דני דנון: "'להיערך, עידן ביידן לא יהיה פשוט"

שגרירנו באו"ם לשעבר דני דנון: יהיו לביידן הרבה עיסוקי פנים אבל חזרה להסכם הגרעין תהיה בעייתית. יידרש שגריר לארה"ב בנפרד מהאו"ם.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשפ"א

דני דנון: "'להיערך, עידן ביידן לא יהיה פשוט"-ערוץ 7
דני דנון
צילום: הלל מאיר/TPS

על יחסי ישראל-ארה"ב בעידן ביידן שוחחנו עם השר והשגריר לשעבר דני דנון הפותח בדברי תודה לסיכום כהונתו של דונלד טראמפ בבית הלבן.

"קודם כל צריך לומר תודה רבה לנשיא טראמפ ולא להמעיט בכך. לא מובן מאיליו כל מה שהוא עשה עבורנו. ראיתי באו"ם את המאמצים שלו למען ישראל ואת המחירים שהם שילמו על המעשים הללו. הוא ייזכר כאחד הנשיאים האוהדים ביותר לישראל. השגרירות תישאר בירושלים ועוד נראה הסכמים לטווח רחוק. לכן צריך להודות לנשיא טראמפ".

על התקופה החדשה אומר דנון: "צריך להודות על האמת, זה לא יהיה קל. אנחנו צפויים לעבוד יותר קשה ויידרשו הסברים על דברים שהיו מובנים מאליהם, אבל אנחנו לא צריכים לחשוש כי ישראל חזקה, ריבונית ויש לה תמיכה בארה"ב. אני לא חושב שביידן יחזור לנקודת ההתחלה שממנה יצא חברו, הנשא אובמה כשהוביל את ההחלטה המבישה במועצת הביטחון, החלטה 2334, שקראה לנוכחות שלנו בירושלים הפרה של החוק הבינלאומי. אני לא מאמין שנגיע לשפה הזו אבל הכול יהיה יותר קשה ויותר מורכב".

מניין הביטחון שלא נחזור בדיוק לאותה נקודה של ימי אובמה? "ביידן שונה בסגנון ובאישיות מאובמה אבל נושאי המהות הם דומים. ביידן אמר בקמפיין שהוא מתכוון לחזור להסכם הגרעין עם איראן ומתכוון לשפר אותו. אנחנו מכירים את האיראנים היטב. הם לא קלים במו"מ והם לא יתנו לו לשפר את ההסכם. לכן אם תהיה חזרה של ארה"ב להסכם הגרעין זו תהיה בעיה אמתית מבחינתה של ישראל. צריך לחשב מסלול מחדש ולראות מה אנחנו עושים מול האיום האיראני".

באשר לזירה הפלשתינית מעריך דנון כי "ביידן ינסה להתקרב אליהם ולבטל החלטות של טראמפ כמו פתיחת נציגות בוושינגטון, החזרת כספי הסיוע והדברים יכולים להגיע לכדי לחץ עלינו. הדברים תלויים באנשים שיבואו אתו לבית הלבן, האם הוא מביא אנשים חדשים או שיביא את האנשים מתקופת אובמה. אנחנו מעדיפים כמובן שיבואו אנשים ללא מטעון על ראש הממשלה וממשלת ישראל, אבל נצטרך לחכות לשם כך לכמה חודשים".

על יכולותיו של טראמפ בחודשי כהונתו האחרונים לקבוע עובדות בשטח מבלי יכולת של ביידן לשנות זאת, אומר דנון: "מבחינה חוקתית משפטית הוא הנשיא עד העשרים לינואר וכל הסמכויות בידו. אפשר לחשוב על דברים יצירתיים שנוכל לבקש, אבל לא מקובל לעשות מהלכים גדולים, ומה שעשה אובמה כשהעביר החלטה לפגוע בישראל לא היה מקובל. אין לי ספק שטראמפ לא יישב בטל חודשיים".

באשר לצעדים שטראמפ כן יוכל לבצע בימיו האחרונים בבית הלבן אומר דנון: "הייתי מתמקד בהיבט הביטחוני מודיעיני. יש בקשות שלנו לשיתופי פעולה ואת זה צריך להעמיק. יכול להיות שציוד, כלי טיס או פצצות שהיו בעבר התנגדויות בממשל להעביר לישראל, אולי זה הזמן לבוא ולבקש".

על כניסת ביידן לתפקידו בצל עיסוקים רבים שצפויים לתפוס את מרבית תשומת הלב, אומר דנון כי "ייקח לו זמן עד שהוא יתעסק במדיניות החוץ. תהליך העברת המושכות לוקח כמה חודשים של אישורים בסנאט. יש גם משבר בריאותי וכלכלי וזה לא יהיה הדבר הראשון על סדר יומו, אבל הנושא האיראני הוא נושא מתקתק ואנחנו צריכים ללחוץ מהיום הראשון".

באשר לידידות המדוברת גם בין נתניהו לביידן סבור דנון כי "גם ביידן וגם נתניהו הם פוליטיקאים משופשפים עם עשרות שנות ניסיון ויש ביניהם היכרות. תמיד טוב לחזור לעבוד עם מי שאתה מכיר. זה חוסך זמן וזה יתרום".

"יצא לי להיפגש עם ביידן כסגן נשיא, מדובר באדם חביב אוהד את ישראל שלא בא עם אג'נדה נגדנו. ראיתי אדם מנוסה מאוד שמבין את האתגרים הביטחוניים של ישראל, אבל צריך לשים לב לקולות הקיצוניים במפלגה הדמוקרטית. הם אמנם לא רוב אבל הם קולניים וצריך לוודא שהם לא גוררים את המפלגה לקיצוניות".

האם נכון להשאיר את המצב בו שגרירנו באו"ם הוא גם שגרירנו בוושינגטון כאשר נשיא חדש נכנס לתפקידו על כל המשמעויות של הדבר? "כל תפקיד דורש יותר מאדם אחד. עבדתי מסביב לשעון בחמש השנים האחרונות באו"ם וכך גם השגריר בוושינגטון. נכנסים עכשיו אנשים חדשים וצריך להכיר אותם וללמוד את המערכות. השגריר יצטרך לבלות את מירב זמנו בוושינגטון כדי לבנות את כל הקשרים עם הממשל החדש".

האם המשמעות היא שגלעד ארדן לא יוכל לעשות את התפקיד המשולב לבדו? "גלעד ארדן הוא חבר טוב ומוכשר מאוד. אני מניח שבהתחלה הוא יצליח לעשות את הדברים אבל כשנראה את העומס הוא יהיה חייב להחליט איפה הוא שם את המשקל, באו"ם או בוושינגטון, אלה שתי זירות מורכבות יותר ואני מניח שבסופו של יום הוא יצטרך להחליט איפה הוא מתמקד".