"ביהמ"ש האמריקאי לא ימהר להתערב בתוצאות"

פרופ' שטרית: אם ביהמ"ש האמריקאי יידע שממילא ביידן מנצח לא יקבלו את ערעור טראמפ. על התמודדותו לנשיאות: מרים פרץ ניהלה קמפיין.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשפ"א

"ביהמ"ש האמריקאי לא ימהר להתערב בתוצאות"-ערוץ 7
דונלד טראמפ וג'ו ביידן
צילום: רויטרס

לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, קשה לקבל את תוצאות הבחירות והוא מבטיח למצות את כל הכלים המשפטיים שבידיו.

האם יש בידי טראמפ כלים משפטיים שיכולים להפוך את התוצאה? השר לשעבר פרופ' שמעון שטרית, מומחה למשפט בינלאומי, משיב בראיון לערוץ 7.

"מתנהל כבר הליך משפטי בכמה מדינות בנושא הזה, ובראשם בפנסילבניה. היה פסק של בית הדין של פנסילבניה שהתיר לספור הצבעה בדואר כל עוד החותמת היא מלפני יום הבחירות ובלבד שהספירה תהיה עד יום שישי. הוגש ערעור על ההחלטה הזו ובהחלטה של ארבעה נגד ארבעה הוחלט לא להתערב". טראמפ סבור שבמעטפות אלו יש יתרון גדול לדמוקרטים ואם לא יספרו אותם האלקטורים של פנסילבניה יעברו אליו.

פרופ' שטרית מציין כי בדיון הזה לא השתתפה השופטת שהתמנתה באחרונה על ידי טראמפ, ומנגד תוצאת השוויון ארבעה מול ארבעה התקבלה אחרי ששופט שמרני עבר לאגף הליבראלי, המשמעות היא שאם השופטת תצטרף לארבעה השמרנים יהיה לגישה זו יתרון ולכן יש אפשרות שרוב יביא לשינוי בתוצאה כפי שהיה במקרה בוש מול אל גור.

"הדין מאפשר התערבות, ההרכב יכול להיות שיתערב, אבל כשבית המשפט העליון של ארה"ב יראה שהתוצאות במדינות אחרות הן לטובת ביידן וגם אם תהיה פסילה של התוצאות בפנסילבניה עדיין בתוצאה הסופית ביידן נבחר, בית המשפט יגיד לעצמו שלא יתאים שייכנס לסוגיה הזו, ולכן יש לשער שיהיה היסוס גדול מבחינת בית המשפט אם להתערב".

פרופ' שמעון שטרית
צילום: ליאור יאדו

בהמשך השיחה עמו שאלנו את פרופ' שטרית אודות התמודדותו שלו לנשיאות כאן בישראל, והוא מספר שאחרי שיחות עם 105 ח"כים מימין ומשמאל הוא מקבל רוח גבית להמשך ההתמודדות. "אמשיך עד קו הסיום כפי שהתכוונתי מלכתחילה".

באשר לסיכוייה של מרים פרץ, במידה וזו תודיע על התמודדות, אומר שטרית כי לא התרשם שהיא זוכה לתמיכה רחבה גם בגוף הבוחר, שאינו הציבור עצמו כידוע. "לא עשיתי כמוה קמפיין ברשתות החברתיות", הוא אומר וקובע כי אכן מרים פרץ הובילה קמפיין ברשתות הללו, "היא עשתה קמפיין גדול מאוד. מה שקובע הוא הגוף הבוחר, ואני מאמין בלי להקטין אף אחד שהצירוף של ניסיון הבינלאומי, המעמד הבינלאומי והאקדמי וצמרת הממשל והכלכלה, העם רוצה לראות גם תכנים ועוצמות של הישגים וניסיון, ובזה יש לי עדיפויות מול המועמדים האחרים, עם כל הכבוד למעלות של כולם".