בג"ץ הלוחמות:
"מי שישלם את המחיר - החיילות שיפצעו"

נעמה זרביב, יו"ר 'שוברות שוויון', הגיעה להפגין מול בית המשפט העליון: "מורידים את הרף המבצעי ובסוף כולנו נפסיד חלילה במלחמה"

ערוץ 7 , כ"ב בחשון תשפ"א

נעמה זרביב, יו"ר 'שוברות שוויון', הגיעה להפגין מול בית המשפט העליון מול הפגנת ארגוני הנשים התומכות בעתירת הלוחמות שתידון היום (שני) בפני שופטי בג"ץ.

"ערך הניצחון עולה על ערך השוויון. נערים כאן מדברים על כך שזה צבא העם והוא מיליטנטי מידי. ואני עונה: חברים הצבא אמור להיות מיליטנטי ולנצח במלחמה", אמרה זרביב.

זרביב הוסיפה, "יש כאן שלטים: 'אני אישה - אני שווה' ואנחנו אומרות 'נכון. את אישה ואת שווה בתור אישה, לא בתור גבר'. משחילים לצעירים תודעה כוזבת שרק סיירות, שרק דמיון לגבר, יביא שוויון. חבל. תפנימו, נשים וגברים שונים".

"מי שישלם את מחיר ההפגנה הזו אלו החיילות שעל הפציעות שלהם לא מדברים וזה החיילים שלנו שמורידים את הרף המבצעי ובסוף כולנו נפסיד חלילה במלחמה", הוסיפה.

לקראת הדיון בבג"ץ ציינה זרביב, "הדיון על השוויון המדומה צריך להתנהל בחברה ולא בהכתבה של בג"ץ לצה"ל".

מור לידאני, אחת העותרות לבג"ץ, המבקשות לאפשר לבנות לשרת בסיירות אמרה לפני הדיון, "לא רוצות הנחות ולא רוצות שיורידו את הרף, רוצות הזדמנות".

"אנחנו מבקשות לפתוח את יום הסיירות לנשים ולבחון את היכולות לא על פי המגדר. הבעיה היא תפיסתית, חברתית ולא שום דבר אחר. אנחנו לא יכולות לקבל את ההזדמנות אך ורק בגלל שהתודעה החברתית הפסולה אומרת: 'אם את אישה את לא יכולה'", הוסיפה.

ח"כ קרן ברק מהליכוד שהגיעה לתמוך בעותרות אמרה, "יש נשים שרוצות לתרום למדינה הכי הרבה שהן יכולות. אנחנו כמדינה לא יכולים לעצור אותן ובתנאי שהן עומדות בתנאי הסף שאמורים לעמוד בהם הגברים. זו הנוסחה".

"אנחנו מגדלים פה דורות רבים של בנות ובנים שמכיתה א' אנחנו אמורים ללמד אותם על שוויון. כל עוד אנחנו מדברים על שוויון לא יכול להיות שבגיל הזה, גיל 18, כשמגיעים לצבא, פתאום השוויון נפסק", הוסיפה.