הרב ליאור לביא
הרב ליאור לביא צילום: עצמי

הבוקר (שבת) הלך לעולמו הרב לורד יונתן זקס. מגדולי ההוגים היהודים בדורנו ומנושאי בשורת החזון היהודי עתיק היומין הנישא בתפילות מדי יום - "לתקן עולם במלכות שדי".

לא זכיתי להיכרות אישית עם הרב זקס, אך ברצוני לספר על מיזם גדול שבו היה שותף, אף מבלי שידע. כעשור אנו בארגון "בשביל הנשמה", זוכים להוציא לאור חוברת לימוד יומי לקיץ לבני נוער בשיתוף מנהל החמ"ד (בהובלת הרב אברהם ליפשיץ והרב יוחאי רודיק). חוברת המופצת ונלמדת על ידי עשרות אלפי בני נוער בגיל התיכון.

לפני כשלוש שנים, בחרנו לעסוק בחוברת הקיץ בנושא "תיקון עולם". נושא שמטבע הדברים נוגע במגוון תחומים ונושאים הקשורים לליבת עולמנו היהודי. את הרעיון בכללותו ורבים מהתכנים שנלמדו בחוברת שאבנו מספרו הנפלא של הרב זקס "לרפא עולם שבור".

וכך לדוגמא הבאנו מדבריו על המשמעות של חיי אמונה:

"לחיות חיי אמונה פירושו לשמוע את בכיים האילם של הפגוע, הבודד והזנוח, של העני, החולה והנכה, ולהיענות. שכן העולם איננו מתוקן עדיין, מלאכה רבה נותרה, וא-לוהים ייפה את כוחנו לעשותה - איתו, למענו ולמען אמונתנו בנו..."

(הרב יונתן זקס, לרפא עולם שבור עמ' 102)

כמה סמלי הוא שהרב זקס, הקורא הגדול בשם ה' אל עולם של דורנו, נתבקש לישיבה של מעלה במהלך שבת פרשת וירא, עת קראו יהודים בכל העולם על התעלותו של אברהם אבינו באחרון ניסיונותיו.

וכך כתב על אברהם ושרה:

"בניגוד לסובבים אותם, הם לא סגדו לטבע או לכוח, הם לא האמינו כי העולם הוא זירה פשוטה של התנגשות כוחות עיוורים, ודחו את המיתוסים והמנהגים האליליים שרווחו בתקופתם. כפי שפירשה זאת מסורת מאוחרת יותר: כל העולם כולו מעבר אחד והוא (אברהם) מעבר שני.

היו פעמים שבהן הועמדה אמונתם במבחן, אך הם דבקו בה, נותרים נאמנים לקול ששמעו בעבר".

(הרב יונתן זקס, רדיקלית אז, רדיקלית עכשיו עמ' 44)

תודה לך הרב זקס, שהיית בדורנו האיש העומד מן העבר השני.

הכותב הוא מראשי ארגון בשביל הנשמה ומרצה בארגון קהלים

 
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו