באקו בירת אזרבייג'ן
באקו בירת אזרבייג'ן צילום: ISTOCK

הקרבות בנגורנו קרבך נמשכים והצד האזרי מדווח על הישגים משמעותיים בדרך להשגת מבוקשו: כיבוש מלא של נגורנו קרבך.

אתמול הודיע נשיא אזרבייג'אן אילהם אלייב, כי כוחותיו 'שחררו' את העיר שושה מידי כוחות האויב הארמני, וכן את העיר חז'ובנד. שושה נחשבת ליעד האסטרטגי החשוב ביותר שנכבש עד כה על ידי האזרים, בהיותה עורק חיים מרכזי לבירת נגורנו קרבך סטפנקרט.

שושה נחשבה בעבר לבירת התרבות האזרית, והמחלוקת עליה עתיקת יומין. עד מלחמת העולם הראשונה גרו בה אזרים לצד ארמנים, ולאחר המלחמה פשטו כוחות חמושים של צבא אזרבייג'אן על העיר, יחד עם התושבים האזרים שלה, וטבחו בתושבים הארמנים.

בהמשך השתלטה ברית המועצות על האזור, ומעט ארמנים החלו לשוב לעיר, עד שבשלהי תקופת שלטונה של ברית המועצות התגוררו בעיר כ־ 17 אלף נפש, כש־ 90 אחוזים מהם היו אזרים ועשרת האחוזים הנותרים היו ארמנים.

לאחר התפרקות ברית המועצות ופרוץ מלחמת נגרונו קרבך כבשו הארמנים את העיר והתושבים האזרים נמלטו ממנה מחשש שהארמנים יטבחו בהם, ומאז קיים באזרבייג'אן געגוע עמוק לעיר שנחשבה בירת התרבות האזרית ורבים מהמשוררים והוגי הדעות של אזרבייג'אן התגוררו בה ופעלו בסימטאותיה.

במשך שנים רבות נותרה שושה עיר רפאים, הארמנים לא מיהרו להתיישב בה, ו־90% מהתושבים הלכו לבלי שוב, כך שחלקים גדולים מהעיר נותרו מוזנחים.

מנגד בארמניה מכחישים את הדיווחים האזריים. גם מהצד הארמני התפרסמו תיעודים של קרבות רחוב, של לוחמים ארמנים היורים לעבר לוחמים אזרים בשטח בנוי כשלטענתם הם הצליחו להדוף את המתקפה האזרית על שושה.