מח"ש תקצר את זמן הטיפול בתלונות

נכנס לתוקף המתווה לקיצור לוחות הזמנים עליו הכריז השר ניסנקורן ולפיו בירור תלונות וחקירתן ייארך לכל היותר 75 ימים.

טליה איתן , כ"א בחשון תשפ"א

מח"ש תקצר את זמן הטיפול בתלונות-ערוץ 7
הכניסה למחלקה לחקירות שוטרים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (ראשון) לשר המשפטים אבי ניסנקורן על סיום עבודת המטה וכניסתו לתוקף של מתווה לוחות הזמנים החדש במח"ש.

על פי המתווה החדש, מח״ש תקצר מעתה משמעותית את פרקי הזמנים של טיפול בתלונות. בירור תלונות וחקירתן במח"ש יסתיים תוך 75 יום. מערך התביעה במח"ש יקבל החלטה בדבר העמדה לדין של שוטר בתוך שישה חודשים מרגע הגשת התלונה.

בנוסף, תלונות נגד שוטרים הנוגעות לפשעי שנאה, גזענות ופגיעה באנשים עם מוגבלויות יוגדרו "רגישות" וחקירתן תסתיים בתוך 30 יום בלבד. תיקים מסוג זה יזכו לקדימות בטיפול גם במערך התביעה, ותתקבל החלטה בעניינם בתוך שלושה חודשים.

הטיפול הכולל, החקירה והתביעה, בתיקים שיוגדרו "רגישים" הנוגעים לאוכלוסיות מוחלשות ומודרות יסתיים בתוך 4 חודשים בלבד. כמו כן, מעתה, החלטה על גניזת תיק "רגיש" תיעשה באישור ראש מח"ש בלבד.

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר כי "לצד השמירה על מערכות החוק והצדק, אנחנו מחויבים לדאוג לריסון הכוח השלטוני מול האזרח. עלינו לוודא שמי שניתנו בידיו סמכויות האכיפה לא ינצלן לרעה. זה הבסיס לזכויות הפרט של כל אזרח במדינת ישראל".

"אני מברך על החלתו של מתווה לוחות הזמנים עליו הכרזנו ועל הנוהל המיוחד לטיפול בחשדות לפגיעה באוכלוסיות שחוות גזענות ואפליה. בשבועות הקרובים נשלים את אזרוח מערך החקירות ונפתח במח״ש מוקד שירות לאזרח. כפי שהתחייבתי, אנו דואגים לייעל ולשפר את מערכות אכיפת החוק, כדי להבטיח שהציבור מקבל מאתנו את השירות הטוב ביותר", דברי ניסנקורן.