הנשיא ריבלין נפרד מנתן זךדוברות

המשורר וחתן פרס ישראל נתן זך הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 89. בשנים האחרונות שהה בבית אבות ברמת גן.

זך, מבקר שירה ופזמונאי שנחשב לפורץ דרך בשירה העברית, אחראי לכמה קלאסיקות שעיצבו את פס הקול של המדינה כמו "כי האדם עץ השדה", "איך זה שכוכב" ו"כי תבואנה אל הארץ".

זך נולד בברלין, עלה לישראל בגיל 6 ולחם במלחמת העצמאות. הוא למד פילוסופיה ומדע המדינה באוניברסיטה העברית, עשה דוקטורט באוניברסיטת "אסקס" באנגליה וקיבל גם תואר פרופסור מטעם אוניברסיטת חיפה.

זך נחשב לאיש שמאל קיצוני בשל אמירות קשות לאורך השנים האחרונות, "אילו ידעתי שישראל תהיה מה שהיא היום, לא הייתי חוזר ארצה מאנגליה ב-1978. ניתן לכתוב בעברית מבלי לחיות כאן. לא צריך לשמוע בכל יום על עינויים או הריגה בטעות של פלסטיני. לא ארצה לסיים את חיי במדינת אפרטהייד". זך תמך בחרם על ההתנחלויות, וסבר כי הכיבוש הוא המקור לרוב תחלואי החברה הישראלית.

בשנת 2014, זך פרסם בעיתון הארץ מודעת הזדהות עם דברי אבו מאזן, שלפיהם ישראל ביצעה רצח עם בעזה במבצע צוק איתן. שנה לאחר מכן פרסם מודעה בעיתון "הארץ", שבה הוא איחל לאבו מאזן הצלחה בתביעה על פשעי מלחמה שהגישה הרשות הפלסטינית בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נגד מדינת ישראל.

יו"ר אגודת הסופרים, צביקה ניר, ספד: "הלך מאיתנו אחד מענקי השירה העברית לדורותיה, אשר הטביע חותם בל יימחה על השירה העברית וסלל בה דרכים חדשות ומפתיעות שרישומן משפיע עד היום.

''נתן זך היה גם מהפכן של שירה, יוצר שקרא תיגר, נון-קונפרמיסט, איש רוח, מורה ומרצה חתן פרס ישראל שלא היסס להביע דעותיו גם אם היו שנויות במחלוקת. התרבות העברית-הישראלית איבדה מנהיג ומצפן חסרונו מורגש זה זמן מאז פרישתו", הוסיף ניר.

חבר הכנסת יאיר לפיד ספד לזך: "'כי האדם עץ השדה, כמו האדם גם העץ צומח, כמו העץ האדם נגדע ואני לא יודע, איפה הייתי ואיפה אהיה כמו עץ השדה'. נתן זך, חתן פרס ישראל, העניק לנו כל כך הרבה מילים שילוו אותנו גם אחרי לכתו העצוב. יהי זכרו ברוך''.