטיין
אברהם פריד ורמי קלינשטיין
צילום: אוריאל בן יצחק

יש הרבה שירים שנכתבו על הפרשה. שירים על הגר, על אברהם ושרה ועל הכנסת האורחים שלהם, אבל אנחנו בחרנו להתמקד דווקא בשלושה שירים שעוסקים דווקא באקורד הסיום המהדהד של הפרשה - עקידת יצחק.


הבחירה בשיר הראשון הייתה קלה, אי אפשר לדבר על שירים בנושא העקידה מבלי להזכיר את הפיוט המפורסם 'עת שערי רצון' (מוכר גם בשם 'עוקד והנעקד והמזבח') שכתב המשורר ר' יהודה בן שמואל אבן עבאס במאה ה12.


השאלה הקשה באמת הייתה באיזה לחן וביצוע לבחור. המגוון ענק ונע בין מאיר בנאי ואודהליה ברלין (לא ביחד...) לאבנר חג'בי שמבצע את נוסח תימן המקורי בשיתוף מקהלת ילדים. בסוף, אחרי התלבטות קשה, בחרנו לכם לחן מקורי וקצת פחות מוכר, של גיא זו-ארץ.

אחרי ששמענו את הביצוע הקסום של גיא זו-ארץ לסיפורם של אברהם ויצחק, הגיע הזמן לשיר שמדבר על הצד השני בסיפור העקידה. לא על אברהם, אלא על מי שענה לאברהם אבינו בהר המוריה...


השורה הזו לקוחה כמובן מהמשנה בתענית, אבל עם כל הכבוד לתנאים, בראש שלנו אנחנו לא מדמיינים אותה בשיעור כללי של מרן ראש הישיבה, אלא כשורת פתיחה לאחד השירים המפורסמים של אברהם פריד על הבמה בבריכת הסולטן.

לרשימת המשוררים המכובדת הזו, של ר' יהודה בן שמואל והמשנה בתענית, אני רוצה להוסיף עוד משוררת אחת שנפטרה לפני שלושים ושש שנה – זלדה. זלדה הרבתה לבסס את שיריה על מדרשים ופסוקים, ובאחד מהם, טקסט מדהים שנקרא 'עם סבי', היא מקבילה את דמותו של סבה לאברהם אבינו.


לפני שנה וחצי, במסגרת הפרויקט 'אי במערבולת' – נשים שרות זלדה, הפיחה הזמרת נרקיס חיים בטקסט הזה ונתנה לו לחן שמלטף את המילים וביצוע שמרטיט את הלב.

שבת שלום