השתלות
השתלותFREEPIK

יש משהו מעט טריקי בשיניים של האדם, שמצד אחד – בשונה מבעלי חיים שלא ישרדו בלא שיניהם – היצור האנושי יכול ללמוד ולהתרגל להתקיים על כלכלה רכה ולשרוד כך לאורך שנים.

מאידך, אנו מתייחסים לשיניים בכבוד ומשקיעים בבריאותן הון רב, כך שגם אנשים עם הכנסה נמוכה יחסית שאין להם אפשרות לרכישת מותרות, ישקיעו להוצאות בריאות השיניים, אפילו תוך השגת הלוואות או יצירת מינוס בחשבון הבנק שלהם.

נשירת שיניים – כולם או חלקם, נובעת ממגוון סיבות אפשריות, סיבות תורשתיות – כמו לדוגמא צניחת חניכיים, סיבות טבעיות – כמו הזדקנות העצם וסיבות הנובעות ממחלה, תאונה או מהזנחת תחזוקת השיניים.

בעבר, רוב הסובלים מנשירת שיניהם, היו משתמשים בשיניים תותבות – קבועות או נשלפות, מה שהיה לעתים גורם לאי נוחות וקושי יומיומי ואף היה גורם לשאר השיניים לנשור כי העצם הייתה ממשיכה בתהליך הנסיגה הטבעי שלה – מאחר והשן (או השתל) היא המונעת מעצם הלסת להיספג ולסגת.

מהי השתלת שיניים?

כיום, הטכנולוגיות התפתחו מאוד, וניתן לבצע ניתוח השתלת שיניים והשתלת עצם – בו משתילים אל תוך עצם הלסת מעין ברגים מטיטניום או מחומרים מיוחדים אחרים שאינם סופגים זיהום, הממלאים את מקום שורשי השן ומעליהם בונים שיניים חדשות מחרסינה או חומרים מתקדמים חדשים.

מלבד תפקיד ה"שורשים" להוות בסיס וקונסטרוקציה לשן, הם גם מתמזגים עם העצם שבאופן טבעי מתחזקת כאמור וגדלה ו"עוטפת" את השתל ובעיקר, לא ממשיכה להיחלש.

במקרים שמצב העצם מאוד קשה, ויש חשש שהוא לא מתאים לקליטת השתלים, משתילים לפני שתלי השורשים, עצם הנקלט אף הוא ומתמזג עמה ורק לאחר שהשתלב בעצם הטבעית, מכניסים את השתלים.

מתי נדרשת הרמת סינוסים?

מלבד אפשרות לצורך בהשתלת עצם, לעתים נדרשים ניתוחים מקדימים נוספים, טרם ביצוע הכנסת השתלים.

בעצמות הראש יש כמה סינוסים - שהם מעין מערות בעצם, הגורמות להקלת משקל הראש וכן מייצרות תיבות תהודה המסייעת לקול. שניים מהסינוסים האלו נמצאים בשני צדי האף מעל הלסת. במידה והלסת העליונה צרה או חלשה מדי, יש מקרים שייאלצו לבצע טיפול הרמת סינוס, על מנת שהסינוס לא ייפגע ועל מנת שלא ייווצר זיהום בסינוסים קרי, סינוסיטיס במהלך תקופת ההשתלה ושיקום הפה.

אז איך זה קורה בפועל?

כמובן שהכל מתחיל בכך שרופא השיניים יבדוק את המטופל ואת מצב שיניו ואז ישלח אותו לסדרת צילומי רנטגן או CT שיאפשרו לו לבחון את מצב העצמות וגודלן ולמפות את המקומות בהם ישתיל את השורשים החדשים.

בחלק מסוגי הצילומים ניתן גם לזהות אם יש דלקות בעצמות הלסת – דבר שיחייב לקחת אנטיביוטיקה טרם תחילת הטיפול.

מלבד הצילומים, הרופא עשוי לשלוח את המטופל לבדיקות רפואיות כלליות, על מנת לוודא שאינו סובל מבעיות העלולות להשפיע או להיות מושפעות לרעה מההשתלות. למשל, הסובלים מבעיות לב, מסוכרת או מאי קרישת דם, הניתוח עלול לא לעלות יפה ובחלק מהמקרים יחליטו לוותר עליו כליל.

שלב ההשתלה

לאחר שהרופא ביצע את התכנון המלא של הפרוצדורה לפי מצב הפה והצילומים - ובמקרה של צורך בהרמת הסינוסים, כאמור, לאחר תקופת החלמה - יושתלו בשלב ראשון השתלים. פעולה זו מתבצעת בהרדמה מקומית. במקרים חריגים – בעיקר הסובלים מחרדה דנטלית – מבצעים הרדמה מלאה לצורך ביצוע ההשתלות.

השתל, שהוא כמו בורג, מוחדר ומקובע אל תוך העצם, באופן שהוא לגמרי לא בולט מעל לחניכיים, תופרים את החתך ומעליו שמים לרוב מבנה שן זמני המקובע באמצעות גשר לשיניים בריאות.

שלב החשיפה

לאחר מספר חודשים, כשהשתלים כבר התאחו והשתלבו עם העצם, חושפים את השתלים ובונים מעליהם מעין כיפה ממתכת שעליה יוצבו השיניים הסופיות. שלב בסיס זה מיועד לאפשר לחניכיים להתרגל למבנה החדש ולהבריא סביבו.

חיוך של מיליון דולר

לאחר תקופה קצרה נוספת, בה המטופל דואג לשטיפות יומיות וניקוי עדין של השיניים, על מנת להשלים את הבראת החניכיים, מגיע השלב האחרון, בו הרופא מסיר את הכתרים הזמניים, מציב ומדביק בהדבקה מיוחדת את השניים החדשות הקבועות.

מכאן יש למטופל רק לחייך וליהנות מאכילת סטייק עסיסי, דבר שנמנע ממנו עד כה...