לימודים במכון
לימודים במכון מכון אבולעפיה

חדשות לבקרים אנו שומעים על העומס הרב המוטל על העובדים הסוציאליים, השירותים הפסיכולוגיים של קופות החולים, היועצות החינוכיות והמחנכות בבתי הספר כתוצאה מהצורך להציע תמיכה נפשית ורגשית להרבה יותר ילדים, בני נוער, מבוגרים וקשישים.

עוד לפני פרוץ הקורונה בסערה לחיינו, גבה קצבם המואץ של החיים המודרניים מחיר נפשי ובריאותי מאנשים רבים בכל רחבי העולם וגם בישראל, שבה לחיים יש גוון אינטנסיבי יותר בשל ריבוי האירועים הביטחוניים, השסע החברתי והקיטוב הפוליטי.

יותר אנשים פונים לטיפול

יותר ויותר אנשים פנו ופונים לקבלת עזרה מקצועית ואף מסתייעים בטיפול תרופתי. התור אל הפסיכולוג או הפסיכיאטר איבד עם השנים את מעטה הבושה וההסתרה שליווה אותו בעבר. הסטיגמה התקהתה עם השנים וקיימת פתיחות רבה יותר לקבלת סיוע נפשי, הן בשל משבר נפשי נקודתי או טראומה והן בשל מחלה או הפרעה נפשית כרונית.

הקורונה – בית חרושת למצוקות נפשיות

הקורונה, למעשה, הפכה לגורם מעצים של מצוקות קיימות ולגורם המדרדר אנשים לעקה רגשית ונפשית שלא חוו בעבר. השילוב בין החרדה מהמחלה, האיום על הפרנסה, הבידוד והבדידות, הרס השגרה, ההסתגרות בבתים שעות ארוכות עם המשפחה הקרובה בד בבד עם הצורך לשמור על ריחוק חברתי מהמשפחה המורחבת והחברים – מכניסים עוד ועוד אנשים למעגל הולך ומתרחב של ייאוש ולקושי להתמודד עם המצב רגשית ונפשית.

חיסון נגד קורונה אינו כולל חיסון נפשי

יום לאחר שיימצא חיסון לקורונה או אפילו אם היא תעלם באופן מפתיע באותה דרך פלא שבה הפציעה בחיינו - יתברר כי האדמה החרוכה במגזר העסקי והנזקים הנפשיים שהיא תותיר אחריה – יישארו עמנו לאורך שנים. הנזקים הללו יהיו רבים יותר ועמוקים יותר ככל שהקורונה תישאר איתנו לזמן ממושך יותר.

לאור הצורך הגובר במתן תמיכה נפשית לאוכלוסיות נרחבות – השקעה בלימודי פסיכותרפיה או בלימודי קואוצ'ינג להעצמה רגשית – מסתמנת כיום כהשקעה נבונה במקצוע מבוקש.

מאז פרוייד ויונג, זרמו הרבה מים בנהרות הסוערים של הנפש. זיווה של הפסיכואנליזה – הועם קמעה, ואת מקומה כמו את מקומה של ספת הפסיכיאטר, החלו לתפוס טיפולי פסיכותרפיה חווייתיים יותר: טיפולי פסיכודרמה, דמיון מודרך, CBT ו- NLP, טיפולי גוף—נפש, טיפול באמנות ועוד.

פסיכותרפיה יהודית – לימודי התמחות או הכשרה

לימודי פסיכותרפיה מיועדים לאנשי מקצוע מתחומי הטיפול: פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קרימינולוגיים קליניים ומטפלים ותיקים, המבקשים להעשיר את מגוון הכלים הטיפוליים שלהם. לימודי תעודה תלת-שנתיים מוצעים בשורה של בתי ספר ואוניברסיטאות.

בין מוסדות הלימוד ניתן למצוא גם שחקן לא שגרתי כמכון אבולעפיה המציע שני מסלולי לימוד: מסלול התמחות בפסיכותרפיה יהודית המיועד לאנשי מקצוע ומסלול הכשרה בקואוצ'ינג להעצמה רגשית המיועד ליועצות חינוכיות, מדריכי נוער ולאנשים חסרי רקע טיפולי, המבקשים לעבור מסע אישי פנימי תוך כדי רכישת מקצוע.

ד"ר אבולעפיה: "אין אצלנו אדמו"רות"

מכון אבולעפיה נוסד ע"י ד"ר מיכאל אבולעפיה, פסיכיאטר ילדים ונוער, שחקר ופיתח שיטת לימוד המתנערת מאדמו"רות פסיכולוגית. הוא מתנגד חריף לדוגמטיזציה של הטיפול.

גם כשהוא משווק את השיטה שלו, המשלבת בין עולם עשיר של שיטות טיפול מודרניות לבין תוכן יהודי עמוק מעולמות הידע של חז"ל ותורת הנסתר – הוא שולל אמונה עיוורת בשיטה אחת ומקפיד לדבר על כלים שלובים של שיטות טיפול, על דו-שיח בין כלים טיפוליים ועל תפקידו של המטפל כמעצים יכולות הריפוי הטבעיות של המטופל.