אין לנו ערבות על הצלחה - אבל יש לנו חובה להשתדל

הרב שי ויצמן מספר על דמותו ועל היכרותו עם הרב דוד פיינשטיין, בנו של הרב משה פיינשטיין, שהלך לעולמו

הרב שי ויצמן , כ"א בחשון תשפ"א

הרב ש"י ויצמן
הרב ש"י ויצמן
צילום: עצמי

שר וגדול נפל אתמול בישראל, ראש ישיבת 'מתיבתא' שבניו-יורק וחבר מועצת גדולי התורה בארה"ב - הרב דוד פיינשטיין זצ"ל.

פגשתי אותו פעם אחת בחיי לפני שנה וחצי והשיחה עמו הותירה בי רושם רב.

היינו בשבוע של מפגשים עם קהילות היהודים שבארה"ב מטעם פדרציית ניו-יורק ובאמצע רחובות מנהטן אני שומע לפתע קדיש בוקע מאחד החלונות.

הלכתי אחרי הקולות ומצאתי עצמי עומד בפתחה של ישיבת 'מתיבתא', טרם הבנתי שזו ישיבתו של ר' משה פיינשטיין. סדר הלימוד של בוקר בדיוק הסתיים ואל הדוכן ניגש שליח הציבור להתפלל תפילת מנחה. שמחתי מאוד על שהקרה ה' לידי והצטרפתי לתפילת בחורי הישיבה.

כמה רגעים לפני ששליח הציבור החל בחזרתו חשבתי שאני מדמיין. בקצה הישיבה וליד ארון הקודש ראיתי את ר' משה פיינשטיין, או לפחות כך חשבתי ברגע הראשון. היהודי הישיש שהיה מולי היה נראה בדיוק כמוהו...

התפילה הסתיימה ואחד הבחורים ניגש ולחש לי שראש הישיבה רוצה לשאול לשמי ולמעשיי. בצעדים הספורים עד המקום בו ישב שאלתי את הבחור מה עושה כאן הרב פיינשטיין והוא ענה לי בחיוך: "אתם הישראלים מגיבים תמיד אותו הדבר. זה בנו של ר' משה, הרב דוד. אבל אתה צודק, הם מאוד מאוד דומים...".

ר' דוד שאל למעשיי, למקום מגוריי ובסוף בסוף מדוע באתי הנה. הסברתי לו שאני חלק מקבוצה של אנשים ונשים מתחומי עיסוק שונים בישראל ובאנו להיפגש מקרוב עם יהדות ארה"ב, כי אנשים אחים אנחנו.

ר' דוד הרים את הראש ועל פניו היה חיוך רחב.

לפתע, החל קורא לאחד הבחורים שהיה רכון על הגמרא בקצה בית המדרש: "ר' שמואל, ר' שמואל. בא תשמע מה הרב הזה עושה כאן. תגיד לו שוב הרב שי, תגיד לו שישמע היטב...". הרב שמואל ניגש וסיפרתי גם לו, כפי שביקש ממני ראש הישיבה.

ר' דוד ברך אותי לשלום במשפט אחד שנחרט אצלי היטב: "אין לנו ערבות על הצלחה - אבל יש לנו חובה להשתדל. שהקב"ה יצליח דרכיך תמיד". מיד לאחר מכן הוא נכנס לחדר הסמוך בליווי תלמידיו.

כמובן שלא יכולתי להתאפק ושאלתי את אחד הבחורים מה בדיוק קרה כאן? השיב לי אותו בחור: "ר' דוד העביר בבוקר שיעור על דיני שכנים ורמאויות שונות שהם עלולים לעשות זה לזה. ור' שמואל שאל באמצע, בדמעות ממש, מה ההסבר המוסרי לרוע ולשקר שיש בעולם ולמה הגמרא מלאה מזה? ראש הישיבה ענה לו במשפט אחד מקהלת: "זה לעומת זה עשה האלוקים". הוא כנראה רצה להראות לו שיש עוד אנשים שקמים בבוקר ומנסים לתקן עולם...

***

אבד צדיק מן הארץ. זכותו תגן עלינו.